CARLZONZ BILDER II

Foto Grafiska Frukter m.m från Vasastan

Högt i tak!

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

Det är helt klart tycker jag att känslor och attityder påverkar oss i vårt skapande och i våra prestationer. Men vi påverkas också av i vilken kultur vi lever och verkar i. Och att det blir betydligt lättare i en positiv kultur där det är högt i tak. Och i en kultur där det är högt i tak vågar/får alla också göra sin röst hörd. Gör din röst hörd på söndag!

Fikatidning.


I morse plockade jag till fikat fram ett gammalt nummer av Black & White som bland annat har ett långt fint reportage om Elliott Erwitt och hans bilder och skapande. Många av bilderna ur hans bok ”Personal Best”. Ni kan höra Elliott Erwitt berätta om sina ”Personal Best” bilder här!

 

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE


Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

JA TACK
En varm hand.
Ett varmt bo.
En varm kofta
att trä på de isiga tankarna.
En varm kropp
att trä på kroppen.
En varm själ
att trä på själen.
Ett varmt liv
att trä på det isande livet.

/Sonja Åkesson,  ur diktsamlingen Hästens öga från 1977.

 

OBS! Om du inte som tusentals andra redan läst den här bloggen så gör det  innan du går och röstar nu på söndag. En till orsak varför jag på söndag kommer jag att rösta för en förändring.

 

/Bernt

Postat 2010-09-17 18:33 | Läst 10674 ggr. | Permalink | Kommentarer (13) | Kommentera

Kortrapport från sjukstugan.

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

Man får tacka för all den uppmuntran som  jag fick efter min lilla incident som jag skrev om i mitt förra inlägg. Efter tre dagars vila utan förlustelser, utsvävningar plus kameravila så mår högerhanden riktigt bra igen. Svullnaden har gått ner betydligt men jag har fortfarande en del smärta i tummen och pekfingerfästet.

 

SVT-play tips!


”En bild av konstnären David Hockney”. k-special i fredags handlade om en av mina favoritkonstnärer, den engelske konstnären David Hockney. Filmen finns tillgänglig t.o.m. den 10 oktober.

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

Under 70 och 80-talet arbetade David Hockney också en hel del med fotografi som jag har berättat lite om i ett tidigare blogginlägg.

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

 


Bonusbilder!


 

Annars då…

Jag var nere i city en sväng i förrgår och gick då bla förbi valstugorna framför Kulturhuset. Vist känns det märkligt och mycket olustigt när ett parti (SD) måste ha avspärrning och polisbeskydd för att kunna diskutera sin politik med allmänheten. En annan märklig sak är att M och KD inte vill redovisa vilka privatpersoner som ger dom pengastöd. Skäms dom kanske?


Vad ni än tycker, gå och rösta!


/Bernt

 

Postat 2010-09-12 15:36 | Läst 7237 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

En måndag kan börja sämre...

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

Strax efter klockan tio vaknade plötsligt min mobil ilsket till liv.

-Tjena de e Micke Berg, jag kommer förbi med bilden om tio minuter.

-Jag har inte hunnit klä på mig ännu!

-Du kan ju sträcka ut en hand genom fönstret och ta emot bilden.


Nu han jag faktiskt klä på mig på fem röda och stapplade lite sömndrucken ut på Dalagatan där Micke efter någon minut kom cyklande på sin gula racerhoj. Efter lite snack tog jag emot A3 bilden. Micke försvann igen som en raket uppför Dalagatan och jag gick in igen. Jag plockade fram ”Jaguarbilden” ur sitt papprör och fortsatte mitt kaffedrickande en stund medans jag tittade på hans fina ”yuppiebild” från 1990. Den kommer att passa fint ihop med en tidigare Micke bild som jag har, den dansande tjejen på Gärdet från 1974.

 

Bonusbild!


Skåne hösten 2008.

 

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

En liten uppmuntrande video att titta på för alla pixel peepers.

 

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

/Bernt

 

 

Postat 2010-09-06 13:20 | Läst 6137 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Gnestaresa och Pictures at an Exhibition.

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE

Jag hade läst i en blogg att det skall vara en konstrunda med bla en fotoutställning i Gnesta i helgen. Det tyckte jag lät spännande så dit begav jag mig i går. Den fotograf  vars bilder jag tänkte åka och beskåda var alltså Bengan ”Straight Photography” Björkbom. Gnesta ligger så långt sydväst ut man kan komma med pendeln och på SL-kortet (som jag för dagen lånat av min fru).


Karlberg är den pendelstation som ligger närmast min bostad så där startade jag min resa. Tåget kom i tid enligt tabellen (11:06) för resa mot Södertälje hamn där byte skulle ske till Gnesta pendeln mot slutstationen, jag var framme i Gnesta efter 1 timme och 8 minuter.


