Khalad Photography Blog
SETT PÅ ETT FIK - VIKSÄNG VIDVINKEL
***
Tack för en suverän eftermiddag! Solsken både ute och inne, rörigt och mysigt. Många trådar samtidigt. Underbart. Bilderna handlar mer om stämningen än estetiken. Alla bilder Sony A7RIII med Sony 24/1,4
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
***
TILL TIDENS SLUT
***
Det är svårt att komma undan ångesten över det som händer i Ukraina. Människor dör, hela städer läggs i ruiner, flera miljoner på flykt. Efter 30 år i frihet är människor och stater 2022 inte fria att välja väg och riktning själva. Och dom som vill och skulle kunna hjälpa till på riktigt törs inte eftersom angriparen hotat med kärnvapen om han inte får hålla på i fred och bomba ihjäl människor, förstöra bostäder, köpcentra och sjukhus.
*
Själv börjar jag ransonera medieintaget för att inte tappa lusten och glädjen. Bra medicin är att stundtals ägna mig åt annat. För någon månad sen läste jag en liten kort recension om boken Till tidens slut av den amerikanske fysikern Brian Greene i Forskning och Framsteg. Den lät lockande och jag beställde den. Numera också läst. Inget kåseri precis, knappt 500 sidor, varav drygt 20 sidor bibliografi och över 70 sidor noter. Mycket intressant uppstart, jag tror mig tex ha betydligt bättre känsla för det inte så lättdefinierade begreppet entropi än tidigare. Mycket av boken handlar om hur entropins tvåstegsdans med gravitationen kan ses i alla processer och nästan överallt. Som fysiker väver han också in entropin i allt och behandlar frågor som fysiker inte självklart har dom bästa svaren på - uppkomst av liv, språk, religion och hur tankeverksamhet kan utvecklas. Samtidigt saknar jag fokus på frågor där fysiken ännu inte har några svar. I stort sett alla fysiker och kosmologer är överens om att universum inte bara utvidgar sig, utvidgningen sker hela tiden med accelererande fart. För att förklara vad som driver accelerationen har begreppet mörk energi introducerats. Innan den introducerades i slutet av 1990-talet hade redan begreppet mörk massa introducerats några årtionden tidigare. Detta eftersom stjärnornas rörelser i galaxernas ytterdelar inte kunde förklaras med den massa man kunde observera hos galaxerna, den verkliga massan måste vara större. Större men osynlig alltså. Alltså mörk materia.
*
Begreppen mörk materia och mörk energi är inte små justeringar i den kosmologiska modell som dominerar. Enligt dom vanligaste bedömningarna utgör det universum vi kan betrakta bara omkring 5 % av helheten. Drygt 25 % består av mörk massa och knappt 70 % av mörk energi. Annorlunda uttryckt, vi känner bara till ca 5 % av det universum vi har inom synhåll. Alltså inte att universum är större än vi trott, av det universum vi faktiskt observerar är det vi kan se och förstå i vår modell bara 5 %.
*
En annan retlig ofullständighet i vår vetenskapliga verklighetsbeskrivning är att vi inte kan koppla ihop dom kosmologiska modellerna med modellerna av mikrokosmos, alltså partikelfysiken. Standardmodellens kvantfältsteorier förklarar inte entydigt varken gravitation eller massa. Kanske verkligheten inte är så tydlig som vi trott? Kanske ligger det något i hinduismens maya, illusionen, som vi tror är verkligheten?
*
*
*
***
HUSET PÅ SLÄTTEN
***
När jag åker upp till Kvismaren åker jag förbi Kävesta folkhögskola och småvägarna upp mot kanalen och Öby kulle, där vänster och genom Norrbyås. I närheten av Norrbyås ligger den här tegelbyggnaden. Ofta stannar jag och fotar den, jag gillar den symmetriska formen, tycker teglet är vackert och att den sr ganska välhållen ut. Däremot har jag inte en aning om vad den varit. Själv tänker jag osökt på fabriksverksamhet av något slag, den ser ju inte ut som en lada precis. Det ser också ut som en blekt skylt mellan fönstren i övervåningen.
*
*
***
UTAN MENING
***
Såvitt jag förstår är det bara vi människor som måste ha en avsikt med allt vi gör, en plan liksom. Vi måste veta vad syftet är. Resultaten är också viktiga, annars kan vi inte jämföra och klura ut vilka som är bra och vilka som inte är det. Vad som är rätt och vad som är fel alltså. Gärna en sak i taget så vi kan tydliggöra det viktiga.....
*
*
*
***
KVISMAREN
***
Yngsta dottern Annika har varit hemma några dagar, det gav mig möjlighet att åka upp till Kvismaren i går, jätteskoj. Kvismaren är för mig lika intressant som landskap som fågellokal. Efter sjösänkningen i början av 1900-talet är det nu ett stort öppet landskap, ett slättlandskap som är plattare än linköpingsslätten. Där finns fortfarande små öppna vattenytor och Kvismare kanal men ingenstans (som jag känner till) kommer man fåglarna nära som vid Tysslingen, eller som jag förstått vid tex Hjälstaviken. Har man lite tur kommer man såklart närmare när dom flyger över. Jag var där mellan 3 0ch 6, först blandad molnighet, sen klarnade det upp helt. Mest gäss och änder men åtminstone en flock flygande tranor fick jag med. Alla bilder är tagna med 560 mm och dom flesta croppade så det är lätt att se att det är stora avstånd. Förutom dom lite större fåglarna fick jag några bilder på årets första starar.
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
***

































