UNDER FOCUS

SLOW PHOTO <=> EFTERTANKE OCH NÖJE

#4414. Leja en målare??

I det närmaste helt frånvarande?? –och rörde inte en min?? Tycktes ha en helt avslappnande pausen?? –fri från färg och penslar?? Coke flaskans innehåll är kanske motverkande??

Nu är det väl så att de flesta hantverkarna i penslarnas skrå är redo för att leja?? Så denna man har verkligen en talade ”bandana”??

Målaren med bandana och tankar i Lund ano 2923-08-03

Postat 2023-08-07 07:58 | Läst 1457 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

#4413. Varför plåtar du bara snygga tjejer??

Det undrar jag också?? –det är ju inte så stiligt?? –det kan ju kallas gubbsjuka av en del?? Men å andra sidan måste man ju visa det vackra i tillvaron?? –å inte bara den mogna fallfrukten??

Nu är det ju inte hela sanningen angående den här gubben som skriver den här bloggen?? Går han tillbaka till bilder han tog när han var juniorplåtis på femtiotalet så finns det många gatufoto på äldre människor?? Å han har fortsatt med det vid sidan av tjejbilderna??

Igår blev det en bild på ”livets scen” som man ser så ofta att man lätt glömmer att den finns??

Paret på ”livets scen” i Lund anno 2023-08-05

Postat 2023-08-06 08:03 | Läst 1832 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

#4412. Vart tog alla gråsparvar vägen??

Man blir så glad när man ser en gråsparv i landet utom sig?? –det är numera en ovanlig gäst på byn?? De var två och en lyckades vi göra en bild med?? Den letade efter mat utan att lyckas??

När man räknar fåglar i landet ser man att mer än hälften av gråsparvarna har försvunnit sedan mitten av 70-talet?? Mer än gråsparvarna minskar och totalt säges 400 miljoner småfåglar försvunnit i Europa??

Men varför har det blivit så här?? Är det någon forskning som komma fram till varför vi inte ser gråsparvarna i byn.

När seniorplåtis var liten fanns det gråsparvar över allt?? Min farmor kallade dem för gråbusar. Idag saknar vi dem i vår akademiska bondby i syd??

En gråsparv på besök i Lund anno 2023-08-03

Postat 2023-08-05 07:35 | Läst 2547 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

#4411. Black beauties

Instagram är idag källan till många bilder på gamla och nya kameror. Detta från samlare och säljare av dessa?? Det har blivit en slags Camerografi tävlan att göra annorlunda bilder.

Så den här bloggen är för de som gillar bilder av gamla kameror?? Seniorplåtis gillar gamla Leica och Canon före tiden av spegelreflex kameror?? Speciellt då om de är svarta skönheter?? Som de här:

Svarta Canon P och VT deluxe med svarta Canon 50mm f:1.8

Detta var kameror som användes av proffs, som Gene Smith, eller de som hade gott om pengar på femtiotalet. Canon hade vid den här tiden börjat få ett rykte om sig att gör tåliga kameror och bra objektiv. De hade börjat med att härma Leica efter WWII och det finns att läsa om detta på svenska här. Snart hade de svältande japanerna fått fart på industrin, även så Canon och Nikon, idag dominerar de ju området. Men redan på slutet av femtiotalet blev objektiven proffsens val i reportage. Så även idag hos vissa nostalgiker som seniorplåtis.

Postat 2023-08-04 07:32 | Läst 1581 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

#4410. Vilken fantastisk sommar?? –regn och lagom varmt

Bästa sommaren på länge?? –inga värmeböljor och torka?? Perfekt väder för naturliv och gamla pensionärer?? Regnet ger liv och mer grundvatten?? –och motion för gräsklippande gubbar

Det är roligt att se när regnet vräker ner och vi kan njuta av ett friskt fall av vatten:

Ett uppfriskande regn i Lund anno 2023-07-30

Sedan är det bara för ynglingarna att ta ett uppfriskande bad i absolut, nästan i alla fall, rent regnvatten??

En ungfågel tar ett renande bad i en vattenpuss i Lund anno 2023-08-02

Postat 2023-08-03 07:32 | Läst 3173 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 81 82 83 ... 647 Nästa