När jag steg ut på perrongen vid Gnesta station så stötte jag ihop med Micke Borg med sin tysk på axeln, hans japanska mellanformats Yashica fick för dagen vila upp sig lite efter den senaste tidens hårda fältarbete. Det första Micke fick göra när vi kom ner till stationshuset var att hjälpa ett gäng tjejer att ta en bild på dom. Micke som besökt Gnestas kulturrunda tidigare år lotsade mig sedan fram till lokalen där Bengans utställning skulle vara.



Vi som hänger på fotosidan har ju sett de flesta av Bengans bilder tidigare vilket han också påpekade när vi steg in i utställningsrummet på Åmells Möbler, men att se bilder på nätet och in real life är två helt olika upplevelser.


Många av Bengans utställningsbilder var från 60-talet vilket gjorde att det blev intressanta samtal om olika miljöer och företeelser från den tiden som inte finns kvar längre.


Lite tekniksnack blev det också naturligtvis. Bengans trogna utrustning var också på plats, M2:an med Canon 35:an.


Landskapsbilder i färg är inte så vanligt i Bengans stora produktion.


Bengans ”batterikameran”  kom också till användning för snabb bloggdokumentation.

Det var en fin liten utställning Bengan fixat till, här några länkar till ett par bilder som jag gärna skulle ha i min bildsamling:

Roulett 2

Målare

Eriksdalshallen

Bengas portfolio här på fs hittar ni HÄR, och han blogg HÄR!

Jag fick sällskap av Micke Borg på hemresan och vi tog också en fika tillsammans i Gnestas stationshus innan avfärd mot huvudstaden. Hemma i Vasastan var jag igen strax före sex.


Som avslutning för dagen här ett par andra kända ”fotografer”! Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE (Fria bilder från Flickr.)


 

Till slut...! Varför i h*****e kan jag inte som tidigare få upp mina bilder på full spaltbredd, då man direkt kan se bilderna lite större utan att behöva klicka upp dom!!!

/Bernt

 

Postat 2010-09-05 15:48 | Läst 6360 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

The Ruins of Detroit på GunGallery plus lite lördagsgodis!

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Fotogalleriet GunGallery på Runebergsgatan 3 i Stockholm har kört igång höstverksamheten efter sommaruppehållet och deras första utställning är ”The Ruins of Detroit” av de franska fotograferna Yves Marchand & Romain Meffre.


Några rader från Johan Cronemans text om utställningsbilderna:

”Det finns något djupt sorgligt i att kliva in i en byggnad, ett hus, som hastigt övergetts, lämnats kvar – i resterna ligger nämligen också vetskapen om att det inte finns någon återvändo, inget att återvända till. Någonsin mer. Allt liv är borta, alla ljud, alla rörelser. Putsen har rasat, det står några trasiga stolar och fåtöljer mitt på golvet. Några uteliggare har kanske försökt göra upp eld.

På väggarna, skuggor av tavlor som plockats ner och fraktats bort. Det finns inget sentimentalt eller nostalgiskt över de här bilderna, inget som vi direkt skall påminnas om, eller varnas för, eller roas av. Jag försjönk i djupaste melankoli. Man kallar det lite romantiskt för en svunnen tid – när den egentligen är helt försvunnen. Man kan nästan höra ropen skalla mellan väggarna: Här skall byggas tusenåriga riken. Visst, absolut. Varje gång glömmer vi det fåfänga i den ambitionen. Vi tror att vi aldrig kan besegras, att världshistorien aldrig tillförne har upplevt en sådan glansperiod som vår. Och att den varar för evigt.
På så sätt blickar Yves Marchand och Romain Meffre framåt.
Ruins of Detroit, en framtidsvision”.

Normal 0 21 false false false SV ZH-CN X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Dom maffigt stora bilderna har en fantastisk detaljåtergivning och mycket fint ljus och vad jag läst så har dom arbetat med en 4x5 tums kamera, negativ färgfilm och med brännvidder från 47 till 150 mm. Och skulle ni ha lite slantar över att spendera så ligger priserna på 30-35000 kr.

Yves Marchand & Romain Meffres site!

GunGallerys site!


Några bonusbilder från hårddisken!


Jamtli Östersund 2010-07-03 kl.15:38


Jamtli Östersund 2010-07-03 kl.16:10


Birger Jarlsgatan Stockholm 2010-08-27 kl.15:33

 


Kampen hårdnar och några börjar visa sitt rätta ansikte, 22 dagar kvar!


Trevlig helg!

/Bernt

 

Postat 2010-08-28 11:39 | Läst 9715 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 46 47 48 ... 102 Nästa