Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

PREMIÄRDOPPET - BARTJÄRN FÖRSTÅS

***

Nej, det var ingen prestation. 24 C i luften och 18 C i vattnet. Suveränt skönt och som alltid uppfriskande. Eftersom jag är på egen hand häruppe har jag inga badande barn och barnbarn att visa, i stället en bild rakt över tjärnen. Rasberget heter det lilla berget och namnet behöver inte förklaras. Jag har visat det förut men det duger att visa igen. I skogen därovanför  har det genom åren varit lätt att hitta svamp. Senast jag var däruppe hittade jag spillning som jag tror var björnspillning, blank och färsk. Någon björn såg jag dock inte. Nu tillåter inte benen promenader ut skogen, en hyfsad stig är minkrav. 

På den tiden det begav sig brukade I och jag då och då simma runt tjärnen. Det var heller ingen prestation för oss som gillar att simma, 20-30 minuter tog det och borde betyda runt 1 000 meter. Bilden här tog jag med 99:an och 135:an så det är lite längre tvärsöver än vad bilden ger för intryck.

*

*

***

Postat 2023-05-20 18:19 | Läst 973 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

VÄDRETS MAKTER OCH SMHI

***

SMHI har det inte lätt. Dom vet snart inte hur dom skall krumbukta sig för att få in dom påbjudna påstående att det som händer i världen alltid  är klimatförändringarnas fel. Knappt har dom berättat färdigt om den extrema torkan i Italien, Spanien och Sydeuropa i allmänhet förrän skyfallen dränker samma områden med aldrig skådade regnfall. Siffror finns, under en dag kom närmare 300 mm regn, lika mkt som normalt i hela maj månad. Nu är det ju så att för några årtionden sedan regnade det 274 mm, Fulufjället, på ett dygn i norra Dalarna. Älvar och vattendrag svämmade över och vägar eroderades bort men inga liv togs. Att det platta slättlandet runt Poslätten och andra områden svämmar över är mera normalt än onormalt. Det nämns heller nästan aldrig att städernas och motorvägarnas  tillväxt innebär att allt större andelar av landskapen ifråga är asfalterade och knappt tar upp något regnvatten alls.Det behövs helt enkelt inte så mkt regn för att det skall bli översvämningar. FN rapporterar att ökningen av Denguefeber som noterats i Sydamerika sannolikt beror på klimatförändringarna utan att vara så tydlig med kopplingarna. Kanske fler och intensivare värmeperioder sätter fart på myggorna men inga siffror presenterades för att värmeperioderna faktiskt var fler och intensivare och inte heller att myggorna blir intensivare under såna perioder. Över huvud taget är väldigt få av påstående SMHI gör hur vädret/ klimatet utvecklar sig underbyggda med vetenskapliga undersökningar. Nånstans hade man snappat upp en kinesisk student somf orskat i gamla böcker och som visar att körsbärsblomningsfesten startar allt tidigare på senare år. det fick gott utrymme i både nyheter och SMHI-rapporter. Det är forskning det.....

*

Den senaste krumbukten var när TV 2 i kväll skulle redogöra för att årets sommar sannolikt blir högtrycksbetonad och betydligt varmare än normalt. Några minuter in i redogörelsen ändrades tonen och man konstaterade artt det bara är den närmaste tiden vi har god överblick över, senare i sommar kan olika vädersekvenser ge ett andra resultat, så det är inte alls så säkert det blir en varm sommar. Så har man för den som bara lyssnat med ett halvt öra gett intryck att det finns en uppenbar risk för en torr och het sommar orsakad av klimatförsämringarna fast det inte finns några tydliga tecken alls på det.

*

Arma Sverige, arma värld .I den här frågan finns ingen som helst opartiskhet, inga vetenskapliga diskussioner, och vetenskapsmän/kvinnor med avvikande åsikter sägs upp eller nollas bort på andra sätt, framförallt genom att inte få några forskningsanslag. Dessutom hängs både forskare och vanliga människor med kritiska åsikter ut och förlöjligas .*

Här hemma fortsätter SMHI att tala om värmekatastrofer och torka och tycks knappt har märkt att vårens temperaturer legat långt under snittet (vi har haft nollgradiga natttemperaturer de senaste dagarna) och rapsodlarna i sydsverige är förtvivlade över låga decembertemperaturer som gjorde att mängder av raps plantor frös.

Winter is coming

*

*

***

Postat 2023-05-20 00:55 | Läst 1303 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

TA MIG OM DU KAN

***

Några tofsvipor är kvar vid våtmarken innanför spången, annars är det inte värst mkt fåglar där. Jag sitter där ändå en stund de flesta kvällar, mer meditation än fågelfoto. Passar mig utmärkt just nu, trött och en smula låg ibland. Tofsviporna står för underhållningen, inte det sämsta. Blå himmel, strålande sol och ljumma vindar, härligt. Här några av kvällens bilder.

*

*

*

*

*

FF

*

*

*

*

*

*

*

***

Postat 2023-05-19 23:10 | Läst 641 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

SAMTAL PÅ EN KYRKOGÅRD

***

*

Söderbärke kyrka med tillhörande kyrkogård ligger vackert på en udde som sticker ut i Norra Barken. Udden heter förstås kyrkudden. Att sitta längst ut på udden vackra sommarkvällar är en lisa för själen. I går kväll var en sådan kväll, även om jag inte väntade ut solnedgången. På väg tillbaka genom kyrkogården en stund efter nio stötte jag på ett par som också njöt av sommarkvällen. Det dröjde ett ögonblick innan jag uppfattade att de hade en hund, en lös hund som sprang fritt mellan gravarna. Okristlig som jag är borde det kanske inte störa mig men det gjorde det. Inte pga av platsens helighet eller de redan begravna  utan av hänsyn till de anhöriga som besöker sina kärastes gravar och som förväntar sig lugn och stillhet. 

*

"Du vet att det inte är tillåtet med hund på kyrkogårdar" frågade jag mannen.

"Jo, men här är det det" svarade han, "förra kyrkoherden sa att det var ok".

"Och vad tycker du själv, är det ok att hundar kissar på stenarna?"

"Jamen det här är en tik, hon kissar inte", underförstått på gravstenarna.

*

Mer blev det inte sagt. Hade jag haft någon anhörig på kyrkogården hade jag talat med pastoratet. Nu har jag inte det. Men det skulle vara roligt att veta vad man tycker i församlingen? Kanske gäller förra kyrkoherdens tillåtelse fortfarande, vad vet jag? Men skriv gärna en kommentar.

PS Som Martin säger i en kommentar härnere är det tillåtet med hund på kyrkogårdarna i Bärke pastorat. Kopplade.

*

*

*

*

***

Postat 2023-05-19 15:06 | Läst 1322 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

UTFLYKT

***

Det kalla och stundtals regniga vädret i går fick mig att göra en utflykt istället för att njuta av våren. Jag bli så fascinerad att jag är på väg dit igen om en stund, trots att solen lyser från en klarblå men kall himmel. Ni får gissa var det är så länge, det kommer fler bilder härifrån. Upplysning - det ligger inom Ludvikas kommun.

*

*

***

Postat 2023-05-18 10:01 | Läst 959 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 59 60 61 ... 955 Nästa