Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd
HÖSTFRUKT
***
Dom gamla och stora bukettaplarna är nu borta, 60 år blev dom. Fortfarande har vi flera självsådda träd i trädgården och dom kommer få finnas kvar. Vi får väl se om dom räcker för att dra till sig sidensvansarna, dom första har rapporterats på Finspångssidan redan. Dagens bild på bukettapeläpplen är från ett träd som växer vilt ovanför badplatsen 100 meter bort. Det är nu också ett ganska stort träd och frukterna i det är ungefär dubbelt så stora som dom som fanns/ finns i vår trädgård. Våra ursprungliga aplar var säkert någon förädlad sort som planterades när huset byggdes, dom finns med på en trädgårdsritning från den tiden och jag gissar att när dom sprids vilt kan det bli hybrider eller liknande.
*
*
*
***
Inlagt 2020-11-16 19:59 |
Läst 1311 ggr. |
Permalink



Tack för det LO!
Hälsn!
Tack Jan, väntar med intresse!
😁
Roligt, tack för det Hans-Åke!
Sten
Tack Sten! Vet inte riktigt hur vanliga dom är, hos oss, både i Finspång och Korsheden är dom ju vanliga och dom sprids lätt med fåglarna :-)
Tack Mats, vi får se :-)
Hoppas sidensvansarna dyker upp ändå i området. Såg några för nån vecka sen
Nej, av dom här bilderna går storleken inte att se. Just dom här bären är ungefär dubbelt så stots som körsbär, i våra egna bukettaplar är dom klart mindre, som stora ärtor ungefär.
/ Bengt H.
Tack Bengt!
Glädjer mig, tack Bengt!
Det bara måste locka till sig sidensvansar. Är de estetiskt lagda så är saken biff.
Hälsningar Jörgen
Tack för det Jörgen, kul att du gillar bilderna!
Tack för det Yvonne!
Hälsningar Lena
Tack för det Lena!
Mvh/Gunte..
Kul att du gillar dom, tack Gunte!