"Detta är fotografi"
Projekt escargot. Snäckorna insamlade och internerade. Tre dagars svält väntar. Med regelbunden vattning så de inte får för sig att torrsluta sig. Med torrslutning menas tydlligen att snäckan kryper in i sitt skal och försluter det på något sätt som bara vinbergsnäckor känner till.
Häromdagen hittade jag en publikation, "Detta är fotografi" från 1945, till svenska 1953. Fotograferingens hemligheter klargjorda, eller; "nu tror ni att det här är enkelt, men vänta bara tills jag förklarat."
Såväl teknik, utrustning, språk med mera har förändrats genom åren och tänk om du Wyatt Brummitt fått reda på att sjuttio år senare skulle var man och kvinna ha en mojäng i fickan som ersatte allt vad du med stor ansträngning försökt förklara. ( En grej ger jag ändå Wyatt kredd för, "I valet av film är Plus-x att föredra vid fotografering av damer." Ett råd värt att följas (?).



att
sniglarna skulle på sallad en vecka för att sand mm skulle försvinna med bajset
ge dom lite sallad, det där är ju plågeri
äter jag med god aptit
jag menade det som skämt
klumpigt skrivet kanske
Bon appetit
/Gunnar S
De gånger jag varit och mumsat i Frankrike har grodlår varit en favorit.
Och så länge du inte ger dig på Halal-slakt ser jag inget konstigt i det du ämnar stoppa i dig.
Med hälsning/per-erik
/Gunnar S
Ha det gott
Gunnar S
Hälsningar Lena
/Gunnar S