UNDER FOCUS
#1642. Pumpa på?? –plats??
Är det inte underligt hur seder kan flytta sig över gränserna?? –och kontinenterna?? Hur kommer det sig att torget i Lund är överfullt med pumpor?? –som ingen äter??
Varför har vi fått hit det från Irland?? –ja inte vet seniorplåtis?? Men på torget i Lund ger det upphov till underligt folkliv. Jag missade när en pumpa kom flygande genom luften?? –men hann med att se en del av logistiken kring de brandgula frukterna??
Lund anno 2015-10-17
#1641. Det finns ingen ”room service”?? –på det här hotellet??
Kan ju tyckas att det är skräp?? –att inte alla har tillgång till husrum?? –med värme och mat?? Så är det dock?? –många har det svårt?? –och har inte mycket till stöd??
En av de grundläggande orsakerna till allt elände är den orättvisa fördelningen av resurser här på det lilla klotet. Folkvandringar kommer att bli allt vanligare om inte rättvisan införs?? –och allt fördelas lika?? Utbildning och mat måste finnas för alla!!
No ”room service” i Lund anno 2015-10-17
#1640. Omgiven av flickor?? –intar man måltiden??
Vem skulle inte vilja vara omgiven av vackra kvinnor?? –ständigt?? Nu kan det ju va en fröjd?? --om skönheterna finns omkring när man inmundigar dagens rätt??
Tillfälligheten är fotoflanörens bästa vän?? –det inser man när en bild som denna dyker upp?? Det enda som behövs dessutom är den egna knoppen?? –och knoppen på kameran??
Lunch i Lund anno 2015-10-20
#1639. Kallt?? –nä, vi håller värmen?? –men hur??
Alla medel är tillåtna?? –när det gäller att hålla värmen en heldag?? Tidigt på morgonen kan det känns kyligt om man inte har tillgång till en ny värmekälla under bänken??
Seniorplåtis har aldrig tidigare sett den här metoden?? –att värma upp kundernas fötter?? –medan de inhandlar lite varor på torget?? –här i södern??
Kanske är det så att vi har det så varmt här i södern?? –även på hösten?? –att det räcker med en marshall för att hålla värmen?? Ett tecken på ”klimatförändringen”.
Mörk morgon i Lund anno 2015-10-17
#1638. Ny form och färg på potatis??
I Skåne växer det bäst?? –allt blir större och vackrare?? Ingen klarar av att odla potatis i den här storleken i vårt land?? –och den här formen och färgen slår alla rekord??
Det är bara att falla till föga och lyfta på hatten?? –för de här odlarna?? De gör sig också på bild?? –tycker seniorplåtis.
Lund anno 2015-10-10





