Meningen med att blogga har jag fortfarande inte riktigt fattat efter alla år.

Angarnssjöängen

Nu är det så länge sedan jag gjorde ett inlägg här i bloggen, så jag minns knappt hur det går till.
Hamnar jag rätt bland ikonerna kanske det blir något att visa....

Tänkte utnyttja mina på senare år uppkomna sömnsvårigheter med att starta tidigt och åka till Angarnssjöängen på andra sidan stan.
För att slippa fastna i morgonens rusningstrafik stack jag hemifrån redan vid kl 6.
Jag hade någon sorts illusion om att få komma till ett rikligt fågelliv och någon sorts landskap. Det sprack rätt fort.
Marken är platt, tuvig och det ligger en del spångar utplacerade. Men det är långt till vattnet och fågellivet där.
Helhetsintrycket var att jag fick se hundratals gäss med ungar, och en mängd kossor. Och platta hagar med gräs, hur mycket som helst!
Fast väl hemma vid datorn fanns det ändå mera på minneskortet. (Glad emoji)


Hur som helst travade jag iväg längs promenadleden, cirka 7 km totalt är det runt området.
Det var svalt till att börja med men solen värmde upp allt eftersom.
Marken var på sina ställen lätt smågeggig men inte såpass att man fastnade.


Ungefär var hundrade meter flög det upp en tofsvipa och gav mig en utskällning, när jag gick längs beteshagarna.


Jag håller på att lära mig att alla naturbilder inte behöver förställa något med två ögon.
Det går trögt men jag vill ge det en chans.

En kraftigt beskuren bild, man kommer som sagt inte alltför nära trots telet.
Måsarna och även kråkorna var påtagligt irriterade över det här besöket.
Jag var däremot synnerligen förtjust!


Lite vackert var det på sina ställen.


Saker med två ögon gör mig ändå lite mera lycklig måste jag erkänna.
Har mycket att jobba på när det gäller att fota landskap.


Gäss drällde det av, men det var kul att få dem när de lämnat marken!

Jag har stegräknare i mobilen och dagens mål är uppnått dubbelt upp.
Men är en smula tveksam till om det är värt besväret att åka ända till Angarnssjöängen igen, vi får se!

Publicerad 2026-05-22 17:02 | Läst 156 ggr

"Trevligt reportage! Angarn har jag tänkt att jag skulle åka till någon gång, så lite extra kul att få se bilder därifrån (även om det nog åkte ner några snäpp på priolistan nu) Fina fåglar, men havsörn är ju ändå i en klass för sig."


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver
ylva_h 2026-05-22 22:24
Trevligt reportage! Angarn har jag tänkt att jag skulle åka till någon gång, så lite extra kul att få se bilder därifrån (även om det nog åkte ner några snäpp på priolistan nu)
Fina fåglar, men havsörn är ju ändå i en klass för sig.
Svar från lersaker 2026-05-23 07:57

Tack Ylva!!
Själv förväntade jag mig något mycket mera vildvuxet, därför blev jag snopen över hur välordnat och skyltat det var.
Att vara tidigt på plats var ett plus och jag mötte ingen person under hela rundan.
En bra kikare ger nog bättre vyer över populationerna, än ett teleobjektiv.
Örnen gjorde hela resan värd besväret även om den befann sig på långt avstånd.
Lena Holm 2026-05-23 09:33
Kul att du lägger upp bilder igen! Välkommen tillbaka. Det blir ofta väldigt långa avstånd vid Angarnsjöängen, men man kan bli glatt överraskad ibland. Havsörn ser man dock ofta där och det är ju extra kul om det är någon annan fågel med och stör den store. Det lönar sej alltid att komma tidigt :-) Ibland är parkeringen full där.
Hälsningar Lena
Svar från lersaker 2026-05-23 09:52

Tack Lena!
Det är roligt att utforska olika områden där man hittar fåglar och andra djur, vissa vill jag återvända till. Just här lönar det sig nog också att komma på en vardag, jag hade området helt för mig själv. Men som sagt, avstånden var längre än jag hoppats på och man skulle inte störa fåglarna just så här års under häckningen.
Jag är glad att jag var tidigt på plats, småfåglarna var mindre benägna att flyga iväg på morgonen så att jag hann med att fota dem.
Vibybo 2026-05-28 14:56
Du är duktig på att finna, fotografera - ja på alltsammans i bloggen. Kör på bara! Dina motiv med beskrivning påminner om hemmavid.
Svar från lersaker 2026-05-29 09:25

Tack Stefan!
Det är roligt med igenkänning tycker jag, och att man kan hitta motiv i det mera vanliga och enkla!
Hälsn Anne-Sophie