Vimmel och vardag Mingle and monday
Varmluftsugn är inte bra till pepparkaksbak (lucka 6)
Pepparkaksbak är min lott i familjen. Har ärvt ett recept från min mormorsmor från Varaslätten. Charlotta Andersson, Laggaregården, född i mitten på 1800-talet. Varmluftsugnar var inte populära(!) då och tur var väl det. Skulle tro att luftbälgar användes för att få fart på brasan i ugnen. Det var nog det närmaste varmluftsugn man kom.
De blir helt enkelt inte jämnt gräddade. Kanterna gräddas först med följden att de centrala, (innersta?), delarna inte blir gräddade förrän kanterna nästan är svarta.

Nåväl, degen är utmärkt. Undrar om det finns ett samband mellan det och magknip. Blindtarmen har jag redan tagit!
/MA
PS Fotat med Iphone 8. Törs inte mjöla ner systemkameran. DS
Lucka 5
Det har blåst någon dag, 15 m/s i byarna. Vattenståndet har stigit med ungefär 50 cm. Enstaka havssulor, sjöorrar, ejder, smålommar och en bredstjärtad labb drog förbi i blåsten.
En gammal födelsedagsballong som blåst in från havet kom inte längre än så här.
/MA
Ett utspottat tuggummi (lucka 4)
Tuggummi som inte längre gör sin funktion spottas ut. Fult blir det med alla uttrampade tuggummin på trottoarer och andra beläggningar. På Milleniumbron över Themsen har någon tagit sig för att göra små bilder på de uttjänta tuggummina och lite andra fläckar.
Jag hade nog aldrig blivit varse det förrän någon pekade och upplysta mig om de små minibilderna. Visserligen hukar man sig i regnet och tittar oftast ner utan att egentligen se.
De flesta hade fullt sjå att hålla ordning på paraplyet våningen under.
Vattenbeständigt och betydligt mer dekorativt än enbart tuggummifläckar.
/MA
En repa på himlavalvet (lucka 3)
24 mm bl 4,0 ISO 3200 15 sek. Ett trafikflyg passerar genom Stora Karlavagnen, men till vänster och strax över punktljusen syns svaga strimmor av meteoriter.
Försökte mig på astrofotografering i början av oktober. Det var några stjärnklara nätter då och inte så kallt. På landet i kustbandet borde det vara mörkt och inget störande ljus. Efter lite kontroll så visade det sig att inåt land någon kilometer fanns en "mörk fläck", men där fanns ingen fri horisont eller himmel heller för den delen. Mitt i en skogsdunge låg den "svarta fläcken". I mörka Småland finns ställen förstås, men dit är det för långt. Light pollution map
24 mm bl 4,0 ISO 3200 20 sek. Svårt med ljusreflexer från omgivande kuststäder trots att de är på 15 km avstånd.
Så jag höll till godo med det som fanns inom gångavstånd.
24 mm bl 4,0 ISO 3200 15 sek. Ljus från Jylland som syns över horisonten?
Strålningsvärdet var 0,60•10-9 W/cm2 •sr enligt ljusstrålningskartan där jag försökte. Det skall vara under 0,25 för att betraktas som svart. Får göra nya försök!
/MA
Dagen efter ( lucka 1)
Det forna danspalatset, ja palats i landsändans bemärkelse, håller fortfarande öppet, men nu bara på söndagar och i ett annat namn. För gick järnvägen förbi här och stannade här. Enkelt att från medeldistans flockas kring dansbandens musik. Hänga lite i baren. Spana in lämplig partner. Smita ut och ta sig en tuting ur en gömd flaska eller om man var ett par; smita ut för att frottera sig med varandra bakom närmsta insynsskydd. Nu går järnvägen parallellt med motorvägen någon kilometer västerut och någon hållplats finns inte. Bruset från motorvägen räcker inte till att dölja en häftig andhämtning. Och det som saluförs nu skapar en annan sorts flåsighet.
Bardisken finns kvar och dansmusik kommer ur radion som står på disken. Rester av familjebildningarna som några säkert började här säljs nu i parti och minut. Det fanns faktiskt några Agfa-kameror och några lådkameror samt något Minolta-objektiv i ett vitrinskåp. Lämpliga prylar för familjefotografen.
Stilmöbler till salu! Inga platta paket med skruvnyckel. Undrar hur länge det dröjer innan den här nyrokokon blir på modet igen. Den erbjuder ju faktiskt en stil inte bara en funktion.
Har folkhemmet egentligen krackelerat som det påstås ibland? Har det inte bara blivit diversifierat?
I alla fall finns det användbara delar.
/MA















