Vimmel och vardag Mingle and monday

Reflektioner, mest vardagliga, genom en glugg. Inlägg när andan faller på

Gröna rum

Ett besök i den halländska bokskogen fick mig att associera till "Gröna rum". Gröna rum var ett svenskt TV-program som gick för sådär 10-20 år sedan. Det handlade om trädgårdar och odling. Bokskogarna är faktiskt också en form av odlingar, medvetna planteringar till stor del. Ambitionerna att fånga rumskänslan i en bild är en utmaning. Är aldrig förberedd, försökte med ett 70-300 mm i 70 mm läget denna gång.

Morsning/MA

Publicerad 2014-05-08 20:34 | Läst 3546 ggr 2 Kommentera

Brudar och plåtkärlek

Brudar på motorhuven är ju ett sexistiskt grepp i marknadsföringen av bilmärken på mässor och i kalendrar.

Det kan samlas många intresserade!

För fiskmåsar är det en självklarhet i marknadsföringen. Det gäller att ta alla tillfällen i akt för att säkra kommande släktled.

Morsning!/MA

Publicerad 2014-05-02 00:20 | Läst 3405 ggr 1 Kommentera

Från dia till digitalt

Har under en del av vinterhalvåret arbetat lite med att digitalisera gamla diabilder. Intressant och rent tekniskt ganska enkelt.  En kamera med makroobjektiv, uppställt i strålgången från diabildsprojektorn med projektorns objektiv borttaget samt med en vit, halvt genomskinlig, plastskiva mellan projektorlampan och diabilden, blir det hyfsat. 

Lillbrorsan och jag någon gång sommaren 1961, på sommartorpet i Loringa, strax söder om Skultorp, (ni vet "Vägförvaltninga"). I bakgrunden syns södra Billingen med högar av rödfyr, bränd alunskiffer. Tagit med en AGFA-kamera.

Brorsan 2006 tagit med mobiltelefonen, ingen diabild.

Morsning/MA

Publicerad 2014-04-29 23:37 | Läst 5082 ggr 1 Kommentera
Föregående 1 ... 75 76