En blog om undervattensfoto i första hand, men livet pågår ju även mellan dyken...

Årskavalkaderna kom idag!

Jag bestämde mej för en tid sedan att trycka våra årskavalkader i form av böcker, för det känns som det enda vettiga sättet att bevara dem. Det finns kanske t o m chans att någon kommer att titta i dem i framtiden om de finns som böcker. Jag har gjort årskavalkader från 2005 i power point med bilder och kortfattad text. Det har varit ett sätt att låta familj i USA och Sverige (samt numera även London) se vad vi gör och lite av vad som händer i respektive familj.      

Efter jul tog jag tag i uppgiften på allvar och har skapat sex böcker. Bilderna är ju redan utvalda och texten finns i mina sparade power pointkavalkader. En del bilder får jag göra om, speciellt om de ska tryckas på en hel sida, samt förstås de som blir pärmar. Jag plockar också in en och annan extra bild, något som vi gillar som det inte fanns utrymme för i den digitala presentationen (åhörarna ska ju orka se hela :-). De färdiga böckerna har sparats hos en fotoboksleverantör i väntan på ett rabatterbjudande. För två veckor sedan kom det: "40% på alla fotoböcker".

Då slog jag till och beställde de sex som var färdiga och idag fick jag hämta ut paketet. Nu sitter jag där och funderar över om jag ska ha vit eller svart bakgrund på sidorna i nästa alster. Jag har också testat ett par olika typsnitt. Jag bryr mej inte om att det är olika, för så hade det garanterat blivit om jag gjort böckerna en gång om året. Jag lyckades göra det 2024 och 2025, men alla gamla årskavalkader kommer att bli till i omgångar. Nu har vi i alla fall från 2019 fram t o m 2025 (det blev två 2020 då vi var så länge i Australien).  

Böckerna trycks på matt papper men har hårda blanka pärmar som jag kan designa själv, inklusive text på ryggen. Jag har valt liggande format (21 x 27 cm) och det brukar bli 75-85 sidor. Nu återstår bara att bläddra, titta och att hitta en plats för dess nya böcker.  

Hälsningar Lena

Publicerad 2026-04-01 20:01 | Läst 133 ggr


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?
pdahlen 2026-04-01 20:32
Ser snyggt ut, och att du fick det gjort. Jag får försöka komma igång ….
bildsten 2026-04-01 20:43
Bra idé. Ser snyggt ut. Jag borde göra något jag också.
Tomasz 2026-04-01 21:14
Aha! Många bra tips där! Att ha böckerna klara och vänta på ett erbjudande, det var ju inte svårt -men bortom mitt tänkande...
Insikten om att det blivit olika om du gjort dem en gång om året är ju också klok, rationellt skulle jag kalla det.
Jag såg i något av dina tidigare inlägg vilken leverantör du valt, och det verkar vara ett bra val. Nu är det bara upp till mig att få till det, tack för inspirationen.

Glad Påsk! /Thomas
Sten Björklund 2026-04-01 21:29
Ser väldigt fint ut. Hade varit kul att bläddra i dom. Jag har själv 7 fotoalbum/böcker. Vet inte om jag är 100% nöjd med någon. Blir alltid något fel. Det är inte årsböcker utan var och en har olika teman.
Jag har Björn Thundals bok " Hjärtats röst " Tittar i den ofta.
Sten
Stican 2026-04-01 23:42
Kul att du kommit igång med ditt bokprojekt och det ser ju väldigt snyggt ut jag började för 15 år sedan efter att jag sett en annan medlem Bernt Carlson gjort en fotobok och då tänkte jag att då försöker jag också jag anlitade Blurb som då var ganska bra men dyra resultatet blev dock mycket bra här är en länk till mina första böcker https://www.fotosidan.se/blogs/sticans-blogg/nagra-rader-fran-lindesberg.htm
Ha det gott/Stig