Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd
TRÄNGD?
***
Man vet ju aldrig. Det tog bara några sekunder så hade jag gått förbi. Ändå känner jag nånting när jag granskar bilderna. På något sätt ser hon trängd ut, rynkan mellan ögonen, vänsterhanden. Och kompisarna runt omkring som inte direkt ser ut att peppa henne. Men vad vet jag.
*
*
*
*
***
Inlagt 2020-10-09 22:45 |
Läst 1518 ggr. |
Permalink




Sten
Hej Sten, det är mitt intryck också. Men svårt att veta, man får acceptera att man inte kan förstå vad som rör sig inom andra människor, stora som små. Tack för trevlig kommentar!
Jag tror att man kan tolka här. Den lilla flickan ser ut som någon som klagar på något, men jag tror att flickan med huven lyssnar på den lilla. Flickan till höger är mer upptagna med sitt hår - vanligtvis flickaktiga :-)
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Erik. Mitt intryck är att det är den lilla flickan som är utsatt. I min värld säger hennes min att hon är obekväm med situationen, hon slappnar inte av på ngn av de tre bilderna. Och flickan till vänster ser inte vänlig ut. Men ingen av oss vet, även om jag lärt mig att ansiktsuttryck och kroppshållningar avslöjar väldigt mkt mer än många tror, tack Erik!
Bengt H..
Nej, visst är det så, vi vet inte. Men jag vet också att ansiktsuttryck och kroppshållning avslöjar väldigt mkt mer om oss själva än vad de flesta tror, tack Bengt!
Ansiktsuttryck och kroppshållning berättar mer än många tror. Hon kan säkert säga som du skriver men knappast här. Och en sån historia tror jag skulle resulterat i skratt och flin hos kompisarna...., tack Ragnar!
Hälsningar, Bjarne
Tack Bjarne, bilden förmedlar ju en känsla, åtminstone hos mig. Och det är lättare att förställa sig med ord än med ansiktsuttryck och kroppshållning. Men visst kan min text ha påverkat, jag har ju redan gjort min "tolkning".