UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#1046. Fotoalbum är ute?? –fotoboken är det nya??

Allt ändrar sig?? –ingenting är sig likt?? Var tog fotoalbumen vägen?? –varför finns det inget bra klister?? –varför har fotohörnen blivit kass?? Nu måste vi göra ”fotoböcker”!!

Assistent Ninni och jag har plåtat mycke tillsammans i mer än femtio år. Ninni har varit den drivande i jobbet att klistra in bilderna i fotoalbum. I början var det inga problem hitta bra album och hyfsat klister?? Klistret visade sig vara olämpligt i det långa loppet?? –i stället fick vi gå över till klassikern fotohörn. Det blev med åren allt svårare att hitta album?? –idag finns det inga bra att hitta?? –inte ens på nätet?? Så fotoalbum är nu historia. Det blev så här många!!

Du kan räkna hur många det är?? –varje album har 30 blad med ungefär 12 bilder per blad. Varje bild kostar ungefär 1,50 kr. Album med blad har kostat si så där 250 kr och varje blad 2 kr. Det vill säga ett album med bilder har kostat storleksordningen 700 kr.

När nu albumen är passé?? –så får man hitta något nytt sätt att lagra minnen?? Hur skulle det va att gör en ”fotobok”?? Crimson har en ganska enkel modell för att gör en 30x30 cm stor bok?? Det finnas massor av bolag som erbjuder liknande upplägg. Frågan är om detta fungerar?? –detta att sätta in bilder i en ”fotobok”??

Vi gjorde en test med bilder från ett halvår. Det var enkelt att leka ”bokdesigner”?? –texten var enkel att lägga in. Man kan nog lägga in ungefär 10 bilder per blad, storleken på bilderna blir ungefär det samma i storlek som i albumen?? Trycket är helt ok?? –och med lite träning kan man nog få det riktigt bra?? Helt i klass med fotoalbumet.

Kostnaden blir i stort sett den samma?? –storleksordningen 500 -700 kr för ett års bildkavalkad?? Inte så dumt va?? –eller har du andra erfarenheter??

Publicerad 2014-03-10 07:29 | Läst 7256 ggr 6 Kommentera

#1045. Gamla stan?? –förr?? –nu??

Vi glömmer ofta att det har tagits många härliga bilder på femtiotalet! –K W Gullers var skicklig skildrare av Sverige och hans bok med Gamla Stan!! –är rolig!!

Deckarförfattaren Stig Trenter skrev många böcker med  K W Gullers och på antikvariat kan man finna dess idag?? Letar du efter en bok så kolla alltid här. Jag fick nys om att det skulle finnas en bok om Gamla Stan av Trenter-Gullers och si det fanns ett exemplar hos Gregers Antikvariat i Malmö. Så det var bara att inhandla ett exemplar för 125 kulor!!

Det är jättekul att bläddra och läsa en bilderbok som denna. Eftersom jag besöker Gamla Stan ibland så har jag de senaste åren tagit några bilder?? Här kommer de i färg!!

Publicerad 2014-03-09 07:10 | Läst 3962 ggr 6 Kommentera

#1044. Fotoflanörens moderapport?? –från gatans Lund??

Så blev det vår?? –men det är inte tydligt i gatans mode?? –åtminstone inte i Lund. Spaningen sker som vanligt med E-M5 och svarta 12:an?? –och det är ett nöje att plåta damer!!

Vårblommorna prunkar redan i parkerna i Lund?? –men frågan är om det prunkar bland den kvinnliga populationen i vår vårstad??

Med kameran i handen kan jag plåta obemärkt?? –frågan är om man skulle gå över till att använda en smartphone i stället?? En del reporterfotografer använder sådana som andrakamera?? Kolla den här!! Nu blev det en del bilder för fotoflanören även den här dagen.

Lund anno 2014-03-04

Publicerad 2014-03-08 06:58 | Läst 4216 ggr 5 Kommentera

#1043. Köer igen?? –för att köpa bröd??

Vilka tider?? –skall man behöva stå i kö?? –för att köpa bröd?? Tro det eller ej?? –men så är det i vår lilla stad. Snart blir det väl kupongköp?? –för å få en bröbit!!

Ja mycke skall man behöva se när man är ute på sin fotoflönörrunda?? Där är den, en lång kö utanför brödbutiken som bakar stenungsbröd. Det är ju med undran?? –man står där och spanar!

Men så inser man att det inte är så allvarligt?? –det är den långa kön för att köpa fettisdagens godaste semla!! –i stan. Konditorn står till och med och lagar läckerheterna i fönstret!!

Lund anno 2014-03-04

Publicerad 2014-03-07 06:59 | Läst 3385 ggr 4 Kommentera

#1042. Är detta framtiden?? –inga sedlar mer??

Nu är det klart!! –inga sedlar mer?? Vi får klara oss med virtuella pengar?? E-pengar blir väl framtiden?? Tro du mig inte?? –det står på en skylt här i staden!!

Jo. det kanske var en lokal sak nu, men man kan se det som en symbolisk handling?? Sådana skyltar kommer snart att stå överallt?? –och vandalerna kommer att slå sönder våra ”Ugly tellers”!! Enda sättet att betala blir med hjälp av handdatorn?? –den som nu kallas smartPhone??

Lund anno 2014-02-27

Publicerad 2014-03-06 07:24 | Läst 3441 ggr 7 Kommentera
Föregående 1 ... 765 766 767 ... 975 Nästa