UNDER FOCUS
#3390. Refurbished??
För fem års sedan visste seniorplåtis inte vad det betydde?? Renoverad?? –är nog ett ganska brett begrepp?? –beroende på vad som är renoverat?? Ibland står det att kameror är renoverade??
Man får väl anta att det är någon kameraverkstad som har gått igenom kameran?? Internationellt finns begreppet CLA = cleaning, lubrication and adjustment??
Som vanligt är man utlämnad till verkstadens yrkesskicklighet?? –precis som när man lämnat bilen till årlig service?? Inte tusan kan man kolla vad de har gjort?? –om man inte är bilmekaniker själv?? Men då lämnar man väl inte in den??
Gemene man får va glad om bilen eller kameran ser bra ut och funkar?? Lite så är det med analoga kameror också?? En CLA brukar innehålla enkel demontering och rengöring och inoljning. Kontroll och justering av slutartider kan ingå om det är en ok firma. I Sverige finns Analoga Kameror Stockholm där Jonas utför CLA. Om du vill betala för en större renovering får du kontakta Kanto kamera i Tokyo. De plockar sönder kameran i alla beståndsdelar och byter ut det som är utslitet?? Om inte reservdelar finns så tillverkar de desamma. Räkna med kostnad på 2000 till 10000 i fakturan. Men då får du hem en nästan ny kamera??
Det här är min senaste renoverade kamera?? –en Canon L1 med objektivet Canon 50mm 1:1.8??
Nyrenoverad Canon L1 med Canon 50mm 1:1.8
Den kostade ungefär 1000 kronor i inköp. Men då fungerade inte de långa slutartiderna och tyget i slutarmekanismen läckte som ett såll. Objektivet hade slöjbildning på en yta i den bakre linsgruppen??
Objektivet renoverade seniorplåtis själv?? –jo jag har berättat om det tidigare på FS. Den läckande ridåslutaren målade seniorplåtis över med en gummisuspension, som innehöll kol?? Den fanns att köpa på Panduro. Det har jag också skrivit om på FS. De långa slutartiderna fick Jonas på Analoga kameror Stockholm ta hand om?? --för han har mätutrustning för slutartider??
Så nu är kameran fullt funktionsduglig?? –och kostnader för kameran på bilden är under 3 laxar!!
Enligt Peter Dechert, som skrivit boken Canon Rangefinder Cameras 1933 – 68, tillverkades det bara 8000 kameror av den här modellen år 1957. Enligt honom är det flera av dagens experter som anser att Canon L1 är den bästa modellen med ”rangefinder” som Canon tillverkat. Modellen kan kanske anses vara en av klassikerna av sin tid??
Seniorplåtis skall återkomma med en blogg där Canon L1 jämföras med en samtida analog kamera.
#3389. Det hade juniorplåtis inte en aning om?? –då!!
Inte så konstigt heller?? –vem hade det?? Ja, inte hade politikerna det heller?? De gjorde många vilsna beslut?? –som ledde till ekonomisk kollaps?? –och ökade klyftor??
Folkhemmet försvann ut genom tillvaron och marknaden tog över?? –nätet tog över all info och manipulationerna av verkligheten kom fram?? Miljö och klimat är på väg mot kollaps?? –med snälltåg??
Inte kunde en vilsen tonåring år 1959 förutse vad som skulle hända?? –när han praktiserade och senare vikarierade på Öbild?? –tidningen Östgötens fotoavdelning?? Han drömde om att han skulle få resa jorden runt som reporter och fotograf??
Kopior på bilder tagna på tidningen Östgöten i Linköping anno 1959
Det var nog mest drömmar som gällde vid den här tiden?? Sista året på Vasaskolan i klass 9BA hade juniorplåtis en förstående tekningslärare?? Han tillät fritt skapande och hade förståelse för foto?? En Hasselblad 1000F följde mig i skolan ett helt år?? Det blev 50 år senare en separatutställning i Länsmuseum i Linköping??
Min tekningslärare gillade de här tekningarna:
Tekningar av juniorplåtis utförda i skolklassen 9Ba anno 1960
Idag vet seniorplåtis att det fanns många bra småbildskameror för reportagefoto på den tiden?? –bl a Canon L1 från 1958. En sådan kamera pryder de båda bilderna här i bloggen.
#3388. En udda stabo?? –men nötter finns det ??
Inflyttningen till tätorterna sker i hela världen?? –så även till den lilla akademiska bondbyn i syd?? Det är inte bara människor?? –utan också många djur?? Mat i överflöd finns där??
För kronan på verket?? –den nakna apan?? –kastar massor med ätbar mat?? Upp till 30% av inköpt tugg slänger den kräsna apan?? Kan ju inte äta mogna bananer ens?? –om de är lite mörka??
Så de små glada långsvansarna?? –ekorrarna hittar massor med mat i byn?? Där finns massor med nötter?? –jo, de som växer på träden?? –att skala och dessa är ekorren expert på?? Dessutom finns det många platser att gömma nötterna på??
Här får ekorren inte parkera i Lund anno 2020-10-09
Stabon ekorren hittar sin väg fint i Lund anno 2020-10-09
#3387. Fixar vatten?? –pumporna ser lite vissna ut??
Livet är fullt av små dramatiska händelser?? –de spelas upp mitt fram för ögonen på oss??--utan att vi kan regissera dem?? Det gäller bara att se dem?? –i vimlet på ett regnigt torg??
Det är morgon på Mårtenstorget?? –regnet porlar ner?? –men förberedelserna måste ju göras?? –även för en liten handlare av pumpor?? –saluförda för firandet av Halloween??
Jag fixar vatten åt er!
Här kommer vatten till pumporna
#3386. Tu i parken??
Många tror det är idealet?? –även om det är naturen visar många andra alternativ?? Men det finns något visst med att vara två?? –i många olika situationer?? –som här i parken??
Det skulle vara förmätet att lägga för mycket text på denna känslomässiga höjdpunkt?? –det är bättre betraktaren kan läsa in sina drömmar och upplevelser:
Ett par i parken anno 2020-10-11
Vi plockar kastanjer mamma
En flaska vin och två
Bara vi två å en skyddande hand
P.S. Bilderna är tagna med kameran Sony a7RII med Canon 35/1.5 D.S.














