En blog om undervattensfoto i första hand, men livet pågår ju även mellan dyken...

Våra husdjur kan också vara roliga

Våra husdjur kan minsann också bjuda på underhållning som t ex den här renen. De är för det mesta ganska skygga när man möter dem längs vägarna, men den här hade mutat in denna rastplats och kom fram när vi hade dukat upp. Först tyckte jag att det var kul att jag kunde fota den så nära, sedan fick vi fösa bort den för att få äta ifred. Den ville helt klart ha hamburgare. 

I Nordnorge tar fåren bussen när de ska på utflykt med sina småttingar. Bussbiljetterna har de lämpligt placerade i öronen. Lätta att "blippa" när de kliver ombord.

Får vaknar tidigt på morgonen och det blir snabbt kö till toaletten.

Ibland ser de bara roliga ut. Eftersom den här änden hade horn antar jag att det är fram.

När jag jobbade med kor för många år sedan fick jag lära mej att de bara sparkar uppåt och framåt med sina bakben. Moderna kor har utvecklat sin sparkförmåga och kan uppenbarligen slå bakåt på ett sätt som t o m skulle göra hästar avundsjuka. 

Getter sparkar inte, däremot hoppar de jämfota rakt upp i luften och man ska inte underskatta hur högt de kan hoppa. 

Om man har kameran redo vid rätt ögonblick kan man fånga en häst mitt i värsta gapskrattet. Uppenbarligen använder de inte tandtråd.

De här grisarna får vara med mest för att jag blir glad av att titta på dem. 

Hundar kan se fullkomligt galna ut. 

Nu har jag rotat färdigt i arkivet för i år och kommer snart att ta julledigt från bloggen.

Hälsningar Lena

Inlagt 2025-12-17 19:12 | Läst 139 ggr. | Permalink


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?
syntax 2025-12-17 19:40
Oj - det var Djurassic Park. Vilken underhållande kavalkad du har vaskat fram ur ditt arkiv. Jag kände mig lite som hästen utan tandtråd... :-)
pdahlen 2025-12-17 20:13
Kul bilder, man ser ju tydligt att det är kossan man ska akta sig för. Vägrenen var ju söt.
Wolfgang 2025-12-17 22:17
Tack för detta, mycket trevligt att se! Mvh Wolfgang
bildsten 2025-12-17 22:41
Djur är personligheter och kan hitta på mycket hyss, fast de nog inte tänker i de banorna.
För många år sedan träffade vi på en ren utmed Sagavägen som var så väldigt förtjust i Mariekex så vi fick avsluta fikastunden i bilen med renen suktande utanför sidorutan.
Roliga bilder.
God Jul!
LGS 2025-12-18 00:57
Renen har "skälla". Det måste alltså vara ledarrenen. Eller?