UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#1827. Bara en sko??

Finns det ett samband i allt som händer?? –eller är det bara slumpen som hela tiden ser till att det finns en tråd?? –mellan element i en bild?? Kanske det bara finns i betraktarens skalle??

Även fotografen är ju en betraktare?? –både då bilden tas?? –och efteråt då den betraktas igen på dataskärmen??

I den här bilden finns det en tråd?? –eller kanske fler??

Sambandet i Lund anno 2016-04-18

Postat 2016-04-28 07:44 | Läst 5964 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

#1826. ”Like”?? –ett tecken i tiden??

Det tycks som om det viktigaste i livet idag?? –är att få så många ”likes” som möjligt?? Det kanske har det varit så i alla tider?? –sedan livet i grottan?? Men idag är de digitala??

Beröm vill man ju alltid ha när man har gjort något?? –det känns så bra?? –i nästan alla sammanhang?? Så när stenåldersjägaren kom hem med ett vildsvin?? –så blev det en ”like” från alla i grottan?? Så när seniorplåtis har dammsugit färdigt?? –känns det alltid bra att få en ”like”??

I den digitala världen blir det så en?? –gul hand, med tummen upp?? Det ser man ju här??

En ”like” i Lund anno 2016-04-18

Postat 2016-04-27 07:32 | Läst 5642 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

#1825. 15 laxar?? –eller en Selma?? För en bubbelglugg??

Gamla gluggar blir som nya?? –flera kommer i nyproduktion?? En Cook-Triplet glugg, som Meyer-Optik gjorde för 100 år?? -- kommer nu från Kickstart??

På sextiotalet gjorde Meyer-Optik en glugg som hette Domiplan?? –det var en mycket billig glugg?? –som satt på många enkla kameror. Den kan köpas på nätet eller på loppmarknader. Seniorplåtis köpte en för en Selma och den var ok förutom att bländaren inte fungerade?? Bara 2,8 är användbar. Om du skall köpa en ny Triplet-glugg får du nog lägga upp sisådär 15 laxar??

Domiplan 2.8/50 med en Olympus E-PL1

Meyer-Optik Görlitz triplet-objektiv med bara tre glas, är en riktigt bra optik med sin enkla konstruktion?? Det kallas ”bubbel-glugg” för ljuskällor som inte är i fokus ser ut som såpbubblor?? --med bländare 2.8??

Domiplan 2.8/50 @ 2.8

Det här kan upplevas som störande?? –men i många fall spelar det inte så stor roll.

Körsbärsblom i Botan i Lund anno 2016-04-21

Det här objektivet är helt ok i vår digitala kameravärld?? –om man kör  med RAW kan man justera det mest till helt acceptabla bilder?? Det enda som blir kvar är ett drömskt skimmer?? –som är mycket populärt??

Bullfest i Botan anno 2016-04-21

Kameran ovan med objektiv och sökare är till salu. Kontakta mig eller kolla Köp/Sälj på FS.

Postat 2016-04-26 07:39 | Läst 8460 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#1824. Bilden?? –tidsdokumentet?? --i akademiska bondbyn idag??

Inget är beständigt?? –en stadsmiljö förändras ständigt?? –och med den dess invånare?? Byn är idag en del av världen?? –inte en del av Skåne??

Det ser man så tydligt om man tänker tillbaka femtio år?? –och jämför det med dagens stadsmiljö. Den här bilden kunde ha varit tagen på många andra platser på vårt klot??

Handel i Lund anno 2016-04-18

Postat 2016-04-25 07:39 | Läst 2183 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#1823. Stjärnmagnolia?? –just nu utslagen i sydlandet Skåne??

Skönhet är kort?? –som livet?? Därför firar vissa kulturer?? –det korta livet hos blommans prakt?? En av de skönaste blomsprickningarna här i syd?? –är den vita stjärnmagnolian??

Den akademiska bondbyn i sydland?? –har några stjärnmagnolia  i den universitetsvårdade botaniska trädgården. Just nu startar de att blomma?? –i sin spröda vitskimrande prakt??

För att förstärka blommans skimmer?? –så använde seniorplåtis en gammal trasig triplet glugg, Domiplan?? –för att ta några bilder??

Stjärnmagnolia i Lund anno 2016-04-21

Postat 2016-04-24 07:42 | Läst 3044 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 576 577 578 ... 647 Nästa