UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#2670. Second hand??

Det finns alltid plus och minus i tillvaron?? –det går upp och ned å det är nog helt naturligt?? Lika fullt så kan det vara svårt att stå ut när det är både minus å nedåt?? Då behöver man hjälp för att komma vidare??

I det allt mer individualistiska kulturen kan det va svårt att hitta det. Alla tar sig själva i centrum och tar en ny selfies??

Några ideella institutioner ställer upp med stöd, mat, säng och kläder?? Heders åt dessa välgörare och medmänniskor:

Second hand i Lund anno 2018-10-01

Postat 2018-10-13 07:33 | Läst 1587 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#2669. Föda för råttorna?? –vem är det som matar??

Landet fullt av skräp?? –eller landet utom sig?? –stämmer mer och mer på vårt tidigare så välordnade land?? Vi slänger en tredjedel av inköpt föda?? –inte undra på att råttorna jublar??

Stadens dignande av matrester lockar och föder allt fler råttor?? –och vi ser fler och fler av dem. På våra dagliga promenader.

Förra året såg vi inte en råtta i Stadsparken?? –i år har vi sett dem varje dag??

Råtta i Stadsparken

När vi kom till den lilla akademiska bondbyn i syd på sextiotalet var det här en ren och städad stad?? –idag kan det se ut så här:

Hur kan man göra så här i Lund anno 2018-10-05

Postat 2018-10-12 07:52 | Läst 2876 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

#2668. A walk in the park??

Många städer har en grön lunga?? –en park med många träd och förhoppningsvis även en fontän och en stor damm för några änder. Finns det dessutom ett historiskt landmärke och en lekplats??

Ja, då är man hemma. Det finns en plats för kontemplation och motion:

Bara en promenad i parken

Postat 2018-10-11 07:35 | Läst 2588 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

#2667. Skall man köpa på en ny kamera för gatufoto?? –i så fall vilken??

Det är ju dumt att byta kamera om allt fungerar bra?? –med det gamla man har?? Nu funkar Panasonic GM5 + vidvinkel mycket bra?? Vill man lyxa till det så finns Leica CL + Elmarit 18/2,8.

Nu vill man ju byta upp sig och inte köpa grisen i säcken?? –så det är ju bra om man gör lite jämförelser?? –och å läser på lite på nätet.

Så kampen står mellan min gamla lättviktare och den något tyngre och elegantare kameran med ”red dot”.

Leica CL med Elmarit 18/2.8 (överst) vs Panasonic GM5 med Summilux 15/1.7

Leica CL har ett enkelt yttre, lite gammal stil, och den är lite större och tyngre. Men helt ok i handen. Inställningar av kameran sker med menyn på skärmen och den funkar bra. Den lilla skärmen med kontrollrattar bredvid på ovansidan är inte så dum. Lätt att kolla in vad som gäller. Autofokus är snabb och tyst. Den elektroniska sökaren är bra med 2,3 miljoner pix, dubbelt så mycket som GM5, som har en ganska enkel sökare.

Seniorplåtis fick låna en Leica CL på Mattssons foto i Lund för att ta några testbilder:

Hela testbilden ser ut så här om den minskas till 2880 pix bredd:

Leica CL + Elmarit 18/2.8 ASPH

Om man gör ett utsnitt nära hörnet på bilden som motsvarar 3:1 förstoringen i Lightroom så ser bilderna ut så här vid bländare 2.8 (överst) och 5.6:

3:1 delförstoring av bilder tagna med Leica CL + Elmarit 18/2.8 ASPH. Överst bländare 2.8 och under 5.6 och ISO 1600

Bilderna är mycket nära lika, vilket tyder på att skärpan är den samma vid full bländaröppning som nedbländat. Tecken på en mycket bra glugg.

Om vi genomför samma exercis med gamla Panasonic GMG, som har en mindre m4/3-sensor, och Summilux 15/1.7 ASPH så ser hela bilden ut så här:

Panasonic GM5 + Leica DG Summilux 15/1.7 ASPH

Om man gör ett utsnitt nära hörnet på bilden som motsvarar 3:1 förstoringen i Lightroom så ser bilderna ut så här vid bländare 1.7 (överst) och 4:

3:1 delförstoring av bilder tagna med Panasonic GM5 + Leica DG Summilux 15/1.7 ASPH. Överst bländare 1.7 och under 4 och ISO 200 resp 400

Även här är det svårt att se skillnaden mellan full glugg och bländare 4?? Det är en bra glugg det här?? --som Leica har hållit koll på vid tillverkningen i Japan??

Det är också svårt att se skillnad på de båda gluggarna?? Bilderna från Leica CL hämmas något av att de är tagna vid ISO 1600?? Men med behandling med brushantering och skärpning skulle bilderna bli mycket lika??

Så varför köpa den dyra Leican om man kan inköpa en begagnad GM5 på ebay för 1000 kr?? Dessutom har inte Leican någon bildstabiliseringen?? Vilket GM5 har med vissa Panasonic gluggar!!

Postat 2018-10-10 07:48 | Läst 4146 ggr. | Permalink | Kommentarer (12) | Kommentera

#2666. Den moderna tidens kyrkkaffe??

Landet utom sig har genomgått en omvälvande förändring?? –under de senaste 100 åren?? Från ett klass samhälle till ett samhälle med, till synes, inga uppdelningar i hög och låg??

Det är dock bara till synes?? –ty aldrig har de ekonomiska klyftorna varit bredare och djupare?? Trots att vi har haft nästan lika lång tid med regeringar som lovade att överbrygga klyftorna??

När Maria Bovin, min farmor konfirmerades., år 1909 var Kyrkoherde Johan Samuelsson naturligtvis en central figur i Skinnskatteberg. Kyrkkaffet efter högmässan var en högtidsstund i veckan, när gemene man fick träffa prästen.

Idag kan kyrkkaffet åtnjutas med prästen ovanpå en papperspelle?? Är vår tid ur led, eller har det ändrats till det bättre??

Kyrkkaffe i Lund anno 2018-10-04

Postat 2018-10-09 07:49 | Läst 2550 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Föregående 1 ... 439 440 441 ... 973 Nästa