UNDER FOCUS
#2440. Gatans mode?? –här i syd??
Dagens mode i vardagen varierar stort?? –och det är kanske ett tecken på att individualismen är mer spridd bland ungdomen numera?? Det är ok att sticka ut idag?? –att dra blicken till sig??
Samtidigt letar alla unga efter tecken på nätet?? --för att hänga med?? Så det finns något en gammal seniorplåtis inte förstår??
Gatans mode i Lund anno 2018-02-20
#2439. Skräpiga landet utom sig?? –måste det vara så illa??
Det är svårt att förstå det här?? –varför är det så skräpigt nästan överallt i samhället?? Det var inte så här för femtio år sedan?? När man reste i världen?? –var det skräpigare nästan överallt??
Idag är det frågan om det inte är värre här?? Hur kan denna negativa trend vända?? –och alla förväntar sig att någon annan som skall plocka upp?? Här har någon plockat upp skräpet på en kort sträcka?? –och ställt allt på sin spets??
Insamlat skräp i Lund anno 2018-02-20
Är det så att vi inte bryr oss längre?? –bryr oss om vår nästa?? –bryr oss om vårt vackra land??
Det kan inte vara så att vi skall leva upp till det gamla LortSverige??
#2438. De kämpar sig upp i alla miljöer?? –väl är väl det??
Naturens livskraft är obändig?? –å kan bara delvis tyglas?? Hur vi än bygger och far fram och delvis skövlar naturen på vårt klot?? –så kommer naturen tillbaka och växer över det vi åstadkommer.
Det betyder att naturen tar åter all mark?? –efter vår tid?? Vi förstår nog inte det?? –vi tycker att vi är skapelsens (evolutionens??) mästerverk?? Så är ju inte fallet?? –vi är kanske naturen ”snesteg”??
Just nu stökar den lilla akademiska bondbyn till det i parken framför det ”akademiska överliggarhotellet” (Grand Hotell)??
Stor stök utanför Grand Hotell i Lund anno 2018-02-20
Men tro inte att naturen ger sig?? –utan bland allt onaturligt gods?? –strävar massor med vintergäck upp mot eventuell vårsol?
Vintergäck i onaturlig miljö i Lund anno 218-02-20
#2437. Man kan tycka att Norge har nog med ädelmetaller?? –nu??
Världens mest framgångsrika idrottsnation?? –per capita?? –är vårt broderland Norge!! Det ser vi ju nu under vinter OS?? –idag (onsdag) knep de guld och silver i sprintstafett??
Det är ju inte nog med det?? –ty i den så viktiga sporten?? –cykel?? –spurtar de ständigt hem tävlingar på kontinenten?? Det är bara å buga i beundran?? – inse att de alltid har haft silverskeden i handen??
Jo, så är det?? –med vi i landet utom sig skopade upp koppar ur Falu gruva?? –så hittade två barn rent silver i Kongsberg 1623?? Den silvergruvan var verksam i 300 år och skodde normännen?? Även om danskarna tog en del i början då de härskade över Norge då städes.
Mineralet Silver från Kongsberg i Norge
Inte nog med det?? –utan i vår tid hittade grannlandet i väst det svarta guldet?? Inte undra på att de har råd att ha toppidrott?? –utan det säges var det enda landet i världen som inte har någon stadsskuld?? Kan det vara så??
#2436. Vilket är bäst?? –stapling eller stacking?? –med OM-D E-M1 II??
Går du ofta på nära håll och plåtar?? –rent av i makroläge?? Då får du nästan inget skärpedjup alls?? –om du inte bländar ner bortom 22. Å andra sidan blir det då att ta till stark blixt??
Nu när datorerna har flyttat in i telefoner och kameror?? –så att du har långt bättre beräkningskraft än i gamla ”SMIL” (Lunds universitets första dator 1956)?? –så nu kan du göra enorma bildbehandlingar direkt på momangen?? Det betyder att du kan låta din kamera t ex Olympus OM-D E.M1 II ta åtta bilder vid något olika fokus och slå ihop dessa till en bild?? –även med handhållen kamera. Denna metod kalla ”fokusstapling” av Olympus?? Det blir dock lite bättre bild om kameran är på stativ och föremålet också står still?? Då kan bilden se ut så här:
Stora bruna kristaller av Kalcit från Åstorp, med färggranna små kristaller av kopparkis och pyrit på dess kanter
Observera det ”enorma” skärpdjupet i bilden ovan?? –som visar en stuff som är 5 cm bred!!
Nu erbjuder också samma kamera möjligheten att ta upp till 999 bilder i olika fokus!! –med inställningsmöjlighet till val av storleken av stegen?? Men då pallar inte kameran själv att räkna ut den sammanslagna bilden. Det kan du i stället göra i en dator med lite krut i?? –din?? Du kan välja att ta bilderna med jpeg eller RAW.
Seniorplåtis använder alltid RAW och gör första behandlingen av bilden i Lightroom 6. Ett sätt är att göra alla bilderna med 2880 pix lång sida och jpeg direkt i LR och sedan slå ihop den i Photoshop 5. Hur det går till kan de se på YouTube?? Med hjälp av 90 bilder blir det en bild som ser ut så här:
Fokus stacking (med fokus steg 1) av 90 jpeg bilder med OM-D E-M1II beräknad i Photoshop 5
Om man kan stå ut med totalt 20 minuter beräkningar i PS med en hyfsat snabb dator?? --så kan man i stället använda original RAW bilderna från kameran direkt för att beräkna bilden?? Då ser den ut så här:
Bild från 90 original RAW filer (fokus steg 1)stackade i PS 5
Seniorplåtis finner att med det sätt han plåtar så blir bilderna från fokusstacking mycket bättre än de som räknar från fokusstapling i kameran??










