UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#1879. En del behöver inget glitter?? –har inbyggt bling??

Prakten i naturen är verkligen imponerande, även i den lilla skalan?? Varje art har sin kod?? –och måste förstå signalerna?? –som ger grund till ett utval av de bästa individerna??

Ju mer praktfull du är i den art?? –ju fler gånger får du träffa en ”mate”!! Vår art som fått en för stor hjärna?? –försöker gå runt denna kod genererad av evolutionen.

Hur kom jag att tänka på detta?? –jo den här ladusvalan var så vacker.

Ladusvalor vid Vombs ängar 2016-06-05

Postat 2016-06-19 07:34 | Läst 2478 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

#1878. Vem var det som sa?? –det svaga……??

Det är statistiskt sett en viss skillnad?? –fysiskt sett. För det mesta vägs det upp av erfarenhet, skicklighet och begåvning?? De flesta tunga lyft kan fixas av kvinnor.

Just med kvinnlig klurighet. Har du som man funderat på hur stor den fysiska skillnaden är?? Ta en koll på världsrekorden i olika friidrottsgrenar?? Hur stor är skillnaden t ex på 100 m sprint?? I runda slängar är det 10 % skillnad.

Stöddiga gubben i mig borde betänka detta?? Kvinnor kan!!

Stängningsdags i torghandeln i Lund anno 2016-06-08

Nu vill inte seniorplåtis förringa arbetsinsatsen som många män gör i vårt samhälle?? Grabbar kan också!!

Tung vagn på torget i Lund anno 2016-06-08

Postat 2016-06-18 06:53 | Läst 2271 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#1877. Fältstudier med 2400 mm FOV?? –med storkar??

Fotografering av fågelbo bör helt undvikas. Om man inte kan plåta på långt avstånd?? –så att man inte stör?? Storkboet vid Vombs ängar kan man se från sådär 400 m.

Prins Oscars storkar vid Vombs ängar har nu tre stora ungar som flaxar och ständigt vill ha mer mat!! –grodor.

Seniorplåtis tog med de två Canon Extender EF 2x III och II och satte de på Canon EF 300 mm f/4 L IS. Kopplad på Olympus Pen-F så blir det som 2400 mm FOV.

Bob-gluggen 2400 mm f/16 redo vid storkboet i fjärran

Den här dagen sken solen från nästan klar himmel och vinden var svagt från norr. Men tyvärr fanns det värmedaller i luften?? –och det ser man med en så här lång brännvidd. Det är naturligtvis mycket svårt att ställa fokus?? –och jag har inte hittat fokushjälpen med ”peaking” på min Pen-F?? När det är en adapter kopplad till manuellt objektiv?? Är det någon på FS som vet hur man hittar det i menyn på Pen-F??

Här kommer några obeskurna bilder med det här ”objektivet”:

Prins Oscars storkar vid Vombs ängar plåtade med 2400 FOV anno 2016-06-09

Hur ser då bilden ut om man plåtar med ”normal-objektiv” med 600 mm FOV. Här med Panasonic GM5 och Panasonic 100-300 mm zoomen.

Man kan nog säga att den här gluggkombinationen med 2400 mm FOV är nog inte att rekommendera för den seriösa naturfotografen. Riktigt långa gluggar till lågt pris finns inte idag.

I en kommande blogg skall jag visa hur det ser ut med två extendrar, 1,4x och 2x  i rad med 300 mm gluggen på en Pen-F.

Postat 2016-06-17 07:42 | Läst 2757 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

#1876. Matte skulle ta en drink?? –måste vart en long en??

Här sitter man?? –helt ensam?? –bland alla förbipasserande?? Bara en liten stund, sa han och band mig vid stolpen?? Sedan har jag inte sett röken av honom??

Han satte sig inte nära mig?? –nä, det var väl någon snygg brallis där inne i baren?? Det måste varit någon slags ”long drink”?? –gin å tonic kan man tänka?? Sedan hade väl brallisen ”long legs”?? –å så var det kört?? Jag får väl sitta här?? Där kom han fotoflanören, även kallad seniorplåtis.

Ensam vove i Lund anno 2016-06-08

Postat 2016-06-16 07:33 | Läst 3336 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

#1875. Vart tog de vägen?? –berguvens ungar??

Seniorplåtis skulle testa 2400 mm gluggen i fält?? –och plåta berguvens ungar i Hardeberga stenbrott?? Boet ligger på en berghylla 300 meter från observationsplatsen.

Med blotta ögat ser man inte boet?? –och med en vanlig kikare kan man ana något som kan rör på sig?? Med en bra tubkikare kan man se att det är berguvar på hyllan. Boet är bebott sedan många år med ett berguv par som ofta har två-tre ungar. Platsen är offentlig och beskriven av Skånes Ornitologisk förening.

Om man kommer till observationsplatsen på eftermiddagen så ligger boet i solskugga. Det är då extremt svårt att ställa fokus med den 2400 mm långa gluggen som seniorplåtis beskrev i en tidigare blogg. Det var dock möjligt att se att det var 3 ungar i boet. Två nästan fullvuxna och en lite mindre.

Tre berguvsungar i Hardeberga stenbrott anno 2016-06-06

Eftersom det är mycket dålig kontrast i skuggan på bergsklippan så gjorde vi ett nytt besök tre dagar senare. Vi var på plats strax efter 9 och det var nu möjligt att ta en bild med ”högupplösning”, med antalet pixlar som 10368x7776.   Bilden här nedan är sedan samplad ned till en lång kant av 2048 pix i LR 6.Den är sedan skärpt i Silver Efex 2.

Det märklaga var att berguvens ungar inte fanns kvar. Kan de ha flugit ur boet redan?? Kan den lite mindre rackarn verkligen flyga redan?? Seniorplåtis tycker att det ser ut som om det har skett ett ras vid boet?? Kan det vara så illa??

Berguvarnas bohylla anno den 2016-06-09

Jag tycker det ser underligt ut?? –med stenblock på hyllan. Jämför de två bilderna.

Det är mycket svårt att använda den långa brännvidden av 2400 mm. Det dammar en hel del i det aktiva stenbrottet. Man bryter pre-kambrisk kvartssandsten, som är mer än 600 miljoner år gammal. Det bullrar också en hel del från stenkrossarna. Damm och buller påverkar bildkvaliteten.

Vi återkommer med ytterligare en blogg där vi använt detta udda objektiv.

Postat 2016-06-15 07:25 | Läst 3380 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 566 567 568 ... 647 Nästa