UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#3177. Oroande moln?? –se om huset?? –upp med taket??

Oron sprider sig kring klotet?? –de olika molnen dyker upp plötsligt?? –ingen tycks veta vad som verkligen finns däri?? Blir det åska och dunder med skyfall?? –med svåra skador??

Människan är bara en del av naturen?? –och måste anpassa sig till det som händer?? Kanske kan ett visst skydd uppfinnas?? –under livscykelns gungia färd?? Men ofta har vi bara enkla lösningar för skydd?? –som i stort är helt verkningslösa?? De flesta är bara följden av en tro på undret:

Över alltihopa lyser --- månen

Postat 2020-03-19 08:25 | Läst 1959 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

#3175. Det kan blåsa i vår by??

Det drog förbi en byig storm i Skåne i förra veckan. Det gör det ofta här i den lilla akademiska bondbyn, men den här kom nog från fel håll för många träd i vår lilla Stadspark??

Flera träd strök med?? –och det bildades till och med rotvältor. Vid stormbyar i syd blir det ofta stora genar som bryts av?? Kommunens parkarbetare fick ett grovt arbete med att rensa upp.

Några träd ligger kvar än:

Trädet föll på sin post i Stadsparken i Lund anno 2020-03-13

Postat 2020-03-17 07:56 | Läst 3687 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#3173. Medan mossan gror?? –en liten paus efter skolan å basketboll??

Det säges att dagens ungdom bara sitter fast vid datorn?? –å tyvärr är det nog så att många gör det?? När vi var små fanns det ingenstans att sitta?? –utom i skolan??

Å vem ville sitta där, när det fanns fotboll, ishockey, cykel, rackartyg, halkbacke, smällare, pappersinsamling (med xxx-blaskor), moped med påhängsmotor, m. m. Man var ju aldrig still.

Häromdagen blev seniorplåtis glad när han såg två ungdomar vila på basketboll planen?? Visserligen växte det mossa på den kommunala planen, vilket snarare tydde inaktivitet hos några ”betong arsel ” av äldre art?? Det var inte ungdomarnas fel. De behövde väl bara kolla medierna i fonen under vilan??

Paus i basketmatch i Lund anno 2020-03-02

Postat 2020-03-15 07:47 | Läst 2877 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

#3172. Uppblåst?? –så här kan det se ut??

Luftiga kläder värmer bättre?? –säger experterna och det har man nog märkt själv också?? Vintern i vår by har ju inte varit den strängaste, milt sagt, så några har gått i kortbyxor??

Men några har inte märkt att det har varit rekordvarmt?? –utan de har glatt klätt sig som om det varit en riktig fimbulvinter?? Nåja de kan ju ha kommit på besök från långt norr ut?? –där det säges kunna råda vinter?? Å det tackar vi ju för att det kommer turister till vår by:

Väl-klädda i vår by trots rekordvarm vinter anno 2020-02-25

Postat 2020-03-14 07:58 | Läst 2679 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

#3171. Full format Leica test av gamla 35mm Elmar och Summaron??

Trycket känns?? –testa nya gluggar i stället för gamla antika?? Jo, det är i marknadens intresse?? –men kanske återbruk är något för framtiden?? –många ungdomar tror så??

Det finns massor med billiga analoga kameror på loppmarknader och på nätet?? Det är bra om kameran fungerar, men objektivet är central för att det blir en användbar bild. Seniorplåtis har köpt två gamla 35 mm Leica objektiv på nätet nyligen för under 3000 kr styck. Den äldsta är en Elmar från tidigt 1930-tal utan serienummer. Troligen använd på en Leica I modell C. På framsidan anges Leitz Elmar f = 3,5 cm 1:3,5.

Nästa modell av vidvinkel 35 mm kom efter kriget år 1949. Det är sex linser symmetriskt ordnade med bländaren i mitten. Ett något större och tyngre konstruktion jämfört med Elmar. Beteckningen är Summaron f = 3,5cm 1:3,5. Ser. Nr. 706054. Det är det 54 objektivet tillverkat den fösta dagen.

Bo Johnssons Leica M 240 med Elmaren och Summaronen på en Leica II

Seniorplåtis har önskat att testa de båda gluggarna på en fullformat kamera och Bo Johnsson lånade mig vänligen sin för en test på stan, med fikapaus. Vid full öppning, bländare 3,5, (ISO 500) är det väldigt tydligt att det är stor skillnad på bilderna direkt ur kamera (minskade till 2880 pix långsida). Summaron överst, Elmar under:

Leica M (model 240) med Summaron 35/3,5 (överst) och Elmar 35/3,5

Det är mycket tydlig vinjettering i Elmaren och knappast någon i Summaron objektivet. Kontrasten är också bättre i Summaronen.

Om man bländar ned till 8 så blir skillnaderna inte lika tydliga:

Leica M (model 240) med Summaron 35/3,5 (överst) och Elmar 35/3,5 nu med bländare 8

Det är fortfarande så att Summaron objektivet har bättre kontrast?? Genomgående är skärpan i centrum bättre hos Summaron och i hörnen säger nog många att Elmar är mer oskarp.

För vanligt gatufoto spelar bristerna mindre roll?? –eftersom efterarbete i LR och SP kan bättra på alla svagheterna hos dessa ”old friends”. Summaron objektivet är enligt seniorplåtis en pärla och kan köpas på nätet. Flera London affärer har Summaron ute till bra priser. Det är svårare att hitta en bra Summaron 2,8cm 1:5,6, då får man lägga upp mint 12 laxar.

Vi tar ytterligare två jämförelsebilder från fikastället:

Leica M (model 240) med Summaron 35/3,5 (överst) och Elmar 35/3,5 nu med bländare 3,5

Postat 2020-03-13 07:16 | Läst 2931 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Föregående 1 ... 268 269 270 ... 666 Nästa