UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#2200. Min tele-zoom har fått nytt liv??

Seniorplåtis hade en kass m4/3 telezoom, Lumix G Vario 100-300/4-5.6, trodde han?? Men så tog han av det billiga UV-filtret?? –å si det blev en hyfsad glugg?? –som är transportvänlig.

Det här behandlade jag i en blogg häromdagen?? –å den skulle varna alla som köper en dyr glugg?? Köp inte ett billigt filter?? --för sådär hundringen?? Köp ett kvalitetsfilter för sådär 600 spänn?? –om du absolut vill ha ett filter. De flesta nya objektiv har en yttre lins, som är behandlad för att tåla en del tuff behandling??

Seniorplåtis blev så glad att han gav sig ut och testade det nya objektivet bland hägrar?? Det här är inte en ”top of the line” glugg för naturfoto?? –det har kommit ut en ny version av den här gluggen. Skall du köpa ett mycket bra tele för m4/3 så skall du köpa Olympus M.Zuiko digital ED 300/4 med 1,4 konverter, och då blir du luggad på nästan 30 laxar. Sätter du den på Olympus OM-D E-M1 Mark II så får du en utmärkt kamera setup för fågelfoto. Seniorplåtis får nöja sig med en Pen-F med den på nytt födda zoomen. Då blir det bilder som här:

Olympus Pen-F med Lumix G Vario 100-300/4-5.6

Postat 2017-06-12 07:26 | Läst 2025 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

#2199. Gubbar i ”Landet utom sig”?? –ger kanske tanken till en Tunis??

Det finns i många bilder i Lars Tunbjörks genialiska bok som är komiskt sorgsna?? – bl a färgbilden av paret med matkassar i affären?? Varje fotointresserad borde studera Tunbjörks bilder!!

Seniorplåtis är en varm beundrare av Tunis böcker och personligen håller jag honom som vårt lands främste fotograf!! –alla tider och inriktningar. Han borde få Hasselbladspriset postumt.

Ibland när man tar en bild?? –så kommer tankarna tillbaka till någon av Tunis bilder?? Seniorplåtis skulle aldrig kunna ta bilder upp till Tunis kvalitet i bildberättande. Men själv kan man väl få komma att tänka på Tunis när man tar en bild?? Här är en bild som väckte mina tankar till Landet utom sig.

Landet utom sig i Lund anno 2017-05-24

Postat 2017-06-11 07:19 | Läst 1749 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#2198. Varför stympas träd nästan nakna??

Seniorplåtis är utbildad naturvetare?? –som det så vackert heter?? Dock inte tillräckligt bildad?? –för att förstå varför kommunen ansar de stora träden?? –så hårt att de nästan blir nakna??

Det blir inte så estetsikt tilltalande när stora fina alléer skärs ned hårt?? –så att nästan inget grönt blir kvar?? Visserligen så växer det snabbt ut små gröna kvistar?? –då naturen har en stark självbevarelsedrift??  Den vinner alltid ny kraft och mark??

Nakna träd i Lund anno 2017-05-21

Postat 2017-06-10 07:04 | Läst 2273 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

#2197. Vi är olika lyckligt lottade?? –när droppar falla??

Det är en välsignelse när vatten falla?? –från molnen i skyn?? Lika fullt skyddar vi oss från vätan?? –med t ex så kallade paraply?? Vi är rädda för att bli blöta?? –i motsats till växterna??

Nåja, det är säkert av bekvämlighets skäl?? –det tar tid att torka?? Vi vill inte ha vatten på utsidan?? –även om insidan huvudsakligen är vatten??

Skyddet vi bär i regnfall kan vara ett paraply?? –om du inte vill bli blöt?? Alla bär dock inte skydd?? –utan många, speciellt ungdomar, struntar i om kläder blir blöta?? Det är kanske ett effektivt sätt att ta väta?? –det torkar alltid??

Paraply i Lund anno 2017-05-24

Postat 2017-06-09 07:28 | Läst 2164 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

#2196. Man kan undra?? –vad gör han??

Hade seniorplåtis just landet från den yttre rymden?? –i den lilla akademiska bondbyn i syd?? –så hade han undrat det samma?? Nog kan man förundras av det mesta, som gäst här??

Men en gul ribbsamling ordnade i parallella rader?? –genererande en kurvatur?? –med en underlig form?? Kan den vara så intressant?? --att man måste studera den nära?? –och på tå??

Livet på det här blå klotet är outgrundligt?? Vilken är överordnad här?? –den lilla fyrfoto varelsen som håller studenten i koppel?? –eller vagnen med fyra hjul, som kan göra att den rullande??

Vad pågår här i Lund anno 2017-05-21

Postat 2017-06-08 07:20 | Läst 2324 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 507 508 509 ... 647 Nästa