En blog om undervattensfoto i första hand, men livet pågår ju även mellan dyken...

Vårystra lamm i hagen

En kväll då solen glimtade fram kände jag för att göra en kort utflykt efter middagen. Jag åkte till Trunsta träsk i Knivsta, för det hade anlänt en del fåglar där. Det är också beteshagar för djur i anslutning till våtmarken. I en hage nära där jag parkerade gick det tackor och lamm. Det här kunde kanske bli något...men de var fullt upptagna med att äta middag. Jag gick en vända i "träsket", vilket inte gav mer än en promenad.  

När jag kom tillbaka till hagen var det däremot full fart på lammen och nu såg jag också att det fanns en svart bland alla de vita. Det var ju en svart tack på första bilden så det var väl inte orimligt. Den verkade ha extra mycket spritt i benen, fast den såg ut att vara en av de yngsta.

Det var verkligen fart på dem och den svarta studsade mer än sprang i hagen.

Ett härligt vårtecken tycker jag.

" - När jag blir stor ska jag minsann bli ett svart får, vänta bara..."

Hälsningar Lena

Inlagt 2024-04-24 19:54 | Läst 4103 ggr. | Permalink

"Hihihi, den svarta verkar befinna sig mer i luften än på marken. Dom är sötast i den storleken.. HaD/Gunte.."


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver
Bjarne 2024-04-24 21:38
Så härligt med skuttande lamm! Det är livsglädje det:) Den svarta verkar verkligen ha energi. Tänk om man hade hälften!
Hälsningar, Bjarne
Wolfgang 2024-04-24 22:11
Så fint och roligt att se! Mvh Wolfgang
gunte 2024-04-24 22:47
Hihihi, den svarta verkar befinna sig mer i luften än på marken.
Dom är sötast i den storleken..
HaD/Gunte..
pdahlen 2024-04-25 07:55
Härliga bilder. Den svarta var ju en riktig busunge, kanske inte så konstigt att det kommer bli ett svart får
imse 59 2024-04-25 11:02
Underbart !
Den svarta, lille skutten var ju så söt.
Härligt fångat !
Ing-Marie
Erik Madsen 2024-04-25 12:54
Hej Lena.
Det blev dagens skratt - tack för dem.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
niniz 2024-04-25 12:59
Skuttande svarta lammet....bedårande <3
/N
Vibybo 2024-04-25 19:16
De är härliga! När jag tidigare körde runt i Skottland var det just lammens skuttande som förhöjde dagen. Det går inte att tröttna på.
Lena Holm 2024-04-26 20:42
Tack alla,
för era fina kommentarer på mina skuttande vårlamm, som dessutom råkade vara mitt 2000:de inlägg på bloggen. Jag frångår mina principer att alla som kommenterat ett inlägg ska få ett personligt svar, för efter Björns hastiga bortgång känns det enbart krystat att skriva något om ystra lamm. Men man ska förstås inte bortse från de små glädjeyttringar dessa djur visar och icke att förglömma, de lever ju i nuet.
Hälsningar Lena