UNDER FOCUS
#4110. Tandläkargodis??
Tandläkarnas bästa vän?? –engelsk fudge i stora lass?? Tugga och ät och tandtrollen dyker upp och vill vara med på kalaset?? När man ser dessa mängder så undrar man??
Så undrar man om det skall vara fri tandvård i vårt land?? –någon föreslog att det borde vara särskild skatt på sötsaker?? Rent logiskt borde då den skatten gå till vård av skadorna av fudge??
På något sätt kändes det som om det blev ett konstigt resonemang här?? –men det är väl det som är politik??
Tandvård väntar i Lund anno 2022-09-27
#4109. Lennart Håwi pressfotograf i Göteborg??
Håwi var fotograf för Expressen från 1944 och var chef för Expressens fotografgrupp i Göteborg fram till 1953. Han var därefter freelance i Göteborg med egen firma.
Han var en mycket välkänd fotograf i hela landet med mycke pressbilder i Expressen och Göteborgstidningar.
De stora händelserna i vårt land under femtiotalet var fotbolls-VM 1958 och Ingemar Johanssons VM-match i New York mot Floyd Patterson 1959. Juniorplåtis på Östgöten slukade allt som publicerades om dessa VM händelser. Om vi fokuserar på boxningen så var det bilder i förväg i många tidningar. Speciellt tidningen Se, vars redaktör Rune Moberg hade fina personliga kontakter med Ingemars manager, satte heltidsbevakning på matchen med fotografen Len Waernberg. Till den innersta kretsen kring Ingemar fanns också Lennart Håwi. Det förstår man när man ser hans bok om matchen (Natten då Sverige stod still, ISBN 9789185319565, utgiven av Sport förlaget 2009):
Lennart Håwis bok om Ingemar Johanssons VM i New York, med tidsenliga kameror från Canon
Vilka svenska fotografer som fanns vid ”ring side” är svårt att veta, men Len Waernberg och Lennart Håwi fanns på plats för det framgår av Lennarts bok. På sidan 56, vänstra bilden, kan man se Len och Lennart äter glass tillsammans med Ingemars trolovade Birgit. På sidan 56, vänster halva bilden, kan man ana Len, delvis skymd i vänster bildkant, med en svart Leica M med troligen en Leica 21/4 glugg. I mitten på 50-talet använde Len en Leica IIIf, bland annat i Ungernkonflikten 1956. Förlaget Åhlen &Åkerlunds bildbyrå Kamerabild gav också ut ett häfte med bilder från matchen, där huvuddelen av bilderna är Waernbergs:
Åhlén & Åkerlunds bok om Ingemar Johanssons VM match 1959 med tidsenliga Canon kameror
Det är känt från en LP auktion att Lennart Håwi använde en svart Canon VI-T med en svart Canon 50/1.2 glugg. Här en bild från LP auktionen visad av Bengt Björkbom (Bengan bus) i hans blogg på fotosidan.se.
Lennart Håwis kamera från ring side i New York när Ingemar Johansson knockade Floyd Pattarson
För en tre-fyra år sedan köpte vi en bunt Canon kameror på Lysekils Auktionsbyrå, och en var en svart Canon P (den är med på bilden överst) med en Canon 25/3,5 glugg som lär ha varit ägd av en Göteborgs fotograf och kanske var det Lennart Håwi??
#4108. Låda för låda?? –vi brukar båda??
Är det något som är fundamentalt i dagens samhälle så är det ”lådan”?? Användbarheten är nästan oändlig?? Transport utan låda kan man nästan glömma?? Bara lådkameran är död??
Konstigt nog har handeln via nätet orsakat att papplådan blivit i ökande användning?? Över huvudtaget kan nästan vad som helst transporteras i en låda. Tetra Pak blev ju en världsledande industri bara genom att lådpaketera vätskor som typ mjölk??
För att inte tala om alla lådor med vin som Systemet kränger åt staten?? Men allra kärast är det väl att kunna köra sitt barn i lådcykeln??
Låda för låda förs runt i Lund anno 2022-10-01
#4107. Africa??
Den lilla akademiska bondbyn i syd är sannolikt den mest internationella orten i landet utom sig?? Universitetet har ett stort antal studenter från hela världen. Mest av alla universitet i landet.
Många gäster kommer från Afrika och det är ju klart att de tycker att vi har ett ganska kallt klimat?? Även under sommarhalvåret?? Så studenterna har en lite annorlunda klädsel från de olika världsdelarna?? En kylig dag med regn och tolv grader:
Afrika på besök i Lund anno 2022-09-27
#4106. Varning nakenbild!!
Det är ett givet plus på en fotosida att presentera och visa kamerateknik?? Bilden är inte lika intressant att diskutera?? Om man nu inte visar konstnärliga nakenstudier?? Då blir det besök??
I fotovärlden på nätet har det nästan blivit accepterat med pornografi?? –kameraporr med nya och gamla kameror?? Speciellt på Instagram vimlar det av bilder på de mest annorlunda kombinationer av kameror och objektiv?? Bilder av den här typen:
Kameraporr för finsmakare av Leica och Canon
Nu är det trots allt så att de verkliga publikdragande bilderna är sådana med mera lätt klädda skönheter?? –så som här:
Helnaket för gottigt mos









