UNDER FOCUS
#1155. Isbjörnen utsliten symbol för klimatförändringar?? –tror inte det??
Det är mycket viktigt?? –att förmedla vetenskapliga resultat till samhället?? Sakligt förmedlande av de allt snabbare klimatförändringarna?? --i bild, är svårt?? –men mycket viktigt!!
Lunds universitets magasin (LUM) nr 5, 2014 tar upp den här frågan i en artikel som presenterar ett doktorandarbete av Adam Brenthel i ämnet konstvetenskap. Doktoranden tycker inte att bilder av isbjörnen är en bra symbol för klimatförändringarna. Han framhåller i artikeln:
– Nej, isbjörnsbilderna är vid det här laget alldeles för utslitna! Jag tycker också att det är ett problem att både isbjörnarna och bilder av översvämningar, kalvande glaciärer och förtorkad skog illustrerar effekterna men inte dess orsaker. Jag studerar i stället möjligheten att genom bilder få betraktaren att förstå hur klimatförändringarna faktiskt pågår här och nu.
Det kan han säkert delvis ha rätt i?? –det är svårt att i några bilder symbolisera den mycket komplicerade processen av klimatförändringar?? Det är ju en förändring både i tid och rum, och med många komponenter som är mycket abstrakta.
Likafullt vill jag nog försvara användandet av isbjörnen som en symbol av klimatförändringarna?? –ty den visar på sambandet mellan temperaturstegring, smältande is och brist på föda för ett djur högt upp i matpyramiden. Då kan man ju dock inte välja en bild på en isbjörn som simmar runt i en pol på zoo?? –som LUM gör?? Då får man ju välja en bild av den här typen??
Isbjörn, Hinlopen, Svalbard
Doktoranden har ju rätt i att det räcker inte med bara isbjörnar. Det måste vara bilder som visar att vi har en fantastisk natur, som vi vill bevara.
Kejsarpingviner, Snow Hill, Antarktis
Det måste också finnas bilder som visar hur vi ständigt förstör vår miljö??
Salpetersyrafabrik, i Köping
Här vilar en stor uppgift för naturfotograferna. Den enda svensk fotograf som lever upp till att göra ett bra jobb är Mattias Klum.
#1154. Gå in för en landning?? –taxa in?? –å parkera ä lätt??
Har du flugit?? –så vet du att det kan ta tid?? –å komma på plats?? Inte i det här fallet?? –lätt, som om det var helt naturligt att leta rätt på en ledig ruta?? Trots en ung pilot??
Trots att det är en yngling vid vingarna?? –så är det inget snack om en driven hantering?? Efter att ha satt ned landningsställen?? –är det bara att ta sig fram till rätt ruta?? –å kanske ta sig an en liten matbit??
Lund anno 204-06-19
#1153. Fotoflanörens dagbok?? –ger visuella dokument??
Seniorplåtis drar runt?? –på måfå?? Ibland undrar han varför han tar bilder?? –men det blir ett nöje på något sätt?? Bilderna blir fragment i en tillvaro?? –hans??
Vem kan vara intresserad av att se dessa bilder?? --från öga, hand, E-M5 och svarta 12:an?? Kanske bara en betraktare?? –men då har plåtis nått målet??
Lund anno 2014-06-19
#1152. Vakt åt vakten?? –vid värdefull vagn??
Vem måste inte va på sin vakt?? –vad värdefullt som än transporteras, så behövs det vakter?? Pengar på väg?? –då är det extra viktigt?? –dubbelvakt påkallad!!
Han låg där på lur?? –kollade varje passerande?? –medan tranportörerna langade in stålarna till valvet. Han tog det på stort allvar?? –och lämnade inte sin post.
Han tittade bort så han inte skulle komma på bild?? –men jag lyckades fånga honom??
Lund anno 2014-06-19
#1151. Kring solen?? –en krans?? –det lyste??
Iskristaller är vackra!! –de svävar så fint i luften?? –som snö?? –om sommaren?? Dess atomer knyts samman i plan?? –som reflekterar solen strålar så vackert i en krans??
Där ligger man i solstolen och grill huden för D-vitaminproduktion?? Inte tänker man då på iskristaller?? –mer än i drinken?? Det finns dock där?? Högt uppe i atmosfären?? –jag såg dem här om dagen.
Luns anno 2014-06-16
















