Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

KULTURARBETE - RISINGE

***

Just dom här fälten mellan S.ta Maria och Össby representerar de äldsta delarna av Risinge socken. Eftersom kyrkan straxt intill påbörjades i slutet av 1100-talet kan vi räkna med att trakten varit bebyggd dessförinnan. Inom Finspångs kommun finns fö rester av fem fornborgar och inte långt från S:ta Maria också vikingagravfält. Få områden synes mig vara mer typiska kulturbygder än just Risinge . Både jordbruk och djurhållning är mao urgamla verksamheter. Och om man jobbar med att vidmakthålla tusenåriga traditioner tycker jag man förtjänar titeln kulturarbetare.

*

*

***

Postat 2021-10-15 13:10 | Läst 2268 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

DOVERSTORP I KVÄLLSLJUS

***

En strimma av sol fanns kvar trots att molnbanken dragit in över Finspångstrakten i eftermiddag. Det har annars varit ännu en strålande vacker oktoberdag där vi trots lite kylslagen morgon kunde sitta ute och fika på eftermiddagen.

*

*

***

Postat 2021-10-12 22:06 | Läst 1692 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

MÄSELNSPÅRET

***

Vilka fantastiska brittsommardagar vi haft! Sexton-sjutton grader på eftermiddagarna, kaffe på altanen utomhus, skönt. Promenader som vanligt! I går blev det delar av Mäselnspåret, det var ett tag sen. Ett vackert spår som går utmed sjön Mäseln, förbi ängar och strandskog där allt som faller får vara, bra för insekter och fåglar. Ljust men sådär blekt väder, solen bakom tunna slöjmoln. Det gäller att hålla ner kameran, eller skära bort. Jag använde båda metoderna för inte få med den bleka men ljusa himlen.

*

*

*

*

***

Postat 2021-10-08 21:42 | Läst 1489 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

ÖSSBY

***

Dagens eftermiddagspromenad gick ute vid Össby, straxt utanför S:ta Maria. Skönt och behagligt väder, mulet men inte alltför mörkt. I skogsbrynen lyser asparna och fälten är också vackra, översållade med kamomill som dom är.

*

*

***

Postat 2021-10-01 23:15 | Läst 1953 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

SLÅTTER/ RISINGE

***

*

*

*

***

Postat 2021-09-22 22:44 | Läst 1201 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 23 24 25 ... 184 Nästa