UNDER FOCUS
#2087. Det blir en sporadisk blogg?? –ett tag?? –vi flyttar??
Vi har bloggat i nästan sex år, varje dag, å det har varit kul och utmanande?? –nu får det bli en period med mer sporadiskt bloggande?? –för vi skall flytta våra bopålar?? –inom samma ort??
Efter mer än 35 år i samma radhus?? –samlar vi ihop hos en lägenhet som är hälften så liten?? Vi får nycklarna på fredagen?? –å tusan vet hur lång tid det tar att bli normal igen??
I den här fyran skall vi bo;
Här skall vi samsas vid Hardebergaspåret, Lunds södra station
#2086. Kontor?? –en omöjlig miljö?? –för en kalla??
Kontorslandskapet är ett bedrägligt namn?? –på en kontorsmiljö?? Ett kontor kan inte vara något annat än något långt ifrån ett landskap?? –så långt ifrån det kan vara?? Är det ett livsrum?? –över huvud taget??
Om man har suttit i ett öppet kontor?? –så vet man att det man mest längtar efter är?? –just ro som i ett landskap?? Har man sedan suttit i ett kontor med massiv ekdörr?? --och en sekreterare som ”slussvakt” då vet man va tystnad kan vara?? Dock inte som i ett landskap??
Hur många CEO sitter i kontorslandskap?? –undrar man??
Lika fullt så kan livet spira i ett kontorslandskap?? –åtminstone kan en fredskalla söka ljuset??
#2085. Så va den slut?? –kommersens ultimatum??
Kan vi få gå tillbaka till en normal tillvaro igen?? –om det nu finns något normalt?? Nu har vi tvingats leva i en kommersiell period?? –då vi köpt mest onödiga produkter för att hålla hjulen rullande??
Symbolen för denna återkommande periods knasig handel?? --är en vitskäggig gubbe?? --som har absolut ingenting att göra med modernt levande?? Som väl är ställs den figur undan på lagret?? –under resten av året??
Slut på säsongen i Lund anno 2017-01-07
#2084. Här var det ju ett övergångsställe?? --en gång i tiden??
Kråkfågelsläktens olika fåglar säges kunna bli upp mot tjugo år gamla?? De lär också vara ”begåvade” med en hyfsat välmöblerad hjärna?? Seniorplåtis har observerat beteende hos kajor som tyder på detta??
Nu kan det ju vara så att kajorna i den lilla akademiska bondbyn i syd kan ha utvecklat en högra hjärnkapacitet?? –på grund av vistelse i en miljö av hög intellektuell stimulansnivå?? Därför har kajorna härstädes ett något annorlunda beteende?? –ungefär som man ser hos homosapiens i denna miljö??
Härom dagens uppmärksammade seniorplåtis en kaja?? –som vid saluhallen inte gick över vägen utan vände om och gick åt andra hållet?? Orsaken torde ha varit att kommunen har tagit bort det övergångsställe?? –som naturligt ledde från Saluhallens östra utgång?? --till därstädes granne, torget Mårtenstorget?? Detta övergångsställe som uppskattades av stadens pensionärer?? --togs bort av gatukontoret för många år sedan?? Detta mindes naturligtvis kajan och fortsatte bort till ett befintligt övergångsställe??
Kaja vid borttaget övergångsställe i Lund anno 2016-12-30
#2082. Bra kameran?? –till vad?? –möjligen gatufoto??
Finns det någon ny kamera idag?? –som är dålig?? Det finns åsikter om detta på nätet?? –om Olympus Pen-F?? Seniorplåtis har använt den kameran nästan ett år nu?? –å den är bra?? –för gatufoto??
När den kom ut på marknaden?? –var nästan alla revyer överens?? Den var vacker?? –nostalgiskt designad?? Men det blir inte bra bilder bara för att en kamera är vacker??
Vackra Pen-F
Nästan alla var överens om att den var dyr?? Det blir dock inte bra bilder bara för att en kamera är dyr?? Ja, Leica fansen håller väl inte med om det?? The Camera Store i Kanada är mycket populära granskare av nya kameror?? –med en stor publik på YouTube. I deras årskrönika framlade de Pen-F som årets ”värsta” kamera?? Visserligen blev deras omdöme skuggat av sprit?? –under inspelningen?? Deras inflytande är därför inte att förringa??
En mycket inflytelserik och beundrad gatufotograf är Eric Kim?? Han är närmast ”lyrisk” i sitt beröm om Pen-F?? –så positiv att man undrar hur mycket han fått betalt av Olympus??
Seniorplåtis har inte betalt av Olympus för att använda Pen-F?? –utan kameran kostade 13 laxar och med gluggen 12/2 Limited black blir det över 20 laxar i handen?? Det är ingen billig kamera?? –t ex jämfört med Pansonic GM5 med kit-glugg?? –så är Pen-F fem gånger dyrare?? Å den är inte fem gånger bättre än GM5 för gatufoto??
Pen-F är en bra kamera för gatufoto?? Varför?? –jo, ”state of the art” sensorstabilisator, snabbt fokus, tyst, ganska liten, ganska lätt. Men den är inte oersättlig, GM5 är nästan lika bra.”The Camara store” tyckte det var dåligt att den inte var vädertätad och att ”följande fokus vid rörligt objekt” gav för många bommar?? För gatufotot spelar detta liten roll??
Här kommer några gatubilder tagna med kameran ovan:
Livet i Lund anno 2016-12-30











