Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

FISKARNA I KOVALAM

***

Så långt söderut det går att komma i Kerala och i Indien - Kovalam. Söderut orört hav ända "ner" till Antarktis. Båtarna, som varit ute under natten återvänder i det solljusa morgondiset, och behöver hjälp för att ta sig genom det grunda vattnet och upp på stranden. 

*

*

***

Postat 2020-01-20 23:04 | Läst 2905 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

KULTURHUSET I YTTERJÄRNA

***

Ytterjärna är ju sen länge svenskt centrum för antroposoferna. För säkerhets skull, jag är inte ett skvatt intresserad av varken antroposofi eller andra teosofiska idéer. Däremot har dom ett bra, ekologiskt fik och matställe i kulturhuset i Ytterjärna, det passar perfekt för en fika på väg från Finspång och halvvägs till Stockholm. Senast i torsdags passade det utmärkt, på väg till Löwenströmska. 

*

Bland alla idéer antroposoferna omhuldar finns det några få jag kan uppskatta, den ekologiska maten, deras formspråk och deras färgvärld. Just dessa tre finns alla i Kulturhuset i Ytterjärna. Jag är inte i detalj insatt men det arkitektoniska formspråket handlar bla om att undvika skarpa vinklar, framförallt räta vinklar, liksom hårda linjer, man strävar efter mjuka linjer som nog mer ska efterlikna naturens former. Samtidigt vill man ha många färger men undviker helt starka dominerande färger, i stället vill man ha milda pastelliknande färger.

*

Varje gång jag är där och fikar/ äter, tar jag några bilder där inifrån, jag gillar interiörerna mycket mer än deras exteriörer som för mig har ganska underliga utseenden. Ändå  har jag inte förrän i torsdags lyckats få med mig någon bild som åtminstone ger en liten smula rättvisa åt känslan där. Inte något märkvärdigt alls men en bild som jag själv kan tycka visar ungefär hur det ser ut, i varje fall i mitt huvud.

*

Interiör från andra planet på av Kulturhuset i Ytterjärna

*

***

Postat 2020-01-19 22:26 | Läst 3780 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

INDIEN - JÄRNVÄGSÖVERGÅNGEN

***

Förra Indienbloggen var från Kolkata ( här). Det här är på väg "hem" från Agra till New Delhi fick vi stanna för rött ljus vid en järnvägsövergång.  Dom indiska tågen kör inte i samma hastighet som X2000 och vi fick vänta en stund innan tåget kom. Som vanligt kryllar det av folk överallt och det blev ganska mycket folk innan bommarna gick upp. Den här lilla sekvensen tog knappt tre minuter men visar ett bra tvärsnitt av folklivet i indiska småsamhällen. Extrem variation på utseende och transportsätt. Titta gärna på bilderna två gånger, själv hittar jag hela tiden nya saker i bilderna. Som vanligt är mina bilder från Indienresorna tagna med en liten kompaktkamera som är lätt att ha med sig men kanske inte ger så högkvalitativa bilder. Och, jo, jag vet, ni har sett några av bilderna

*

*

*

*

*

*

*

*

***

Postat 2020-01-18 23:09 | Läst 2762 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

SPÖKLIKT - S:ta Maria i skymningen

***

*

*

*

*

***

Postat 2020-01-16 11:30 | Läst 1582 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

TVÅ BILDER FRÅN NORRKÖPING

***

*

*

*

***

Postat 2020-01-15 13:49 | Läst 2404 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 108 109 110 ... 378 Nästa