UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#3903. Dagens 175:-??

Alldagliga motiv kan vara svåra att fotografera?? –för den fotoflanör  som söker allt för dramatiska händelser?? Det är svårare för hjärnan att vakna om det är en rutin händelse??

Det är kanske just därför som man så sällan ser bilder utan dramatik eller humor?? Tråkiga bilder med andra ord?? Eller hur skall man säga??

Händelser av rutinkaraktär kan faktiskt vara rogivande och ge en känsla av stabilitet och kanske trygghet??

Något som vi behöver i dessa tider??

En dagens hos fiskrestaurangen i Saluhallen skulle inte va så dumt anno 2022-03-12

Postat 2022-03-15 07:38 | Läst 1406 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

#3902. Form faktorn?? –är viktig??

Det är dock inte något man tar upp inom fotografi?? Form faktorerna är fundamentala inom många olika områden?? –i vårt universum?? –som t ex datorer, elektronik och kvant teori??

När strålning, som röntgen, elektron eller neutroner, sprids eller reflekteras i atomplanen hos fasta material så påverkas det av de olika atomernas form faktorer. Vilka ger amplituden hos de spridda strålarna.

Det är inte utan att detta leder tanken till hur olika former påverkar fotografens tankar och därmed ger orsak till att man tar en bild?? Form faktorn hos ett objekt, i bilden, skulle då ge orsak till olika amplituder av signaler i fotografens hjärna??

Låt oss ta ett exempel med en bild?? För att förenkla förståelsen av hur form faktorn påverkar oss så skall vi studera sfäriska objekt, vilka har enklare form faktorer, än icke symmetriska objekt?? Tänk nu till??

Sfäriska objekt i bilden förstärker amplituden i hjärnans signaler

Det är uppenbart att form faktorerna spelar en stor roll i den här bildens tillkomst. De sfäriska objekten ger här en förstärkning av amplituden hos vågorna i fotografens hjärna? Just de vågor som ger signal till fingret som trycker av slutaren??

Därmed har vi visat att form faktorerna spelar en stor roll inom fotografi.

Vilket skulle bevisas

Postat 2022-03-14 07:25 | Läst 1265 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

#3901. ISO 102400?? –absolut ”bonkers” för en 40-talist

Nedsläckt sporthall i Linköping?? --å bara ljus över ett bordtennis bord?? Juniorplåtis på Östgöten 1958 blev försenad och matchen var över när han kom fram på cykel??

Nöden har ingen lag?? –utan fick övertala segraren, sittandes i omklädningen,  att  ställa sig i slagläge för en smash vid bordet?? Blixten var urladdad och det blev bländare 2.8 och så lång tid som möjligt med Hasselbladaren??

Tri-X naturligtvis och framkallning i tank. D-72 soppan var inte nyspädd så i förtvivlan framkallning i 25 minuter??

Filmen var blank?? –det blev gny hos sportchefen Kling?? Men han va snäll å önskade bättre lycka nästa gång?? Å det var inga prioriterade sportnyheter när det var bordtennis. Jag låg bra till hos Kling, efter att ha tagit årets fotbollsbild i den nationella tidskriften Match!! –å dessutom haft fotbolls bilder i Expressen!!

Inte kunde man ana att 60 år senare hade filmkänsligheten ökat från max 3200 ASA till ISO 102 400!!

Sony a7RII + Canon 25/3.5 med bländare 8 och 1/1000 sek och ISO 102400

Det här hade kunnat vara en bild, från bordtennismatchen 1958, med full slagserie i aktion. Den här bilden är direkt ur kameran och bara minskad till 2880 pix på långsidan. Den är grynig, men med det tryck vi hade på den tiden i en landsortstidning som Östgöten hade den fungerat bra.

Dioder med halvledanden Kisel, Si, upptäcktes vid den här tiden omkring 1948. Du vet väl att svensken Jöns Jacob Berzelius upptäckte grundämnet kisel 1823?

Postat 2022-03-13 07:51 | Läst 1633 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#3900. Gott med grönt??

Det blir allt mer modernt att gå över till en grön matkultur?? –utan blodigt kött?? I den lilla akademiska bondbyn i syd med alla studenter ser man det tydligt?? Många matställen har ”vegetariskt”.

Nu tyder det mycket på att även den äldre befolkningen ökar inslaget av växter och vilda djur. Nu finns till och med hamburgar restauranger med vildsvinsfärs och vegetarisk färs??

Utanför det här matstället för ”take away” är det vanligen lång kö vid lunch dags?? Här ser vi två studenter som tar en ”slick” för att testa smaken på lunchen??

Vegetarisk lunch på språng i Lund anno 2022-03-04

Postat 2022-03-12 07:58 | Läst 1356 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

#3899. Komposition är A och ??

De stora mästarna och många andra som tror de är mästare betonar att ett bra fotografi måste ha en perfekt komposition?? Helst följande någon av de urgamla reglerna stipulerade i historien??

Nu är naturligtvis perfekt komposition?? --utan innehåll ointressant?? Eller är det inte så?? Har man inte sett rätt så många bilder av mästerfotografer med väggar och skuggor i fint ordnade trianglar?? –glänsande med några snygga gyllene snitt??

Nu finns det ju dock en hel del bilder med spännande innehåll?? –och ingen alls komposition?? –eller till och med störande moment utan betydelse i bilden??

Livets händelser har en tendens att gå fortare och fortare?? Så en gammal fotoflanör hinner inte alltid med att komponera?? –utan försöker att få med det som händer i stället?? Skall man kasta bilderna om kompositionen inte är tiptop?? Nä det svider i flanörens sinne:

Triangel komposition kanske. Lund anno 2022-03-04

Postat 2022-03-11 07:58 | Läst 1186 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 182 183 184 ... 876 Nästa