B. LOGGBOKEN

En blog om undervattensfoto i första hand, men livet pågår ju även mellan dyken...

Fåglar i Köpenhamn

 

Dagens resa började med den här bekanta vyn. Kunde inte motstå den när morgonljuset gav så fina färger. Vi hade ett späckat schema och bara själva resandet tog ganska lång tid. Vi skulle till en del av Århus universitet som ligger utanför Roskilde för att träffa en forskare som jobbat med miljögifter på Grönland i många år.

 

Från det mötet tar jag med mej denna bild som visar skallar från isbjörn. Det är en hona och en hanne och här kan man tydligt se att hannen är betydligt större som honan. Ofta dubbelt så tung. Det lilla smala benet till höger i bild är ett penisben, också från en isbjörn.

 

På väg tillbaka till flygplatsen hann jag med en kort promenad till Rådhustorget i Köpenhamn. Enligt doktoranden som var med skulle det finnas duvor där och det hade jag tänkt skulle bli dagens fågel. Väl framme på torget och lagom stressad såg jag bara en enda duva som gick och åt smulor, och en ballong...

 

Men efter en sväng runt torget hittade jag dem. De satt ett helt gäng på en staty som några av er nog känner igen.  

Här fanns det väldigt många bra ställen att sitta på om man är duva.

Eftersom det också är en fontän går det ju bra att ta en dusch. Visserligen är det lite jobbig lutning, men det fixar väl en duva.

Den duschande duvan får bli dagens bild 275.

Imorgon är det fredag....å sedan är det Dagnys :-)

Hälsningar Lena

 

Postat 2014-10-02 22:54 | Läst 2996 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Jag råkade på en Corvus frugilegus…

....alltså en råka. Jag har ibland sett dem på Coop Forums parkering i Uppsala. Efter totalt ändrade lunchplaner i sista stund hamnade jag därför på en stor parkering med en sallad idag.

Jag satt i bilen och spanade när de kom inflygande över taket på IKEA och landade lite här och där. Råkan är en kråkfågel som häckar allmänt i Skåne, på Öland och Gotland och dessutom på enstaka ställen längre norrut, t ex i Uppsala, där den delvis lever i stadsmiljö. Råkan är Skånes överlägset vanligaste kråkfågel och ca 90% av Sveriges råkor finns där. Den har utsetts till Skurups kommunfågel av Skånes Ornitologiska förening.

" - Spionerar du på mej ?..." Den får i alla fall blir dagens bild 274.

Den ståtliga fågeln utmärks av sin långa, spetsiga och något nedåtböjda näbb, med det ljusa nakna hudpartiet vid näbbasen och sin metalliskt glänsande svarta fjäderdräkt.

 Råkan är allätare och de som lever i stadsmiljö äter allt möjligt som människor slängt ifrån sej.

 

" - Obligat kolonihäckare. Vet du vad det är ? " 

Enligt Wikipedia innebär det att råkparet alltid häckar i grupp med andra råkor. Dessa kolonier återfinns i skogsdungar eller parker. Inom kolonin lever de i livslånga monogama förhållanden och blir könsmogna vid två års ålder.

 " - Undrar vad frugan gör ? Hon har blivit så frigjord nu när ungarna har blivit större..."

Hej så länge. I morgon åker jag till Roskilde på tjänsteresa. Hoppas det finns fåglar där....som bor i stan...

Hälsningar Lena

 

Postat 2014-10-01 17:46 | Läst 2294 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Dagens fågel

Söndag och måndag blev det fågelmotiv och när jag även i morse överraskades av en liten fågel tänkte jag försöka hålla det temat veckan ut.

Den här näpna rödhaken satt på staketet på en parkering och trots att jag bara hade 70-200 på kameran kunde jag inte motstå att ta ett par bilder. Fågeln satt lugnt kvar och jag kunde sakta närma mej den och få några ytterligare skott. Tyvärr kom det sedan en bil och skrämde den (jag hade tillfälligt glömt att det var en parkering...lämnat bilen olåst etc). En beskuren version får bli dagens bild 273.

Hälsningar Lena 

 

 

Postat 2014-09-30 19:32 | Läst 8773 ggr. | Permalink | Kommentarer (14) | Kommentera

Det gäller att ha kameran redo...

....när man passerar genom Märsta.

Jag hade precis åkt runt en stor rondell och svängt av mot Sigtunadalen när jag fick syn på ormvråken. Först satt den på en staketstolpe men kråkorna jagade upp den på lyktstolpen. Jag gjorde en galen parkering...

 Från lyftstoplen gjorde en ett dyk ner mot dikeskanten. Jag gick snabbt från 1/2500 s till 1/500 s då den dök i skuggan. Det blev inte den skarpaste bilden men jag gillar bilen i bakgrunden.

Fast så mycket att ha fanns det ju inte där nere...

Den drar vidare och jag krypkör bakom den och ser hur den landar på en ny stolpe.

Den sitter och spanar en stund och jag har tur att solen ännu inte gått ner helt bakom höghusen. Den får bli dagens bild 272.

Den lättar sedan och flyger bort mot höghusområdet i de absolut sista solstrålarna. Veckan började bra.

Hälsningar Lena

 

 

Postat 2014-09-29 20:17 | Läst 5718 ggr. | Permalink | Kommentarer (13) | Kommentera

Äntligen...

....har de förstått vad vi vill ha !!!

" -Jordnötsblock med smak av bär ! Med skyddande nät runt så man kan äta i lugn och ro.  Då kan jag ställa upp på att vara dagens bild 271. "

" Smaskens... :-) "

Hälsningar Lena

 

Postat 2014-09-28 20:10 | Läst 5566 ggr. | Permalink | Kommentarer (12) | Kommentera
Föregående 1 ... 345 346 347 ... 454 Nästa