Khalad Photography Blog
JERUSALEM 2
***
Häromdagen (här ) skrev jag om Agnes som tävlar i JEM, Jerusalem. Hennes gren är 2 000 m hinder med mål att komma till final. Det gick bra, i morse kom hon trea i sitt kvalheat med 14 deltagare. Dom fem första i båda kvalheaten plus dom fem följande tiderna går till final, så hon är en av femton i finalen. Där får vi se.
*
Agnes är själv fotograf här, sms:ad mobilbild, tagen hemma i Göteborg innan hon åkte.
*
*
***
FJÄRILAR KORSHEDEN
***
Så tycks dom vara tillbaka igen, fjärilarna. Under dom varma dagarna var dom som bortblåsta. Fortfarande ser jag bara små fjärilar, typ gräsfjärilar, dom större lyser fortfarande med sin frånvaro. Kanske är det bara just här hemma på tomten, vi får se lite längre fram. Fjärilar passar mig perfekt med mer begränsad rörelseförmåga.
*
Den första härovan verkar vara en luktgräsfjäril, en av de vanligaste ängslevande fjärilarna i södra och mellersta Sverige enlFältnyckeln - Dagfjärilar.
*
Dom här små fjärilarna sitter ofta djupt i gräset och skärpan hamnar inte alltid rätt. Men en grässtjärnblomma i fokus är inte det sämsta
*
Så blev fokus rätt. Men vad är det? Jag hittar inte något som passar, ytrots att det verkar vara en dagfjäril med den klubbliknande avslutningen på antennerna.
*
Den här är lättare, det är nog en pärlgräsfjäril, "tämligen allmän i skogstrakter" i södra och mellersta Sverige
*
Också den sätter sig också på marken......
*
.....vilket luktgräsfjärilen också gör
*
Den gamla soffan som står ute året runt är numera nästan osynlig eftersom jag inte längre trimmar kanterna på ängen utan har ganska breda kanter med mycket sommarblommor
*
***
JERUSALEM NÄSTA
***
Trots lite motgångar i våras med missat träningsläger pga en opererad tumme (skidåkning) har Agnes (näst äldsta barnbarnet 17) kommit igen. Idag har hon åkt till Tel Aviv för vidare färd till Jerusalem där JEM (Junior-EM) i friidrott börjar på måndag. Agnes springer i första grenen, 2000 m hinder, på måndag morgon. Agnes egen målsättning är att komma till final, i så fall på onsdag. Hur stora chanserna är för det vet jag inte, vi får se. Tränar gör hon princip nästan alla dagar. Bilden är från i fjol när familjen var uppe i Korsheden.
*
Träning i Korsheden
*
***
HAND I HAND
***
Det finns ingenting som gör Ingemor så glad som att träffa barnen. Allting får sina gamla proportioner och tillvaron är som den ska vara. Här är I och Annika (och jag) ute går, ni får gissa var.
*
*
***
HEMMAKONTORET - KVAR ELLER PÅ VÄG BORT?
***
Vi har yngsta dottern Annika hemma några dagar. Hon jobbar på dagarna och sitter lämpligt nog i uterummet - ljust och nu när det är mulet luftigt och skönt. Numera är hon tre dagar i veckan på kontoret, de övriga två jobbar hon hemifrån. Såvitt jag kan se är hon ganska noga med tiderna, men vi har hela kvällarna tillsammans och hinner bada i Bartjärn på luncherna, perfekt både för henne och just nu också för oss. Under pandemiåren jobbade hon hemma hela veckorna. Det tycks ha fungerat bra för de flesta företag med den typen av jobb, men jag kan också förstå att arbetsgivarna vill att några dagar ska vara på kontoret oavsett, om inte annat för gruppkänsla och vi-anda. Det verkar vara en ganska vanlig lösning, framtiden får visa om den blir bestående.
*
*
***











