Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

FOTOFIKA KORSHEDEN - BRA ANSLUTNING

***

Nästa lördag, 29 juni, är det fotofika i korsheden, alla är välkomna. Just nu är vi 10 personer men det finns plats för minst 10 till! Kommer  gör Mats Berglind, Marianne Bengtsson Rosander, Lena Holm, Göran Redmo, Martin Stenlund, Stig Cannermo, Sven Lundin, Bengt-Åke Strengberg, Bengt Gustafsson som det ser ut just nu, och så jag förstås.

*

Jag sa tidigare (förra bloggen här) att jag står för kaffe och fika bröd plus glass och jordgubbar och att ni får ta med om ni vill ha lunch typ, men jag beställer en smörgåstårta nere på ICA slipper ni tänka på lunch, det blir enklare så eftersom jag tror alla vill ha något lite rejälare där innan vi går över till fikabrödet.

*

Som sagt, det vore kul med ännu fler - Norberg, Falun, Gävle, Sandviken, Säter, Ludvika, Västerås och Gnesta  ligger alla på bekvämt bilavstånd! Och för er som inte varit här, när ni kommit in i Korsheden från Söderbärkehållet finns en enda avtagsväg till vänster, det står Torrbo, ta den. Kör på den ett par hundra meter så kommer ni till en busshållplats som heter Eldano, precis där går det ner en liten väg ( det ser klart stökigt ut på tomten intill!) Kör ner på den , typ 100 m, och ni är framme. Vid problem, ring mig, 0705-231707. Korsheden hittar ni på kartan, några kilometer utanför Söderbärke, ungefär mitt emellan Fagersta och Ludvika! Välkomna!

*

Ladan, Korsheden

*

***

Postat 2019-06-20 10:40 | Läst 6746 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

SPACE EXPLORATION - DESIGN

***

*

*

***

Postat 2019-06-19 22:48 | Läst 1485 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

AM-/ FM-RADION

***

Den stod där i fönsternischen i det gamla bostadshuset från 1700-talet uppe i Laxsjön, en mil bortanför Tuna Hästberg där jag fotade Guckuskorna. Just den här typen av klassiska radioapparater ger mig tydlig nostalgikänsla. Det här är en Blaupunkt, sista radioapparaten vi hade medan jag bodde hemma var en Telefunken, men av precis det här snittet. Vår Telefunken var nästan 50% större, säkert hade jag påverkat pappa att köpa den, hifi och med ganska stora bashögtalare. Och förutom dom vanliga AM-banden Långvåg, Mellanvåg och Kortvåg fanns också FM, med frekvensmodulerad signal och störningsfri på ett annat sätt än dom amplitudmodulerade banden. Tyvärr är den slängd idag, den hade varit rolig att ha kvar, kanske går det fortfarande att hitta radio Luxemburg? Jag kommer inte ihåg precis, men uppåt 20 rör och 29 kretsar.  Riktigt bra ljud, två hyfsat stora framåtriktade baselement och så diskant och mellanregister åt sidorna, HiFi minsann, men inte stereo. Det fanns nog, ska jag gissa vi köpte den här i mitten av 50-talet, men var dyrt och ovanligt

*

*

***

Postat 2019-06-18 22:42 | Läst 2941 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

DRÖMMEN OM SOMMAREN

***

 Alla har vi väl våra sommardrömmar? Drömmen om den fulländade sommaren, sommaren då solen och vindarna, kärleken och glädjen flödar över oss i fulla mått, sommaren då ljuset fyller rymderna med strålglans och marken med smultron och blåbär och gör vattnet i badtjärnarna varmt och behagligt. Och sommarkvällarna fylls av skratt och av närhet och dom blekblåa sommarhimlarna inte ger vemod utan bara fyller hjärtat med glädjen över att vara.

*

Förstora!

*

***

Postat 2019-06-17 08:48 | Läst 2071 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

SVERIGE

***

Javisst, det är ju det här som är Sverige, det egentliga Sverige. I alla fall det ursprungliga Sverige. Inga flådiga 10-15  MSEK-villor, inga superkulturella museer, inga köpcenter, inga designade städer, inga takvåningar, inga bussar var 15:e minut, inga arenor, inga boxningslokaler, inga TV-reportage, inga turisthorder, inga stylade människor, inga avenyer att styla på, inga innefik, inga parker, inga......You name it. Men det finns kor och grisar, rätt mkt får också. Och lagårdar och uthus. Och en del skog, liksom kalhyggen, rätt mycket ängar och en och annan åker. Bara vanlig landsbygd helt enkelt. För övrigt har kiosken i Söderbärke slagit igen, men ICA-affären är kvar.

*

Överdrift? Nja, egentligen inte. Gapet mellan stan och landet tycker jag växer hela tiden.  Och det här skriver jag därför att 90 % av SAMTALET handlar om stan, vare sig vi pratar media, politik, miljö, ekonomi eller kultur. Eller fotografi för den delen. Vaddå gatufotografi, det finns inga gator, däremot en landsväg. En. Det är stan som gäller. För typ 100 år sen var det tvärtom. Om jag är emot utvecklingen, bakåtsträvare? Nej, inte alls. Men jag tycker ointresset för landsbygden och fortfarande kanske 20 % av befolkningen är påfallande. Och jag anar ju några av skälen till varför Sverigedemokraterna ligger på nästan 20% och tidvis är näst största parti. Dom får dock inte min röst. 

*

Svensk landsbygd, fotad på måfå och utan någon särskild koppling  till det jag skriver om.

*

***

Postat 2019-06-15 23:48 | Läst 3063 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 138 139 140 ... 378 Nästa