MENINGEN MED FOTO eller FOTO MED MENING
***
Ibland blir jag lite trött på alla uttolkningar av foto som finns, mina egna och andras. Alltså tolkningar av fotografi som sådant. Alla har vi vår egen uppfattning om foto. Och inte ens det räcker, jag har ensam många tolkningar av foto, alldeles beroende på humör och vilken bild som för tillfället är aktuell....
*
Ändå finns det bilder som aldrig behöver diskuteras om det är Fotografi eller inte. Dit hör bilder av nära och kära. Jag lovar, ända sedan fotografins riktiga barndom nån gång där i slutet av 1820-talet har varenda fotograf, varenda amatör, varenda mobilknäppare ett antal med bilder på nära och kära. På barnen, på föräldrarna, på partnern, på bästisarna, på killen i klassen ovanför, på mormor eller farmor eller på kusinerna i USA. Och min tro är att vi - var och en av oss - tittar mer på dom bilderna än på blombilderna, fågelbilderna, solnedgångarna och utställningsbilderna och dom prisbelönade bilderna. Ändå läser jag gång på gång nedlåtande kommentarer om detta amatörknäppande både här och på andra "proffsställen". Ibland lite inlindat så där, man skiljer bara på "riktig" fotografi och "riktiga" fotografer och andra. Och även om det är inlindat är det väldigt tydligt till vilken grupp man själv tycker sig höra.
*
I helgen hade först Göteborgsfamiljen med tre barnbarn bestämt sig för att hälsa på. Och då tyckte yngsta dottern i Stockholm att det var läge att haka på med sina två eftersom avståndet Stockholm - Göteborg gör att dom träffarna inte blir ofta nog. Och eftersom äldsta dottern - som tidvis varit mkt längre bort (Italien, Indien) - redan var hemma var alla våra barn och barnbarn hemma under helgen plus Stefans sambo Hanna. 11 personer (varav 5 barn) är det som sovit här i natt - golvet i vardagsrummet hade plats för tre!
*
Och medan vi drack ett glas vitt före middagen lånade Hanna min kamera och tog ett klassiskt familjekort på "ursprungsfamiljen". Kanske är det 15 år sen förra gången på just oss fem? Här är det i alla fall Ingemor, Katarina, Stefan och stående Annika och jag. Och jag kommer inte skicka det till Masters och inte försöka få med det på någon utställning men det kommer hänga på våran vägg och vi kommer titta på det mer än på någon av bilderna som finns här på FS.
Och detta skulle alltså inte var riktig fotografi?
*
***


Tack Terje, uppskattas!/ Björn T
Kommer nog, det mesta kommer v sig själv när det är dags. Tack Stefan !/ Björn T
Hälsn!
Det är inte heller riktigt så jag menar, dom allra flesta accepterar nog många olika "former" av foto och väljer vad som intresserar utan att rangordna dom olika inriktningarna. Och visst finns det fotografer som är oerhört duktiga och oftast tar bilder med andra kvaliteter än dom flesta av oss amatörer, det är inte heller det jag menar. Men med större eller kortare mellanrum ser jag inlägg där författaren faktiskt skiljer på "riktiga" bilder och "riktiga" fotografer till skillnad mot andra och som lite föraktfullt talar om tex massfotografi och det är dom inläggen jag tänker på. Dom riktigt duktiga fotograferna hör eller ser jag aldrig uttala sig negativt om amatörbilder eller familjebilder, dom har ju helt olika syften och vänder sig till helt olika publik. Självklart har du rätt i att familjebilder vänder sig till en mycket snävare publik och ofta inte intresserar andra utanför familjen, ändå tycker jag dom passar alldeles utmärkt här då och då just eftersom det är en blogg för att bla kunna dela bilder, tankar och upplevelser också om inte bilderna är av "utställningskvalitet"
Tack Peter, klart ska vi fota familjebilder då och då :-) / Björn T
Många vänliga hälsningar från Erik / DK
PS: Dejligt og positivt familieportræt med glade mennesker. God fotograf :-)
Tack Erik, det vet jag! Skev nyss ett lite längre svar till Jan, om du läser det har jag försökt förklara varför jag tog med meningarna om "riktiga" bilder och "riktiga" fotografer. Tackar för fin och uppslattad kommentar!/ Björn T
Så jag håller med i ditt resonemang. I allra högsta grad riktig fotografi.
Fast sen är det klart; användes en digital kamera eller en analog? Och då blir ju frågan om "riktig" fotografi genast lite klurigare... Eller? ;) (sorry, kunde inte låta bli att ironisera en smula)
//GöranR