B. LOGGBOKEN
Tufft träningspass
Grodan har börjat hårdträna inför vårens eskapader. Inspirerad av gamla Jean-Claude van Damme filmer kör han glasväggsklättring följt av statisk träning i terrariehörnen.
Han hälsar att jag ska påpeka att han inte har "geckofötter" och heller ingen sugpropp på magen. Han spände sej lite extra när jag lovade att han skulle få bli dagens bild 47.
Ooops, där blev det lite jobbigt!
Ha en skön fredag allihopa,
hälsningar Lena
Vackraste vråken
I går satt jag i ett gömsle i Salbohed hela dagen med hopp om att få se fjällvråken på nära håll. Det såg bra ut och det fanns en mycket fin pinne för den att komma ner och sätta sej på. Den som skatorna satt på i gårdagens inlägg...
Vråken kom och slog sej ner i ett träd nästan mitt framför gömslet men på rätt långt avstånd. Nåväl, den kollar väl in läget. Nu gäller det att sitta stilla och tyst....och vänta på att fågeln ska bestämma sej. Pica pica var av en helt annan uppfattning. Vråken skulle bort!
Den tröttnade på de ettriga skatorna efter några minuter och drog iväg...åt fel håll! Men så vacker den var när den visade upp sej.
Den flög bort men gjorde sedan en sväng och....
...på mycket långt håll (kraftigt beskuret) såg jag den vända och komma mot mej igen. Med visst hopp följde jag den i sökaren tills en träddunge kom i vägen.
Vråken vek av åt andra hållet och landade på marken framför den gamla ladan. Fortfarande med ett rejält avstånd från gömslet.
Jag kan inte låta bli att beskära ordentligt för att visa hur praktfull den är. Jag tror bilden tål detta hyfsat i alla fall. Jag har använt Canons 100-400 zoom f/5,6 på min 5D mk III, ISO 1000.
Den första skatan är snabbt på plats med sina alarmerande krax ljud.
Vråken lättar igen och flyger mot skogen. Jag hänger med så gott det går...
Den försvinner bort mot skogen och över trädtopparna. Vråken kom tillbaka flera gånger men inte närmare än på denna första runda. Skatorna stortrivdes och plockade i sej av godsakerna som låg framme. Det kom en rovfågel till innan mörkret sänkte sej men den visar jag en annan dag.
Dagens bild 46 kan ju inte bli en vråk från igår så jag väljer en gryningsbild. Det blir snabbt ljusare nu och när jag kom till campus i morse 07:02 såg det ut så här. Det finns hopp....
....och i morgon är det fredag....yeah :-)
Hälsningar Lena
Pica pica
Jag hinner inte gå igenom alla bilder som jag tagit idag eftersom jag har haft semester och bara ägnat mej åt foto (och köra bil). De får komma lite i efterhand, men en dagens bild 45 måste det ju bli och i brist på bakverk.... Pica pica.
Hälsningar Lena
Idag äter vi semlor
Man kan ju undra över hur många som mumsat i sej en sån här idag?
Man kan äta dem på lite olika sätt. Om man inte vill bli kladdig är sked och ett fat ett bra sätt. Den får bli dagens bild 44 för jag gillar kollegorna i bakgrunden. Varm mjölk i djuptallrik kanske någon tycker, med det är inte ett val då semlan serveras under fikat på jobbet.
Man kan också greppa semlan med fingrarna och gapa stort....efter att man tagit av locket och ätit upp det separat.
Den tekniken kan sluta med grädde på utstickande delar av ansiktet.
Man kan låta locket sitta kvar, greppa runt hela semlan och klämma till lite. När man sedan biter i den får man pudersocker på ungefär samma ställe i ansiktet som grädden hamnade med den tidigare tekniken.
Om man skrapar av lite grädde blir det lättare....man kan överföra det till kaffet....gör underverk av automatkaffet.
Här ett exempel på en teknik där locket används som en scoop för att äta en del av grädden,... innan man ska stoppa in resten av semlan i munnen.
Nu ska jag gå på spinning......har ni någon aning om hur länge man måste cykla för att göra av med en semla???
Hälsningar Lena
Stadsljus
Dagens bild 43.
Hej så länge,
Lena



























