"Måla med ljus"

Multireporter och opinionsbildare. Det som står i min blogg är mina högst privata tankar och åsikter.

Passa på och se en fotoutställning av hög internationell klass på A6 i Jönköping

Jag har tidigare skrivit om att fotojournalisten Dennis Thern ställer ut tolv stycken foton från Haiti på A6 köpcentrum i Jönköping. Nu är utställningen på plats och den finns att beskåda vid Expert- och Stadiumbutiken på A6. Passa på att se en riktigt bra utställning med Haitifoton av den mycket engagerade fotojournalisten Dennis Thern.



Utställningen består av 12 stycken foton i storlek 30x40. Du kan köpa bilderna som ingår i utställningen. Priset är 1200 för en bild inkl. svart syrafri passpartout eller 1500 kronor inkl. en vit ram från Gallerix i storlek 40x50. Behållningen från försäljningen går till Världens Barn 2010.

Kontakta: Mikael Good på telefon 070-499 26 11 om du är intresserad av att köpa en tavla.


Mikael Good agerar curator för utställningen och ser till att alla bitarna faller på rätt plats. Mikael kommer att finnas på plats vid utställningen under lördagen.


Helt klart är det en vägg som skulle kunna permanenteras som en utställningsvägg. Jag ska ta ett snack med ledningen på A6 om det imorgon!

Jag har även författat en del frågor till en tipspromenad som kommer att gå av stapeln på A6 imorgon och jag kan inte undgå att ge er en förhandsglimt på en av frågorna :)

FN:s konvention för barns rättigheter har utarbetats av UNICEF men vem var den drivande kraften och visionären bakom konventionen.

1.    James P. Grant
X.   James Newell Osterberg
2.    John Anthony Genzale

//Chasid

Postat 2010-09-24 16:15 | Läst 9380 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Fotojournalisten Dennis Thern ställer ut foton från Haiti på A6 köpcentrum i Jönköping


Guipson, Les Palmes, Haiti © Dennis Thern

Du har säkert sett dem förut, Dennis Therns gripande bilderna på barn från världens alla hörn. Nu har du chansen att se 12 stycken bilder från Haiti av fotojournalisten Dennis Thern på A6, köpcentrum i Jönköping. Bilderna kommer att hänga på väggen vid Expertbutiken som ligger vid den södra huvudentren fr o m den 24/9 till den 25/9. Dennis bilder ställs ut i samband med Apkul höstfest som arrangeras i samarbete mellan A6 köpcentrum och Världens Barn, lördagen den 25 september.


Esméralda, Marigot, Haiti © Dennis Thern

Dennis Thern är en fotograf som regelbundet reser till världens alla olika hörn. Han har jobbat mycket för Hoppets Stjärnas räkning och har dokumenterat deras arbete vid deras olika projekt jorden runt. Dennis är mycket engagerad i haitiernas situation och har varit i Haiti vid ett flertal tillfällen. I början av oktober kommer Dennis att åka till Haiti för att dokumentera återuppbyggnadsarbetet efter jordbävningen.


Hästpojkar, Marigot, Haiti © Dennis Thern

Dennis har varit publicerad i en mängd olika tidningar och magasin: Café, Res, Allt Om Resor, Allas Veckotidning, Amelia, Expressen, Aftonbladet, Metro med flera. Dennis har även deltagit i många fototävlingar i Sverige och Asien och har fått flera bra placeringar.

Dennis är ansluten till Scanpix, Skandinaviens största bildbyrå.

Dennis Therns blogg
Dennis Therns hemsida

//Chasid

Postat 2010-09-22 13:23 | Läst 9760 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Diskbänksrealism & Skuldfrossa

Nu är det måndag igen och solen har åter gått upp över ett land som fortfarande är i ett smärre chocktillstånd efter gårdagens valresultat då ett extremhögerparti blev vågmästare i Sverige...

Men medan du gnuggar dig i ögonen och försiktigt tänker: - Vad var det egentligen som hände! Så vill jag istället föra dig till det verkliga problemet på vår jord, ett problem som det har varit märkligt tyst om i svenska media: Skuldfrossa bakom amerikansk revolution

Stort är det stora Babylons fall...


