UNDER FOCUS
#3320. Hundliv?? –inte här i byn?? –utan här är det lite lyx??
Här gäller inte fika med vatten och hundben?? –utan i den lilla akademiska bondbyn i syd erbjudes fina bakverk från lyxbagaren Ramklint?? Även till jyckarna hos blomsterhandlaren på torget??
Medan matte dricker kaffe så öppnar hunden en påse med fikabröd från Ramklint?? Här är det inget att knussla med de bäste?? –det bästa man kan finna i byn går till jyckens välbefinnande:
Bulle från Ramklint för jycken i Lund anno 2020-08-04
#3319. Snart är det jul igen??
En bilfirma är ju starkt beroende av hjul?? –å varför skull man inte kunna förstärka detta genom att accentuera just julen?? –med att redan nu sätta upp julstjärnor??
Kan det vara så härstädes?? –eller är de lata nog att låta julstjärnorna sitta uppe året runt?? De sätts ju ändå upp under sådär 4 månader??
Julstjärnor redan på plats i Lund anno 2020-08-02
Seniorplåtis ber så mycket om ursäkt om det finns något trossamfund som så här års sätter upp vita stjärnor för att fira någon högtid??
#3318. Back light från en reflex förbättrar bilden??
Är du ute efter special effekter?? –för att väcka betraktaren?? Då kan man leta efter reflexer?? –som kan bli ett blickfång?? Några kanske upplever det som störande?? –och det kan vara ett mål också??
En konstnär skall ju antingen behaga eller irritera?? –och det kanske ett skarpt ”motljus” kan orsaka??
Det här är ingenting nytt?? –vi ser det alla dagligen på TV?? Där nästan alla estradframträdande är belysta med starka strålkastare rakt in i kameran??
Mycket irriterande?? –med förstärkning genom blinkande??
Artificiellt motljus i Lund anno 2020-07-25
#3317. Håll älgars avstånd?? --rapport från Skansen??
Vår Corre Mia rapporterar från Skansen att man uppmanas att hålla ”älg” avstånd?? Vad nu detta är för avstånd?? --i våra skogar?? Det är ju gott om plats i våra skogar för ett betryggande avstånd??
Nu var det tydligen frågan om en liten älg med 12-taggar?? --och den håller väl sig ganska nära sin mamma?? –troligen på ”di-avstånd”. Men dia med den 12-taggar kronan blir inte lätt??
Vår Corre har skickat oss en bild av skylten?? –och på denna finns också en ekorre?? Det framgår inte vad den har förr roll i avståndstagandet??
Älg-avstånd på Skansen anno 2020-07-31
Maria rapporterar att det var mycket glest befolkat på Skansen denna morgon?? –och det framgår tydligt från hennes bildreportage:
Folktomt på Skansen anno 2020-07-31
Det var ingen kö heller på Gubbhyllan utan de kunde inta lunch i godan ro??
Lunch bland gubbarna på Skansen anno 2020-07-31
#3316. Moderna tider??
Jösses vad man känner sig utanför?? –i dessa tider?? Alla går och håller och beskådar en liten skärm?? –alltid?? Fortskaffning sker medelst en liten sparkstötting?? –utan att sparka??
Båda är obegripliga tingestar för en uråldrig relik från förra århundradet?? Det svåraste är att man är tvungen att spela med som om man begrep någonting??
Det hela blir kanske klart med dessa bilder:
Moderna tider i Lund anno 2020-07-29













