UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#889. Garry Winogrand?? –motsatsen till Henri Cartier-Bresson??

Garry sa att av hans mer än åttahundratusen bilder var de bästa de som berättade att världen var ett virrvarr av fragment och att sanningen var mer komplex än någon kunde tro.

Han gick gata upp och gata ned i New York med två Leicor och vidvinkelobjektiv och fickorna fulla med filmrullar!! Det var Garry Winogrand man kunde se gatufotografera på 70-talet?? –fångande alla vardagliga ögonblick i gatans liv!! Han hade inga projekt, han var inte så noga med att lägga sig i hur bilderna visades i gallerier och tidskrifter. Han var sannolikt helt olik H C-B?? –med sin aristokratiska stil?? –och väldefinierade bildgeometri??

Winogrands bilder finns idag hos Tuscon universitetets arkiv och det är mer än 800 000 bilder och 45 000 dia. Han lämnade efter sig mer än 65 000 oframkallade filmer, tillsynes inte alls nyfiken på vad de innehöll?? –eller ville han att de skulle ”mogna”??

Du kan läsa mer om Winogrands unika liv som fotograf här.

I all anspråkslöshet?? –så har jag några fragment här!

Lund anno 2013-09-27

Postat 2013-10-04 07:12 | Läst 5290 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

#888. Vilket landskap?? – en djup canyon?? –på vintern!!

Det här är en av jordens underverk, Colorado flodens utgrävning!!  –mer än en och en halv kilometer djup!! –ned i sedimentär berggrund, –som är mer än 300 miljoner år gammal!!

Grand Canyon är på UNESCOs naturarvs lista. Om man besöker den här fantastiska naturupplevelsen på sommaren, så är det nästan alltid ett blått dis över den mer än 2,5 mil breda dalgången. Vintertid är ofta vädret mera klart och färgerna mer lysande. Det spelar också roll på vilken sida man är. Det är mer skog och klart väder på norrsidan, medan sydsidan är mer av ökenkaraktär. Båda sidor är dock mycket sevärda och är du vid god vigör kan du gå ned till botten?? –men räkna med att sova över där nere?? –och gå upp nästa dag?? Ta med mycket vatten!!

Här kommer några vinterbilder.

Postat 2013-10-03 07:07 | Läst 6700 ggr. | Permalink | Kommentarer (13) | Kommentera

#887. Slå en bild i ljusrummet?? –låter dumt?? –men ä kul??

Det är ljust och bekvämt i soffan!! Datorn ligger lätt i knäet?? TVn på i bakgrunden?? Inskannad bildfil i Ljusrummet?? Jag framkallar just bilder från Puerto de Las Nieves.

Jag tog de här bilderna 1968, med en Leica M2 och gluggen Summicron 35/2. Filmen var Tri-X, som jag soppade i D-76. Negativen är skannade i Epson V700 med 3200 dpi, 48 bitar färg?? –jo även svartvita bilder. Lagrade i TIFF.

In med bilderna i Lightroom 5.2. Beskär och damma av. Dämpa bort en del av kornet i bilden. Tryck på automatiskt och justera så att bilden blir bra i kontrast och rätt i högdagrar och skuggor. Tryck på monokromt och exportera till Photoshop 5 (den senaste jag har) i TIFF format. Starta plug-in Silver Efex Pro. Jag gör inte mycket här, mer än höjer ”structure” till 30-50 procent och justerar kontrat och ljusstyrka. Kanske man behöver ”pjatta” upp i högdagrar och skuggor.

Skärpning gör jag för stora bilder med plug-in PixelGenius eller för nätet med en enklare manuell metod från Moderskeppet.

Här är några exempel från byn som kan se snön på Tejde!!

Postat 2013-10-02 07:05 | Läst 3644 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

#886. Så var det då en skylt?? –igen?? –i överflödens värld??

Lyxkonsumtionen bara rullar på?? –nya bilar?? –nya kameror?? –nya kläder?? Vi måste konsumera mera!! –om vi skall hålla arbetarna sysselsatta?? Vart leder detta??

Det blir nog till slut till trafikstockning?? –och ingen kommer fram till det som är det viktiga!! –vad nu det är??  Se på fåglarna!! --så inser man vad som är det viktiga i livet!!

Phoenix 2002.

Postat 2013-10-01 07:19 | Läst 4668 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

#885. 23 år?? –vad förändras?? –i en nästan tidlös miljö??

Här står tiden stilla?? --i naturens underverk!! –under åtminstone 225 miljoner år!! Ingenting förändras?? –bara en långsam erosion?? Lika fullt händer nått på 23 år!!

Det här är en av mina favoritplatser på jorden!! Första gången jag kom dit 1979 så tappade jag andan!! Det är en fullkomligt otrolig syn?? –massor av trädstammar ligger där. De flesta brutna på flera ställen?? –men strukturen hos barken synlig på trädstammarna?? Knackar man på ytan så inser man att de är förstenade!! De har kemiskt förändrats till kvarts. Årsringarna är bevarade och färgspelet i kiseldioxiden är som en dröm!! –färgen är translucent på ett magiskt sätt!!

Den här fossila skogen har legat på den här platsen länge, ofattbara 225 000 000 år!! Bland de här träden gick de första däggdjuren??  --under den så kallade Trias-perioden, då det mest hängde ihop i den stora Pangea kontinenten!!  Det fanns inga fåglar som kvittrade i de här träden?? –utan flygande dinosaurier jagade fram i luften!!

Så här står tiden still?? –eller kanske det inte är så?? Den eviga erosionen bryter sakta ned även de här träden!! När man kommer tillbaka till den här platsen 23 år senare!! –då snön ligger på marken så inser man att tiden inte går att stoppa??

Postat 2013-09-30 07:09 | Läst 8268 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Föregående 1 ... 761 762 763 ... 886 Nästa