Diskbänksrealism © Mikael Good, 2010

Men det finns trots allt ett och annat glädjeämne, det verkar som om en stor film och kameratillverkare har läst Bengt Björkboms blogg :)
http://www.fotosidan.se/blogs/photo/53564.htm

Dagens låt: Babylon System - Bob Marley

//Chasid

Postat 2010-09-20 08:35 | Läst 4660 ggr. | Permalink | Kommentarer (16) | Kommentera

Veckan Outfit - Ghetto Serious & Valhemligheten

Vilken kamera passar egentligen bäst i lite tuffare och ruffigare miljöer? Vis av egen erfarenhet så gäller det att smälta in och alltid visa alla människor respekt och inte tränga sig på och armbåga sig fram till den perfekta bilden! Oavsett om det är politiker eller människor som lever i djupaste fattigdom som jag intervjuar och fotograferar så behandlar jag dem alla lika respektfullt, det gäller att se människan i alla lägen och bry sig om dem om man ska vinna deras förtroende!

Det gäller att ha en kamera som inte sticker ut för mycket och inte ser allt för dyr och attraktiv ut. För en del dokumentärfotografer finns det bara ett val och det är en analog Leica M med 35 mm. Visst jag gillar Leica och jag har till och med en Leica CL men tyvärr är den allt för begränsad för mig när jag jobbar och därför jobbar jag helst med en digitalkamera med småbildssensor och gärna med en ljustark 35´a.

Nu är det så att jag har en jobbkamera för mycket och en ska bort! Jag har bestämt mig för att sälja min Canon EOS 1Ds Mark II och enbart jobba med min 5D Mark II och min GF1´a i framtiden. Just nu har jag ett seriöst bud på 9000 kronor på min EOS 1Ds Mark II som faktiskt kan bli din!
Klicka här om du är intresserad av kameran och vill se hur den ser ut under maskeringen (objektivet ingår ej i köpet).


Veckans Outfit - Ghetto Serious. EOS 1Ds Mark II med en ljusstark 35´a ett Konica motljusskydd och eltejp som maskerar loggan. Till bakgrund har jag valt en av mina tavlor som jag ska försöka få med på Smålandssalongen.

Valhemligheten är löjlig

Förövrigt tycker jag att det här med den så kallade valhemligheten är löjligt! Jag ska rösta idag och jag kommer att rösta mot egoism, hyckleri, främlingsfientlighet och bloggspammande :) Min röst kommer jag att lägga på Miljöpartiet!

Glöm inte bort att du fortfarande kan ändra dig ifall du har förtidsröstat. Det är bara att ta med ditt leg till din vallokal och göra om din röst!

Dagens låt: Concrete Jungle - Bob Marley And The Vailers

//Chasid

Postat 2010-09-19 11:36 | Läst 5066 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Professionell skribent

Det har varit ganska så tyst i min blogg den senaste tiden och den största orsaken är att jag inte längre är arbetslös. Sedan slutet av augusti har jag en projektanställning på Hoppets Stjärna. En av arbetsuppgifterna är att skriva texter till senaste nytt på deras hemsida:
Råvaruspekulation skapar problem i Haiti
Hjälp till självhjälp kan vara Hjälp till självstjälp?
Lettland ett land i djup ekonomisk kris



Min portabla arbetsplats © Mikael Good, 2010

Jag håller även på att skriva några reportage om Lettland, ett av reportagen kommer att publiceras i ett magasin i oktober och de andra reportagen gör jag för att pusha Hoppets Stjärnas julpaketsinsamling till behövande i Lettland och Rumänien, en insamling som i år är viktigare än någonsin! Om du jobbar på en tidning (nät eller tryckt) får du gärna kontakta mig så skickar jag gärna över ett färdigt socialreportage om Lettland till dig.

Färg eller svartvitt?


© Mikael Good, 2009

© Mikael Good, 2009

Jag är pinsamt medveten om att jag har blivit riktigt dålig på att kommentera andras bloggar och det är inte för att jag inte vill utan för att jag inte hinner...

Dagens låt: My Stereo - Christafari

//Chasid

Postat 2010-09-13 10:44 | Läst 6475 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera
Föregående 1 ... 214 215 216 ... 320 Nästa