UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#1391. Mörkret föll över Köpenhamn??

Klockan var strax efter fem?? –det var redan mörkt när vi åkte ut genom Köpenhamn?? Föga anade jag att en tragedi hade hänt?? –timmen innan. Terror hade brett ut sig igen!!

Vår buss hann precis in i Sverige innan bron kom under polisspärr??

Märkligt nog tyckte jag att Köpenhamn såg så dystert ut i skymningen?? –och jag kunde inte låta bli att ta några bilder?? Jag använde min OMD femma med svarta 12:an. Det blev höga ISO, men med svartvitt spelar det ingen roll om det ser kornigt ut.

Köpenhamn anno 2015-02-14

Postat 2015-02-18 07:36 | Läst 2631 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

#1389. Annorlunda sportlov i Lund?? –avkopplande??

Så var det dags för lov?? –sportigt värre skall det vara?? Har man så gått ut skolan och är barnfri?? –så får man ta det lugnt?? –äntligen kan man sänka en bira??

Nu skall man inte skämta om detta?? –likafullt gör jag idag ett undantag i all välmening?? För är det en skylt inblandad så kan jag inte låta bli??

Lund anno 2015-02-13

Postat 2015-02-16 07:54 | Läst 2703 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

#1388. Trasiga nya jeans?? –i mässing sliten ny Leica?? –till salu??

Är det förtroendeskapande att sälja ”trasiga” produkter?? –som är slitna innan de säljes som ”nya”?? Ja, tydligen är det så?? –både jeans och Leica M saluföres så??

Vi gamlingar har svårt för detta, –detta att lägga upp massor av laxar för att få en Leica sliten ned till mässingen?? –redan från början!! Knäppt, eller hur?? Men Leica ger ut en specialupplaga av Leica M?? –speciellt ägnad i heder åt musikern Lenny Kravitz??

Ger detta verkligen ett gått intryck?? –ja, om man kan tjäna pengar på det?? –uppenbarligen?? Rättfärdigar det falsariet?? --att härma något som slitits av erfarenhet och äventyr??

Det imponerar inte på seniorplåtis i alla fall??—lika lite som alla trasiga jeans?? –man kränger ut i affärerna?? Jag minns ett par jeans jag köpte i USA, de var fulla med grus i fickorna!! Tyvärr var det inte guldsand?? –eller det var kanske tur?? –för det hade blivit tungt!!

På stan ser man ständigt bara knän!!

Lund anno 2014-02-13

Postat 2015-02-15 08:05 | Läst 3817 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

#1387. Kan fundering väckas från en bild?? –tja……??

Man ser en bild?? –man tar den med tummen?? –kanske med kommando från hjärnan?? Men varför?? –jo den väckte ett frågetecken?? –där uppe??

Frågan är om bilden väcker några frågetecken hos betraktarna på fotosidan?? –eller är det bara jag som är knäppig??

Lund anno 2015-02-06

Postat 2015-02-14 08:06 | Läst 3481 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#1386. Skall maten komma med bil?? –till barnen??

Industrimat kommer till nästan alla institutioner idag?? –där gamla och unga äter i grupper?? Skall det vara så?? –borde inte maten lagas på plats?? –som förr??

Hemlagad mat?? –blir ovanligare och ovanligare?? Varm mat direkt från köket finns snart bara på lyxkrog, med några stjärnor!! Nylagad mat på varm tallrik kommer snart bara finnas att se på TV eller i kokböcker??

Det är något totalt snett i dagens samhälle?? Kollapsar samhället är det ingen som vet hur man tillagar kalops?? Vi kommer att svälta, eller äta råa rötter??

Varför kom jag att tänka på det här??

Lund anno 2015-02-06

Postat 2015-02-13 07:16 | Läst 3698 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 527 528 529 ... 666 Nästa