Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

PORTRÄTT OCH A7RII - SVARTVITT

***

Så har jag haft den nya, A7RII:an i snart tre veckor och sakta blir jag mer bekant med den. Redan efter en vecka testade jag lite snapshot-porträtt i ljuset av ett fönster och det tycker jag ser lovande ut. Just som det var typiska snapshot utan några som helst förberedelser passade det riktigt skarpa och lätta FE-objektivet 55/1,8 perfekt. Brännvidden är väl inte idealisk men ljusstyrkan, skärpan och smidigheten är värd mycket.

*

*

*

***

Inlagt 2016-09-16 00:25 | Läst 767 ggr

"Oavsett utrustning tycker jag den här porträttfotografen är idealisk. Den översta är min favorit här. Pose, kontakt, efterbehandling inkl ram. Mycket fint."


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
GunnarW 2016-09-16 01:14
Oavsett utrustning tycker jag den här porträttfotografen är idealisk. Den översta är min favorit här. Pose, kontakt, efterbehandling inkl ram. Mycket fint.
Erik Madsen 2016-09-16 10:10
Low-key til børneportrætter er bare helt super.
Jeg gillar at du har fanget hende med 2 helt forskellige udtryk - for sådan er de i den alder (jeg ved det jo).
Mange venlige hilsener fra Erik.
duckphoto 2016-09-16 16:48
Fina barnporträtt!

Bertil
Dubbelolle 2016-09-16 18:57
Dom är bra, gillas! Må fint, LO