UNDER FOCUS
#3090. Spegel, spegel får jag va me??
Speglar har en speciell dragningskraft på alla?? –man måste ju kolla?? –om man är till sin favör?? Å kanske man kan passa för nästa selfi?? –lite tufft dock för två vovvar??
En fotoflanör kan inte låta bli att kolla vad som kommer att hända kring en stor spegel på vift?? Det är bara att stanna upp och kolla hur mustaschen sitter idag:
Spegel, spegel ……
Ägaren till spegel såg verkligen inte så munter ut?? –hon väntade nog tills den var uppsatt hemma.
Tio spänn för ett leende
#3089. Ung och vacker inför Juletiden
Ungdomarna är mycket mer medveta om sitt yttre än vi var på femtiotalet?? –man är mer försiktig idag med att avvika från ”main stream”?? Närvaron på sociala medier är viktiga idag??
Här kommer fotoflanören in och vill visa vad han ser i dagens gatubild?? Se det som dokumentation?? –om än inte alls heltäckande utan i stället som ett axplock?? –från en enda dag:
Ungdoms mode i Lund anno 2019-12-13
#3088. Vem är inte kall om fötterna i dessa tider??
Nu är det den värsta tiden?? –med blåsigt och kallt väder i den lilla akademiska bondbyn i syd?? Val av skodon är kritiskt?? –de måste va bekväma och varma??
Fotoflanören är en känslig typ?? –kalla fötter är inte bra för skapandet?? Ideliga stopp på något varmt fikaställe måste rädda fötterna??
Men det är tydligen fler som fryser om fötterna?? –men som tur är har kommunens tjänstemän tänkt på detta och försett de som står stilla på vakt med varme fotetöj:
Här fryser ingen om fötterna i Lund anno 2019-12-13
Men man undrar ju hur de här ungdomarna klara värmen i fötterna:
Här kan det bli kyliga fötter?
#3087. Den ultimata kameran?? –var färdig för länge sedan??
Det hade jag ingen aning om för ett år sedan?? –den ultimata kameran var färdig redan för nittio år sedan?? Jo, slutare, bländare, objektiv, ljussensor och avståndsmätare och kamerahus fungerade redan då!!
Idag kan vi ju avfärda detta som ett skämt?? –när vi står där med vår mobiltelefon som kamera?? --eller plåtar med den senaste 100 megapixel fyllda sensorn??
Jo, det är tillåtet att avfärda gubben som en vilsen stolle?? –men lika fullt finns det flera kameror av olika fabrikat från början av 1930-talet?? –som fortfarande idag kan laddas med en fotografisk film?? –och registrera bilder av nästan lika bra kvalitet??
Å du det behövs inga batterier?? –utan man kan tillverka bilder utan ström?? –bara med dedicerad fotokemi??
Hur kan en sådan kamera se ut?? –jo, så här:
Fullt fungerande kamera från 1932
Du kan ju fundera över hur du skall kunna ta en bild den dagen den dumme lede FI skickar in virus i våra datorers mjukvaror!!
#3086. De måste va från olika planeter??
Nu vet man att exoplaneter existerar?? –det är bara en tidsfråga när vi vet att Tellus 2.0 bor nära en sol utanför vår galax!! Å då tror jag att en av de här två kommer därifrån??
Det brukar ju skämtas om att kvinnosläktet kommer från Venus och männen från nån annan planet?? –och efter att ha tagit den här bilden är seniorplåtis säker på att kvinna och man kommen från olika planeter?? –eller till och med från olika galaxer??
Från olika planeter?? –men just nu i Lund anno 2091-12-13











