Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

SPEGELVÄRLDEN

***

Med långa kliv är vi nog till sist på väg in i spegelvärlden. Uttrycket kom redan 1992 från David Gelernter, så lite tid har det ju tagit. Och verklighetens dubbelnatur har många funderat över. "Redan de gamla grekerna...", i det här fallet Platon (438-348 f.Kr.), talade ju om  idévärlden som den sanna verkligheten. Sinnevärlden, den som människan uppfattar med sina sinnen, är bara en blek skugga av idévärlden. Också hinduismen uppfattar två verkligheter: Den verklighet, som människan upplever med sina sinnen, är inte den sanna verkligheten. Sinnenas värld är en illusion, maya, som döljer den sanna verkligheten, som man skall sträva efter. Enligt hinduismen påverkas vi av Maya, the illusion, that which is not, så att vi låter vårt ego luras att lägga sin kraft i världen på det tillfälliga - lust, girighet, pengar, makt, i stället för det beständiga. Och lite senare också Shakespeare:

Savage, extreme, rude, cruel, not to trust.
Enjoyed no sooner but despised straight,
Past reason hunted, and no sooner had,
Past reason hated as a swallowed bait
On purpose laid to make the taker mad:
Mad in pursuit, and in possession so,
Had, having and in quest to have, extreme,
A bliss in proof and proved, a very woe,
Before, a joy proposed, behind, a dream.

William Shakespeare Sonnet 129 (on lust)

Nåväl, nu är vi på väg in i vårt egenkonstruerade verklighet, spegelvärlden, vare sig vi vill eller inte. Så här skriver Bo Dahlbom 2020.03.03 i Strunt:

"Spegelvärlden handlar om att lägga en informationsvärld ovanpå eller vid sidan av den fysiska världen. På engelska talar vi om ”augmented reality”, AR. Du tar på dig ett par AR-glasögon, Magic Leap, Microsoft Hololens eller Google Glass, och de projicerar en informationsbild i rummet, fyller det med text eller bilder som du kan manipulera. Du kan som ingenjörerna på Volvo utveckla självkörande bilar genom att se dem köra inomhus, jaga Pokemon-figurer på parkeringsplatser, eller som Kelly inleder sin artikel, få häftiga upplevelser av valar som simmar förbi utanför dina fönster.

Kelly beskriver gärna digitaliseringens olika stadier. Med webben digitaliserades all världens information och Google blev det ledande företaget. Med mobilerna digitaliserades vi människor och Facebook blev ledande. Med AR kommer vi att digitalisera resten av världen och nya företag kommer att bli ledande. Eller kanske sugs de upp av de redan etablerade jättarna.

Spegelvärlden är en spegelbild i information av den fysiska världen. Så här sammanfattar Kelly idén: ”Someday soon, every place and thing in the real world—every street, lamppost, building, and room—will have its full-size digital twin in the mirrorworld.”

I industrin använder man allt oftare digitala tvillingar av maskiner, motorer, fordon och produktionsanläggningar. Man bygger en digital kopia av maskinen som kan användas för testning, simulering och felsökning. Genom att utrusta maskinen med sensorer kan data samlas in som lagras i den digitala kopian. Ju fler sensorer, desto mer data och till slut närmar vi oss en punkt där vi verkligen har en tvilling, en kopia av maskinen."

*

Det är klart, man kan låtsas, eller hoppas, att så där blir det inte. Det kanske det inte gör precis, men sannolikt något åt det hållet. De första persondatorerna kom i början av 80-talet, då började den datorbaserade världen spridas ut till vanligt folk. Ångmaskinerna kom i början av 1700-talet, dvs för 300 år sen. Datorkraft till folket har 40 år på nacken, var är vi om ytterligare 260 år? Säg vid år 2280, eller år 2300 för att runda av något? Pessimisterna tror att världen går under, det tror inte jag. Är ni intresserade föreslår jag ni googlar på spegelvärlden. Det finns många intressanta trådar att följa.

*

Vår spegel hemma har vi ärvt, en träram med guldfärg. Eftersom glaset är original har det inte det moderna maskinglaset plana yta utan en mer spännande ojämnhet.

*

***

Postat 2023-02-20 16:09 | Läst 970 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

ÅHLÉNS NORRKÖPING

***

Väl i Norrköping sitter jag då och då mitt i Åhléns och tittar på förbipasserande med kameran i knäet. Det är inte särskilt kreativ gatufotogafering, däremot bekväm. Det blanka stengolvet bidrar till att ge lite extra liv i bilderna.

*

*

*

***

Postat 2023-02-19 22:31 | Läst 1783 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

S:t Persgatan 86

***

*

*

***

Postat 2023-02-18 22:28 | Läst 1794 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

AI - EN BIT KVAR

***
AI (Artificiell Intelligens) diskuteras flitigt just nu. Inte minst försök och tillämpningar inom bildvärlden. Från att ha varit rena räknesnurror lockar det såklart att kunna ta datorerna ett steg eller två mot tänkande datorer. Många protesterar vilt, vaddå tänkande? Bara för att man kan mata in massor med data och låta datorerna leta själv bland alla inmatade bilder och andra fakta tänker dom ju inte. Nej, det gör dom inte. Än. Men jag undrar jag. Såvitt jag vet finns det ingenting som pekar på att våra hjärnor har några andra konstituerande funktioner än det som också finns i datorerna. Fast många fler förstås. Trots mångtusenåriga funderingar kring själen finns det inget som vetenskapligt pekar på att det är något annat än mängden av neuroner och neuronkopplingar i den mänskliga hjärnan. Och tror vi på Darwin så måste vi fråga oss när kom den in i utvecklingen, själen alltså? Den kan ju knappast funnits med från början, i ursoppan och de första enkla organismerna?

*

Med ett porträtt som utgångspunkt bad jag programmet lägga in mig i en naturlig bakgrund med dinosaurier. Efter några försök såg det ut så här. En bra bit kvar tills det ser ut som jag verkligen vandrar i urtidsträskmarkerna......

*

*

***

Postat 2023-02-17 09:45 | Läst 1262 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

VIKSÄNG IDAG

***

Bara kärntruppen idag - Bengan, Ronny, Sven och jag. Tack för trevligt möte!

*

*

*

*

***

Postat 2023-02-16 22:52 | Läst 3289 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 75 76 77 ... 955 Nästa