UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#1304. Vilket penseldrag?? –mönstersökaren njuter??

Vem kunde ana?? –vardagen kan innehålla sådan skönhet?? –ett penseldrag med harmoni?? En glimt av österlandet?? –ett mönster av stråna, i bara vatten??

Många gånger har man beundrat penselförningen?? –hos den japanska konstnären?? –penselns bredd gör att varje strå spelar en roll?? –i rörelsen hos handen. Kontrasten mellan det svarta kolet och papprets mjuka krämvitt?? –påminner ibland  om det i ett fotografi??

Jag har sällan sett en bredare pensel?? –än den jag såg här?? Svepande sitt drag över en rutmönstrad yta av sten?? Fantasin rusade iväg?? –till Japan.

Lund anno 2014-11-18

Postat 2014-11-23 07:40 | Läst 4159 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

#1303. Fånga New York?? –i svart och vitt??

Snacka om svart och vitt?? –men JOSEPH MICHAEL LOPEZ han plåtar sålunda?? –inga mellantoner?? Mitt i vimlet?? --i den brokiga samlingen av människor!!

En stad som aldrig sover?? –full av färger?? Det kan tyckas att man skulle plåta den i färg, men inte gatufotografer?? De plåtar ofta i svartvitt, men det finns duktiga gatufotografer som plåtar i färg också.

När seniorplåtis ramlar ned i det stor ”äpplet”?? –så blir intrycken så överväldigande?? –att det tar flera dagar innan kameran fungerar?? –ihop med ögat?? I början är det då lättast att plåta monokromt??

New York anno 2007

Postat 2014-11-22 07:45 | Läst 3135 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

#1301. Det är 25 år sedan Berlinmuren föll!! –det är något att fira!!

Tiden går fort!! –det är 25 år sedan seniorplåtis var där med sonen Jan. Vilken upplevelse att se muren falla!! –för maskinerna från östsidan??

Soldaterna plockade ned muren bit för bit?? –framför Brandenburger  Thor. Vilket skådespel att få fotografera under några dagar?? Här kommer ytterligare några bilder ur vår e-bok (Berlinmurens fall, ISBN 13: 978-91-978005-7-0). Du kan låna den gratis på biblioteket. Vill du se fler bilder så har vi bloggat om det flera gånger här på fotosidan.

Berlinmurens fall. Copyright Jan & Bob Bovin

Postat 2014-11-20 06:03 | Läst 2307 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

#1300. Panasonic GM5 med Olympus 12/2 Limited Black??

Hur funkar den där GM5?? –med mitt favoritobjektiv?? 12 mm f/2 begränsat svart?? Ett vidvinkelobjektiv som tar med det mesta?? –i gatulivet??

Jag har den i handen?? –kameran?? Jag ser och komponerar sällan genom sökaren?? –handen är mitt öga?? Jag vet att det låter korkat?? –man skall ju komponera bilden?? –noga och lägga alla linjer rätt med det gyllene snittet?? Seniorplåtis hinner aldrig det??

Jag skulle inte behöva någon sökare?? –eller ”live” bildskärm. Jag skulle klara mig med en Leica M 60 utan sökare?? –ja det var väl att ta i?? Sökare är bra ibland.

Då borde ju GM5 fungera bra?? –även om den har funktioner jag inte använder så ofta?? Så här ser den ut med ”begränsat svart”.

Den går fortfarande ned i rockfickan!! –sitter väl i handen och är tyst. Fokus verkar sitta snabbt?? Här kommer några ungefärligen 100% utsnitt?? Obehandlade jpgs, ty RAW konverter finns inte ännu i LR.

Seniorplåtis är nöjd med hur den här kameran fungerar tillsammans med Olympus 12/2. Om jultomten skulle komma med den här kameran så skulle det vara ok?? –men jag tvekar?? Den är nog för dyr??

Postat 2014-11-19 08:09 | Läst 3631 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

#1299. Ung och vacker?? –gammal och …??

Seniorplåtis får se upp med vad han skriver?? Allt är ju relativt?? –så ock skönhet?? Likafullt så kan man ju alltid jämföra och se vilka reaktioner man får??

Här kommer två bilder från gatans vimmel?? –och de kan ju va så att vi ser olika på innehållet i en bild?? En man med några attribut kan säkert innehålla drag av?? –ja, vad?? Flickorna i Malmö?? –sprudlar ju av liv?? –och de tilltalar seniorplåtis??

Men kanske har du en annan syn på de här bilderna?? –eller så är de helt innehållslösa?? –som illustrationer av det urbana livet.

Gamla stan anno 2014-10-29

Malmö anno 2014-11-07

Postat 2014-11-18 08:00 | Läst 4057 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 688 689 690 ... 886 Nästa