UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#4354. Kan man få en bättre match?? –med grönt??

En av de bästa bilderna i år?? –så känner seniorplåtis det?? Dä ger en speciell känsla?? –en slags förnöjsamhet?? Som när man blev 9:a i kast med liten boll i skolmästerskapen i Karlskoga 1955!!

Av erfarenhet vet man att under ett år gör man två eller tre bilder, som ger den känslan?? Det kan också jämföras med att man hittar en ruta i 100 timmar videoinspelningar av den dynamiska strukturen i hos ett kluster med 55 guldatomer!! Ingen har sett en sådan bild tidigare och man vet att den kommer finnas i en egenhändigt skriven vetenskaplig publikation.

Varför är gubben så nöjd just nu då?? –jo, han satt där på sin bänk och vilade benen då en strålande dam i grönt kom gående?? Gubben hann trycka av två skott med kameran i handen och utan att sikta??

Kvinna i grönt i Lund anno 2023-06-03

Postat 2023-06-08 07:08 | Läst 2456 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

#4353. Dä bar å tryck

Så är det nog?? –men det får man inte framföra för då får man hela foto industrin efter sig?? Det är frågan om att samla egen erfarenhet ur alla källor?? --och ständigt göra bilder??

Å det viktigaste är att ständigt göra egna bilder?? –oberoende av i vilket område du arbetar eller hobby plåtar?? Det spelar ingen roll vilken kamera du använder?? –bara du tycker den är ditt rätta verktyg??

 

Mitt verktyg en dag på fältet

Om du är tveksam så lyssna inte på seniorplåtis. Lyssna i stället på en verklig auktoritet:

Quote | Elliott Erwitt 

❝ Making pictures is a very simple act. There is no great secret in photography…schools are a bunch of crap. You just need practice and application of what you’ve learned. My absolute conviction is that if you are working reasonably well the only important thing is to keep shooting…it doesn’t matter whether you are making money or not. Keep working, because as you go through the process of working things begin to happen. ❞

Om ett AI får översätta till vårt språk:

Att göra bilder är en mycket enkel handling. Det finns ingen stor hemlighet inom fotografering... kurser är en massa skit. Du behöver bara öva och tillämpa det du har lärt dig. Min absoluta övertygelse är att om du jobbar någorlunda bra är det enda viktiga att fortsätta skjuta. Det spelar ingen roll om du tjänar pengar eller inte. Fortsätt arbeta, för när du går igenom processen att arbeta börjar saker hända.

Om du följer den här devisen så kan du göra bilder som denna:

Bukett med slokande tulpan i Lund anno 2023-06-03

Postat 2023-06-07 04:59 | Läst 2355 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

#4352. Mannen med bastuban

Det är alltid med en undran man ser musiker komma med sitt instrument öppet på stan?? Vart är  han på väg?? –vilken orkester spelar han i?? –å med vilket instrument??

I den lilla akademiska bondbyn i syd finns det många orkestrar?? –två stora studentorkestrar spelar ofta i byn. I kulturhuset Mejeriet finns replokaler och många unga orkestrar övar där??

Men för det mesta när man ser en musiker vågar man inte fråga vad som är på gång??

Vår bild visar ett möte mellan sportfunktionär och en musiker:

Man med bastuba på väg i Lund anno 2023-05-27

Postat 2023-06-06 05:07 | Läst 2024 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

#4351. Fokusera?? –på vad??

I valet mellan jobbet och skönhet så är det enkelt?? –de festa kan ju inte ta blicken från livet?? Risken är dock att man råkar sätta skrapan på väggen i stället för på fönstret??

Om man nu är fönsterputsare?? –vilket den här grabben råkar vara?? Men situationen kan nog dyka upp i vilken yrkesgrupp som helst??

Fotoflanörens uppgift är att göra en bild av livet i den akademiska bondbyn i syd:

Grabben som fokuserade i Lund anno 2023-05-23

De fikande vännerna på bilden diskuterade något upplägg i studierna?? –och fiken i vår by livnär sig verkligen på universitetets studenter?? –vilka använder fik som sina studiekammare?? I detta fall började det också regna när vännerna kom till fiket:

Vännerna på väg in till fiket i Lund anno 2023-05-23

Postat 2023-06-05 06:48 | Läst 2372 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#4350. Grundforsk?? –Fosfater i guldglänsande fossil

Forskarna får ofta kritik i dessa tider?? --då det är svårt att bestämma hur jordens medeltemperatur kommer att utvecklas?? Forskarna är inte överens säger tvivlarna??

Forskare är inte överens alltid?? –forskningen drivs framåt just genom ständig prövning av resultat??

Denna osäkerhet hos gemene man orsakas ofta av att de flesta inte vet vad forskning är och hur forskare arbetar. De allra flesta forskarna arbetar i ett mycket smalt kunskapsområde?? –de vet mycke i ett litet område?? De studerar under hela sitt aktiva liv inom ett litet område?? –och det betyder att väldigt få kollegor kan förstå resultaten. Några få grupper runt världen läser och kollar om de har rätt.

Några få vetenskapsmän och kvinnor har den breda kunskapen nog att sammanföra resultaten till större och större områden?? Dessa forskarna eller forskargrupperna är de enda som kan förstå den stora bilden?? De har den viktiga uppgiften att förklara för beslutsfattarna och marknaden vad som måste göras för att framtiden inte skall gå i kras??

Detta är problemet?? –just att få politikerna och industriledarna att förstå hela ”kunskapsmassan”. De är trots allt lekmän.

Efter att ha arbetat i vetenskapsvärlden hela mittyrkesverksamma liv och då varit en mycket specialiserad i ett smalt forskningsområde. Så vill jag visa på ett till synes betydelselöst vetenskapligt resultat.

Flera forskargrupper har samverkat i studier av ett fossil som levde i våra hav för ungefär 183 miljoner år sedan?? De är viktiga för att de levde under långa tidsperioder?? –och är därför tidsmarkörer i sedimentära bergarter över hela jorden. De två grupperna av djuren som blev dessa fossil kallas graptoliter och ammoniter.

 Vad är det då för speciellt med dessa två fossil?? –jo de kan ibland glänsa som guld?? –kattguld?? –det vill säga FeS2 , järnsulfid. Ammoniter från Jura funna i skiffrar i Tyskland kan inne hålla ammoniter som är guldglänsande. Det märkliga är att det nedlagda och igenlagda skifferbrottet i Östra Odarslöv strax öster om Lund hade en skiffer fran Jura med både graptoliter och ammoniter som var pyritiserade till guldglans.

Guldglänsande graptoliter (tv) och ammonit fossil från Jura perioden. Fyndlokal är skifferbrott i Östra Odarslöv, Skåne

Forskarnas analyser kom fram till att den guldglänsande ytan på fossilen från Tyskland inte alls innehöll Pyrit utan hittills obestämda mineral med fosfat (-PO42-) sammansättning.

Pyrit kunde man finna här och där i skiffern utanför fossilen i form av en ovanlig ”hallonformad” aggregation av mycket små Pyrit kristaller.

Vad betyder detta?? Jo, djuren som blev de gula fossilen blev det i en miljö som innehöll syre! Inte i en miljö med svavel?? Detta säger något om den miljö som rådde i dessa trakter för 183 miljoner år sedan.

Sätt in det resultatet i den stora bildens av klotets klimatiska historia??

 

Postat 2023-06-04 07:18 | Läst 2256 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Föregående 1 ... 92 93 94 ... 886 Nästa