UNDER FOCUS
#2950. Fokusera?? –med en gammal Leica II
Idag har alla digitalkameror autofokus?? –å Leicafantsterna får klara sig utan?? –men på de flesta moderna Leica M kamerorna är snittbildmätaren ganska bra och exakt??
Så var det inte med den första Leica kameran?? –den så kallade Leica I (modell A) som kom ut 1925. Det var först 1932 som Leica II kom med en snittbildsmätare inbyggd i kameran??
Huset med de tre fönstren uppe på Leica II, ett med extra rödfilter
På baksidan finns det två titthål. Det vänstra är för avståndsmätning och den högra är för bildkomposition.
Titthål till vänster för avståndsmätning och till höger för normalobjektiv
Tittar man i hålet till vänster så ser man den här bilden:
Rödfilter höjer kontrasten, mitt i sökaren ser man den splittrade snittbilden
Snittbilden är splittrad om objektivet inte är satt på rätt fokus. Genom att vrida fokusringen på objektivet så kan den splittrade bilden göras till en skarp bild:
Fokus rätt satt för en Leica II kamera.
Bilden vi fokuserat på ser ut så här:
Jan Bovin som ung spjutkastare
#2949. Kufisk skyltning?? –vid Örebrotravet
Det är skönt när man kommer till en avslappnad miljö?? –där inte allting är strängt hållet och korrekt till sista raden?? Vår Corre Maria hittade några sköna exempel vid sitt besök på travbanan i Marieberg??
En skylt behöver ju inte allid vara så precis?? –de flesta med sunt förnuft fattar vad som är innebörden i alla fall?? Här är några skyltar Corren hittade vid Örebrotravet:
Kanske lite övertydligt
En har inte fattat helt
#2948. Leica II eller telefon?? –eller vatten över huvudet??
De flesta har en smart telefon i fickan idag?? –ingen behöver missa ett tillfälle för den perfekta bilden?? Fotoflanören har nästan allid sin kamera redo för en snabbt uppkommande bild.
Frågan är om det är någon mening att ha en klassisk kamera?? –när telefonen är en så kapabel kamera idag??
Här är ett drastiskt exempel där seniorplåtis har en kamera från 1932 i ena handen och en mobil i den andra.
Det var en riktigt varm dag?? –i den lilla akademiska bondbyn i syd, där man fått en stor fontän utanför Grand hotell:
Nya fontänen i Lund anno 2019-07-14
Kollar du bilden noga så ser du en intressant händelse på andra sidan fontänen?? –men flanören var på fel plats?? Men han förstod att det skulle hända igen??
Nu är det så att en Leica Standard från 1932 inte har någon snabbframmatning?? –så man hinner bara ta två bilder på fem sekunder?? Men det fanns en iPhone 7 i fickan?? –å den är snabb. Så det gällde att ta flera bilder med Leica kameran och iPhonen nästa gång. Efter en kvart hände det igen:
Först en bild med Leica kameran och Super-Angulon 21/4:
En mössa vatten sitter aldrig fel på huvudet
Resten av bilderna är tagna med en iPhone:
Det gäller att svala av sig på rätt sätt vid en värmebölja
Så nästa gång?? –vilken kamera väljer du som fotoflanör??
#2947. Båda behöver en klunk??
I dessa värmeböljornas tid är det mycket viktigt att man dricker regelbundet?? –detta gäller inte bara tvåfotingar?? –utan lika mycket våra fyrfota vänner?
Heder är den här damen som tänker på sin vovve med en vattenskål?? Lika väl som sig själv:
En slurk vatten i hettan för oss båda
P.S. Kamera: Leica Standard + Leica Super-Angulon 21/4 D.S.
#2946. Service för hästars hygien?? –vid Örebrotravet??
Det är ju klart att hästar måste tänka på sin hygien?? –speciellt om man skall uppträda i ett lopp i Örebro?? Först gäller det att vara ren och välputsad?? –och sedan måste manikyren vara perfekt??
Stall Nicklas sköter om att hästen Finalizer har det fina pannbandet perfekt?? –och att pälsen är ryktad blank. Vår Corre Maria rapporterar:
Finalizer med blankt pannband
Naturligtvis hade hästen varit och duschat först, bara inte gubben väntade på att göra det också:
Kö i hästduschen vid Örebrotravet
Den kanske viktigaste rollen har manikyristen vid en travbana?? –då en häst ju måste vara perfekt skodd för ett lopp:
Hovslagarens verkstad vid Örebrotravet
Seniorplåtis, som gammal kemist, kan inte låta bli att påpeka att doping inte är tillåten för hästar?? –och framför allt är det inte tillåtet att ge hästen arsenikvitt (As2O3, arsenikoxid) för att blanka upp pälsen??


















