UNDER FOCUS
#1265. >50 år?? --med min Leica M?? –dax att festa??
Mycket festande nu?? Leica Camera ä 100 år!! –å Leica M fyller 60?? –å min M2 fyller strax 50+?? Kanske det är på tiden å skaffa en ny M?? –en maffig MP?? –digital.
Om seniorplåtis säljer av det mesta på hyllan?? –så blir det lätt slantar till en ny Leica 60?? –å då slipper man att ha en ”screen” på baksidan. Bara grunderna ISO, tid och på objektivet bländare samt fokus?? –inte dumt va?? Å då ingår en 35/1,4 glugg?? –allt för 144 laxar?? 600 exklusiva att dela glädjen med??
Seniorplåtis, då juniorplåtis, köpte sin Leica M2 den 18/12 1963 för 1370 kronor, –det vill säga 1/100 av priset idag!!
Min första Leica M2, anno 1963
Denna skönhet tjänade seniorplåtis, med assistent, i mer än 30 år och många rullar film har passerat genom spolen?? Den har besökt fyra kontinenter?? –och alltid ställt upp?? Som här i London 1967.
Jag skulle kunna tänka mig att starta upp den igen?? –med hjälp av en exponeringsmätare?? –som den beskriven här?? Tyvärr är det ingen som framkallar svartvit film här i trakten?? –så det får bli en dröm??
#1264. Måste man äta sten?? –visst, sitter bra i kistan??
Här finns det sten?? –det är bara att stoppa in och svälj?? Det är ju nyttigt med mineraler, så någon nytta gör det väl alltid!! Bara vegetariskt blir tjatigt??
Javisst gör det nytta?? –om inte så fungerar det ju som kulsinter i magen?? –och maler ned det lite mer svårsmälta??
Jag har inte hjärta att klaga?? –även om de på sikt kommer att äta upp min bostad?? Å andra sidan så lär det ta tid?? –assistent Ninni och jag har nog flyttat?? –när huset ramlar ihop på grund av brist på bruk??
Här är en sten lös!!
Frökrossen är klar??
Efterrätten serveras här, en Jätte Verbena!!
#1263. Kupa D?? –det kanske skulle passa??
Med de rätta formerna på plats?? –så kan det vara bra med lite stöd?? –och kanske lite flärd också?? Passformen är kritisk?? –kan man tänka?? –men skapa blickfång?? –ä nog lika viktigt??
Seniorplåtis kan ju löpa risken att få epitetet gubbsjuk?? –skriven i hatten?? Den risken måste dock tagas när en bild som denna dyker upp. Sorry, men jag måste också behålla färgen?? –löpande risken att vara avfälling från analog Leica kretsar??
Lund anno 2014-10-03
#1262. På språng?? --du kvinna?? –i ungdomens stad??
Plåtis ser ständigt kvinnor på språng?? –i den lilla staden?? De har dubbelt så mycket att göra som männen?? –jobb eller studier på hög nivå?? –å så ett hem!!
Gubben då, vad gör han?? –ja, det vet du?? –för det är mest gubbar som läser det här?? –tror jag??
Lund anno 2014
#1261. Här hamnar det mesta?? –billigt och till salu??
Återanvändning det är viktigt?? –ty allt måste vi förr eller senare lämna?? Vad vi samlat, eller åstadkommit?? –kommer inte bevaras?? –möjligen användas en gång till??
Det är inte så att allting är nytt i vårt slit och slängsamhälle. Några av oss som stampar omkring här i samhället?? –använder saker som någon använt tidigare?? Var finner vi dessa ting?? –ja, det mindre värda hittar man på loppis!!
I den lilla akademiska hålan Lund?? –finns det nästan varje dag möjlighet att hitta gamla använda saker?? Även böcker för en femma?? –ibland fotoböcker??
Det finns på något sätt vemod i dessa lådor?? –det finns ett åldrande??
Clemenstorget i Lund anno 2014-09-19














