Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd
TRE BILDER FRÅN ETT FIK
***
Fortfarande kvar på BK i Ludvika. Bilderna kan nog närmast ses som inomhus gatufoto, eller ännu mer specifikt, inomhus gatufotoporträtt. Trots att bildutsnitten och perspektiven närmast för tanken till en 135:a är alla bilder tagna med normaloptiken jag nämnde igår, 55/1,8. Men med extremt bra skärpa, många Mpix och hyfsat skärpedjup är det lätt att välja ut ett mindre avsnitt och dra upp bilderna.
*
*
*
*
***
Inlagt 2024-03-24 10:56 |
Läst 1487 ggr. |
Permalink




Hälsningar, Bjarne
Tack för det Bjarne. Instämmer, flickan i första bilden har ju också ett mer intensivt ansiktsuttryck, engagerad av något hon ser.
Hälsningar Lena
Tack Lena, så är det alldeles säkert. Det blir nog mer fågelbilder också vad det lider, förhoppningsvis med mer fokus på bilden än på tekniken :-)
Tack Måns, det ser ju ut att vara närmare än vad fotoavståndet är eftersom jag beskurit rätt kraftigt.
Jag menade ruggigt nära henne som personlighet, så utan fasad.