UNDER FOCUS
#2195. Titt ut?? Är det här livet?? –för en liten höna??
Våren är en tid för framtidstro?? –nya liv kommer till hela tiden?? Många kryper ut ur ett skal?? –och får se det underliga där ute?? Så mycket att lära?? –så svårt att få mat?? –så många faror??
De små sothönorna inser snabbt att det gäller att studera?? –mor och far?? –och ständigt stilla nyfikenheten?? Detta är till stor del inbyggt i generna?? –och resten måste hämtas från erfarenhet??
En stilla önskan vore ju att det högst stående däggdjuret?? –inser att det gäller alla individer?? Det sägs ju att det blåser som mest där uppe på toppen?? –av intelligensen?? De flesta intrycken blåser förbi där uppe?? --och det är svårt att välja ut vilka som är användbara just där?? –vilka kan vara till mest nytta då de behövs för att lyckas?? –i framtiden.
De första timmarna i Lund anno 2017-05-21
#2194. Döden?? –i väskan?? –eller ljuset??
I dessa de yttersta dagarna?? --blir man lite fundersam?? –om vad har damen i handväskan?? För det mesta är det säkert?? –mycket oskyldigt?? Mobil, kam, läppstift …??
De är nog till stor del?? –till för att väcka uppmärksamhet?? –eller passa in till klädseln?? Seniorplåtis kan lätt bli bländad?? –som du kan se här??
Det kanske stämmer i Lund anno 2017-05-18
Men som du vet så kommer ljuset från den lilla akademiska bondbyn i syd??
Den strålande väskan i Lund anno 2017-05-26
#2193. Objektivet odugligt?? Snålheten bedrager?? –visheten??
Köp aldrig ett billigt UV-filter?? –för att ”skydda” ditt dyra objektiv?? Då kan du vara lika dum som seniorplåtis?? Han köpte ett billigt Hama filter och satte på en 9000 kr tele-zoom.
I många år undrade han varför den suddiga bakgrunden?? –såg så underlig ut??
Olympus Pen-F med Lumix G Vario 100-300/4-5,6 utan Hama filter monterat
Seniorplåtis trodde länge att objektivet var en aning olinjerat?? –och hade ingen tanke på att det var en plan glasbit?? –som gav upphov till detta randiga mönster i den suddiga bakgrunden.
Men så råkade seniorplåtis läsa en utmärkt blogg av den verkliga experten på kamerateknik, Roger Cicala på Lensrentals. Han beskrev hur dåliga billiga UV filter kunde vara. Läs här. Då blev det ju klart vilken idiotisk snålhet seniorplåtis ägnat sig åt?? Så det var bara att ta av UV filtret, vilket sällan behövs på ett modernt objektiv?? Ut och testa?? –och Roger hade rätt. Vilken bra glugg jag hade köpt för mer än fem år sedan?? Den var ju riktigt hyfsad?? --och faktiskt skapligt skarp??
Samma kamera men utan UV filter från Hama
Faktiskt så har seniorplåtis fått ett nygammalt objektiv?? –så kanske han inte skall köpa den nya versionen av den här gluggen, som nu kommit ut från Panasonic. Även om den gamla gluggen inte är superbra?? –så är den bra nog till seniorplåtis.
Häger med den nygamla gluggen ovan
#2192. Kratta manegen?? –i all fart??
Det skulle man ibland behövt?? –att få manegen krattad?? Kanske det har skett?? –utan att man har märkt det?? Få kör genom tillvaron utan ett visst stöd?? –bäst är det om det inte märks??
Då har man ju ingen att tacka?? –och självkänslan stärks?? Det är nog dock en chimär?? --ingen går genom livet utan support?? –inte ens Einstein?? –eller du?? Seniorplåtis har haft många fina samarbeten?? –inte minst med assistenten Ninni?? För att inte tala om alla unga kloka doktorander?? –som alltid var skarpare än seniorplåtis.
Här blir det krattat i Lund anno 2017-05-19
#2191. Det hängde på en tråd??
Våghalsar finns det alltid?? –i det mest oväntade situationer?? Nog kan det vara viktigt att inreda sin balkong?? –så här inför sommaren?? Skall man till synes sätta livet på spel??
Å lita på ett snöre förankrad i vad?? Ja, uppenbarligen är så fallet?? –för de som inte är höjdrädda?? Seniorplåtis vågar knappt kliva upp på en stol?? –även om han har stått på kraterkanten av Etna?? –och andats in den svaveldoftande puffen från det bottenlösa hålet?? Gör aldrig om det??
Riskfylld balkongdekoration i Lund anno 2017-05-19












