Khalad Photography Blog
LOTORPSÅN
***
Vet knappt om jag sett så mkt snö i Finspång tidigare. Otroligt vackert överallt. Dock envetet mulet och inte så lätt att få till det vackra också på bild. Idag när Annika fortfarande var hemma gick jag en stund utefter Lotorpsån mellan Butbro och Lotorp .
*
*
***
SLOTTSPARKEN IDAG
***
Idag passade det bra med en promenad i slottsparken efter allt snöande. Det var längesen vi hade så mkt snö i Finspång. Tyst, lugnt och stillsamt, precis som Annandagar, förlåt, juldagar, ska vara. Dagen efter, men inte på det tråkiga sättet. God fortsättning alla!
*
*
***
GOD JUL!
***
Ingemor och jag önskar er alla en riktigt GOD JUL!
Båda bilderna är tagna idag.
*
*
*
***
IN MEMEMORIAM - DAG
***
I morse somnade min lillebror Dag in, 79 år. Det känns långt in när någon av de närmaste försvinner, det spelar ingen roll hur förberedd man är. Plötsligt är allt definitivt, inget kan läggas till eller tas bort. I stället kommer alla minnen, ett efter ett. Här kommer några bilder från tiden vi båda bodde hemma i Ludvika.
*
Dag (10) och morfar (82) jultid 1954, Carlavägen 31, Ludvika
*
Nyårsskål 1954/55 Morfar, jag, mamma Maj, Dag, pappa Gustaf och storasyster Sigbrit. Moster Olga höll i kameran. En av få bilder med hela familjen på samma bild
*
Dag, 11 år
*
Dagen efter mammas 50-årskalas, nu på Tre Krokars Gata 4A: Pappas moster Hildur, pappa, Dag (nästan 15) och mamma Februari 1959
*
Dag bredvid Vedetten samma år, alltså 1959
*
***
JUL-LIKT IGEN
***
Ibland behöver vi inte vänta så länge, skönt
onekligen mera jullikt igen, bra
Bilden från seneftermiddagen idag
*
*
***










