UNDER FOCUS
#1040. Nä nu?? –vilken skylt?? –lite överdrivet??
Satte nästan morgonfrallan i halsen?? –vi satt där och drack det goda morgonkaffet, med hemlagad marmelad på frallan?? Ninni såg skylten först?? –den får du plåta??
Livet som fotoflanör innebär att man ständigt är på jakt efter spännande skyltar i gatans miljö?? Så man var inte riktigt beredd på att se en skylt genom köksfönstret, som så totalt hamnat på ett underligt ställe??
Några gubbar hade uppenbart ställt den där?? --utan att man förstått att det skulle kunna misstolkas?? Ungarna i området måste ju få gräva i sandlådan utan att man varnar för det??
Kvarteret Spexaren anno 2014-02-27
#1039. Tåg?? –vem kan motstå det??
Det finns ett frestande känsla av frihet att se ett tåg?? –fantasin rullar iväg mot gamla eller nya resmål?? Drömmen att se något nytt?? –eller något man sett tidigare?? –öppnar sig??
Tåget spelar naturligtvis en viktig roll som transportmedel i många länder och med rätt drivmedel är det oslagbart!! Det är också ett bra sätt att resa ut på semester!! Luffa omkring och se nya platser, –hoppa av någonstans där man har lust att se något nytt?? --eller sola och bada??
Har du sett TV3 programmet Mauro & Pluras tågluff?? –du kan se ett avsnitt här. Ett småmysigt, anspråkslöst program som gör propaganda för tågresande i Frankrike. När man ser det programmet så får man lust att rulla ut på rälsen!!
#1038. Va de nån som sa nått?? –is ä väl bra?? –som sältallrik??
Is är en livsnödvändighet?? –den lagrar huvuddelen av jordens sötvatten?? –i de stora glaciärerna?? Likafullt är den i vägen?? –men inte för isbjörnen!
Under senaste decennierna har den Arktiska isen minskat sin utbredning kraftigt under sommarmånaderna. Rederierna gläder sig över detta?? –då de kan ta Nordostpassagen?? --norr om Ryssland över till Stilla havet?? Utan att anlita stora kärnreaktorer drivna isbrytare. De tjänar massor med pengar den vägen??
Nu är det bara så att den vita björnen som lever här uppe i tusental!! –jagar och äter sin mat på denna is?? Om isens utbredning minskar så innebär det att tallriken för sälmåltiden försvinner mer och mer.
Nu kanske du inte bryr dig?? –för det är ju inte din tallrik?? –men om du ser vilket vackert djur isbjörnen är?? –så kanske du börjar bry dig??
#1037. Svart snö?? –det fulaste som finns??
Det är konstigt att något så vackert som snö!! --kan förändras till något så oestetiskt?? Likafullt så är det en process i något mycket positivt?? –nämligen antågandet av vår??
Det är väl ganska korkat att plåta något som är fult?? –så kan man tycka?? –men om det leder tankarna till något positivt?? –kanske det ändå är motiverat??
Lund anno 2014-02-18
#1036. Legenden Henri Cartier-Bresson?? –en av fotografins humanister??
Seniorplåtis har flera förebilder?? –sedan mitten på femtiotalet –och en är H C-B. Hans formrika ”snap-shots” var, --och är stilbildande för flera genrationer?? –av fotografer??
Jag ser hans bilder och reportage som starkt humanistiska?? –och blir då ytterligt förvånad då jag ser att kuratorn, Clement Cheroux vid Pompidou Centrum i Paris, för en retrospektiv utställning av H C-B bilder?? –kommer fram till att H C-B hade kommunistiska åsikter?? Du kan läsa om det här.
Nåväl det spelar väl inte så stor roll?? –jag uppskattar de bilder han publicerat, just för att de är så välkomponerade och alltid innehåller tänkvärd information?? Man tvingas se på bilden en lång stund och associera till något man upplevt eller det som händer i bilden??
I många bilder känner man människans litenhet?? –men samtidigt stora betydelse?? –med andra ord humanistiska??
Lund anno 2014-02-20








