Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd
RISINGE
***
Med en dåres envishet visar jag det vackra naturen bjuder. Vi lever en gång bara (så vitt jag vet) och tar gärna emot det livet bjuder. Och jag väljer själv åt vilket håll jag tittar och vet också vad som gör mig gott för resten av dagen.
*
*
***
Inlagt 2021-11-22 10:04 |
Läst 1439 ggr. |
Permalink


Jag önskar att jag bättre kunde hålla mig till denna enkla visdom - men det är svårt att värja sig mot det negativa.
Slår jag på nyheterna, så är det eländes, eländes, elände - lidande och pina. Slår jag på något samhällsreportage, så är det bara skit alltihopa. Allt går käpprakt åt helsike, om man inte gör så som programmakaren tycker.
Det här påverkar mig själv och människorna runt mig - så att en sur och defaitistisk stämning sprider sig.
En vacker bild! Vi har nog rätt lika uppfattning ute i naturen.
Tack Peter! Tror också vi är överens om mer än det ibland verkar. Jag är också otroligt trött på inställningen ”…..allt går ändå åt helvete….” Till stor del är det medias förtjänst som i stort sett bara rapporterar det negativa, att samhället totalt utvecklas allt snabbare positivt (snabbt minskande fattigdom, längre livslängd, minskad barnadödlighet, mm mm) nämns knappt. Däremot finns ett stort antal miljöfrågor som måste prioriteras högre än idag, där tror jag det är mer bråttom än med klimatet.
Din bild är som vanligt mycket vacker och gillas.
Sten
Hej Sten. Tycker som du om skövlingen, tror det är mer bråttom med många miljöåtgärder än klimatet.
Tack för det Peter!
Lyssnar man bara på tv-nyheterna kan man lätt känna sig maktlös och orolig inför framtiden. Så idag lyssnade jag bara på gamla vinyler och fick en nostalgisk kick i r.... och det var helt befriande. Det tänker jag fortsätta med imorgon. Det hjälpte också lite på humöret att jag fick 3. stik igår.
Det är ett otroligt vackert foto som du visar oss här – gillas.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
PS: https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/den-danske-blog-2316-morfars-musik.htm#comments
Grattis till 3:e sticket! Och nyheterna är ofta nedslående, men så är det det som säljer också :-) Stort tack Erik!
Hälsningar Lena
Ja, det gäller att passa på, tack Lena!
HaD/Gunte..
Tack för det Gunte!
Ha det gott /Stig
Roligt att du gillar den, tack Stig!