Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd
VÄLTRÄNADE WERNER
***
Det här är Werner. Den ene av grabbarna Werner och Werner. Vi hejar på dom när vi går förbi. Då och då tar jag en bild. Jag har noterat att dom är i god fysisk kondition, inte riktigt som jag tänker när jag tänker gris. Dom studsar faktiskt fram när dom rör sig på grisgården. Och dom kan röra sig snabbare än man tror. När Werner kommer i god fart ska man nog inte stå i vägen. Inte för att jag vet, men jag gissar på uppåt 150 kg. Och muskler har han, det syns. Dom är på andra sidan eltrådarna men jag inser att jag skulle gå ur vägen om vi vore på samma sida. Men det är lätt att sticka in mobilen mellan eltrådarna. Werner var det.
*
*
***
Inlagt 2021-08-16 22:45 |
Läst 1261 ggr. |
Permalink


Sten
Den är ovanlig, han föder inte upp den för att ha som slaktgris. Och han nyper till halvbrorsan rejält ibland , det har jag sett :-) Tack Sten!
// Conny
Det som kan bli ett problem är om de rekryterar nya suggor från sina egna kullar. Då kan Werner inte vara med och betäcka längre. Men de hade ju en Werner till och de kanske inte är släkt.
Hälsningar Lena
Hej Conny, jag har talat med ägaren och han har den inte som gödgris, han har den inte för slakt. Riktigt varför han har den (eg dom) vet jag inte. Tack!
Hej Lena, dom är halvbröder Werner och Werner. Jag pratade med ägaren för nån vecka sen och kommenterade att de var spänstiga.Hans kommentar var att han inte hade dom som tänkta slaktgrisar, dvs han gödde dom inte. Kan vara intressant att fråga dig, på Söderbärkesidan i FB där jag delade den här bloggen började det komma kommentarer att han inte fick tillräckligt (?) med mat. Fick en känsla att några kommentarer var av karaktär djurrättsaktivister, jag har tagit bort den delningen. Att den här grisen inte är lika "välgödd" som grisar oftast är, men svältföddd? Dom flesta grisar göds ju medvetet av oss människor för att bli så stora det bara går för att slaktas innan första året gått. Den här grisen får jag ett helt annat intryck av, den faktiskt just studsar fram på grisgården. Men undernärd?
Inget daller där inte.
Precis, tack Margareta!
Hälsningar Jörgen
Ja, säg det.Tror egentligen bara att ägaren gillar ha ett par hushållsgrisar men inte avsedda för gödning och slakt, tack Järgen
Hälsningar Lena
Tack Lena. Jag har faktiskt inte riktigt klart för mig tanken med grisarna. Ägaren har tidigare haft en sugga, hon såg ut precis som suggor och grisar brukar. Han (ägaren) föder inte upp grisar och säger att dom här inte ska gå till slakt och alltså inte göds medvetet. I övrigt har han huvudsakligen kor och får